Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίτοιχος Λέβητας Φυσικού Αερίου, τι να επιλέξω από τα παρακάτω?


antreas9

Recommended Posts

Masuimi ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

 

 

...

Μπορείς να τοποθετήσεις ένα σύστημα "SOLAR KIT" το οποίο δίνει προτεραιότητα στον ηλιακό και όταν δεν επαρκεί (π.χ. σε βαρύ χειμώνα) δίνει εντολή στον επίτοιχο. 

 

 

Τα SOLAR KIT πόσο περίπου κοστίζουν? Κάθε λέβητας δουλεύει με αντίστοιχο SOLAR KIT της ίδιας εταιρίας? ή είναι ανεξάρτητο θέμα?

 

 

 

...

Για να μην την αναφέρει προφανώς η συσκευή δεν θα έχει σύστημα αντιστάθμησης. 

...

 

Αν έχω καταλάβει καλά, ο συγκεκριμένος έχει *δυνατότητα* για αντιστάθμιση, αλλά πρέπει να πάρεις και κάποιο επιπλέον εξάρτημα για να την υλοποιήσεις.

 

 

 

...

Το σωστό είναι το PID control να το κάνει ο λέβητας, όχι ο θερμοστάτης.

...

 

Μπορείς να έχεις και αντιστάθμιση και θερμοστάτη με PDI Control ή το ένα αναιρεί το άλλο? Η αντιστάθμιση λαμβάνει υπόψιν την εσωτερική θερμοκρασία ή μόνο την εξωτερική?

 

 

 

...

O REV 13 είναι κατασκευασμένος για καυστήρες σε κεντρικό λεβητοστάσιο. 

 

 

Λειτουργεί και με απλό λέβητα? Με ενδιαφέρει και για την δυνατότητα προγραμματισμού που έχει. Δηλαδή σκέφτομαι την περίπτωση που θα θέλω όταν λείπω να βάλω να παραμένει η θερμοκρασία π.χ. στους 20, αλλά μετά από κάποια ώρα όταν είναι να επιστρέψω σπίτι η θερμοκρασία να ανεβαίνει.

 

 

Να ρωτήσω και κάτι γενικότερο τι συνηθίζεται για τις προσφορές που κάνουν οι εγκαταστάτες:

Μπορώ να αγοράσω μόνος μου κάποια προϊόντα που είναι μέρος της προσφοράς? Ή ο εγκαταστάτης έχει υπολογίσει και κάποιο εμπορικό κέρδος από την μεσολάβηση για την αγορά των προϊόντων? Και αν πάρω μόνος μου κάποια (και χάσει αυτό το κέρδος), θα θέλει να κάνει μια διαφορετική (αυξημένη) προσφορά όσον αφορά τα υπόλοιπα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Masuimi ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

 

 

 

Τα SOLAR KIT πόσο περίπου κοστίζουν? Κάθε λέβητας δουλεύει με αντίστοιχο SOLAR KIT της ίδιας εταιρίας? ή είναι ανεξάρτητο θέμα?

 

Τησ ίδιας εταιρίας, η τιμή είναι από 160-200 €

 

Αν έχω καταλάβει καλά, ο συγκεκριμένος έχει *δυνατότητα* για αντιστάθμιση, αλλά πρέπει να πάρεις και κάποιο επιπλέον εξάρτημα για να την υλοποιήσεις.

 

 

 

Μπορείς να έχεις και αντιστάθμιση και θερμοστάτη με PDI Control ή το ένα αναιρεί το άλλο? Η αντιστάθμιση λαμβάνει υπόψιν την εσωτερική θερμοκρασία ή μόνο την εξωτερική?

 

Το PID είναι άχρηστο από την στιγμή που έχεις αντιστάθμιση. Η αντιστάθμιση λαμβάνει υπόψιν και εσωτερική και εξωτερική θερμοκρασία.

 

Λειτουργεί και με απλό λέβητα? Με ενδιαφέρει και για την δυνατότητα προγραμματισμού που έχει. Δηλαδή σκέφτομαι την περίπτωση που θα θέλω όταν λείπω να βάλω να παραμένει η θερμοκρασία π.χ. στους 20, αλλά μετά από κάποια ώρα όταν είναι να επιστρέψω σπίτι η θερμοκρασία να ανεβαίνει.

 

ναι λειτουργεί

 

Να ρωτήσω και κάτι γενικότερο τι συνηθίζεται για τις προσφορές που κάνουν οι εγκαταστάτες:

Μπορώ να αγοράσω μόνος μου κάποια προϊόντα που είναι μέρος της προσφοράς? Ή ο εγκαταστάτης έχει υπολογίσει και κάποιο εμπορικό κέρδος από την μεσολάβηση για την αγορά των προϊόντων? Και αν πάρω μόνος μου κάποια (και χάσει αυτό το κέρδος), θα θέλει να κάνει μια διαφορετική (αυξημένη) προσφορά όσον αφορά τα υπόλοιπα?

 

Αυτός πρέπει να βγάλει ένα ποσόν. Ότι του κόβεις εσύ θα ανεβάζει κάτι άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Θελω να βαλω ατομικη θερμανση και ειθελα την γνωμη σας.

Γιατι καλεσα  4 τεχνικους και οι 4 μου προτειναν διαφορετικο λεβητα γιατι κατα την γνωμη τους αυτον που προτειναν αυτοι ηταν οι καλυτεροι και με μπερδεψαν περισσοτερο γιατι ειμαι ασχετος με το θεμα.

Ενας δε με προτεινε και διαφορετικη συνδεση απο τους αλλου 3.

Με προτεινε να συνδεθει ο λεβητας σε 2 σωματα που ειναι κοντα στο μπαλκονι και απο τα σωματα να συνδεθει  ο διανομεας παυ θα διανεμει το νερο στα αλλα σωματα.

Μου προτεινε επισης να μην συνδεσει καθολου το νερο μιας που εχω ηλιακο και μποιλερ-θεμοσιφωνο

Ποια η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Σάκη αν 4 που είδαν από κοντά, πρότειναν διαφορετικά πράγματα, φαντάσου όλοι εμείς οι υπόλοιποι  που δεν βλέπουμε τίποτα, πόσα μπορούμε να σου προτείνουμε.

Η πρότασή μου είναι να φωνάξεις επί τόπου κάποιο μηχανολόγο μηχανικό της εμπιστοσύνης σου, να σου πεί την καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Σάκη αν 4 που είδαν από κοντά, πρότειναν διαφορετικά πράγματα, φαντάσου όλοι εμείς οι υπόλοιποι  που δεν βλέπουμε τίποτα, πόσα μπορούμε να σου προτείνουμε.

Η πρότασή μου είναι να φωνάξεις επί τόπου κάποιο μηχανολόγο μηχανικό της εμπιστοσύνης σου, να σου πεί την καλύτερη λύση.

 

Αν κάποιος δεν έχει κάποιον γνωστό μηχανολόγο μηχανικό, τι κάνει?

 

Οι 4 που αναφέρει ο Σάκης πιθανώς επιτόπου πήγαν, και όλοι σίγουρα θα παρουσιάζονται ως επαρκώς καταρτισμένοι επαγγελματίες.

 

Η πρόταση του κάθενός ίσως έχει να κάνει με το περιθώριο εμπορικού κέρδους που έχουν στην προμήθεια του λέβητα από κάθε διαφορετική εταιρία.

Ο 4ος έδωσε μια διαφορετική λύση πιθανώς για να χαμηλώσει το συνολικό κόστος της όλης εγκατάστασης και να είναι σε ένα πιο ευνοϊκό επίπεδο τιμής σε σχέση με άλλους.

 

Γενικά πολλές φορές επειδή ο πελάτης δεν έχει επαρκή γνώση των δεδομένων και όλων των παραμέτρων και όλων των δυνατών λύσεων, η επιλογή γίνεται με βάση την εμπιστοσύνη που φαίνεται να εμπνέει ο τεχνικός της κάθε εταιρίας. Το ψάξιμο στα φόρουμ/internet βοηθάει λίγο την κατάσταση αλλά και αυτό εώς ενός σημείου.

 

Το πιο χρήσιμο φαίνεται να είναι να συγκεντρώνεις πολλές προσφορές. Με 4 προσφορές που αναφέρονται παραπάνω νομίζω ότι σχηματίζει κανείς σχετικά σφαιρική γνώμη των δυνατών λύσεων και του εύρους τους κόστους...

Link to comment
Share on other sites

antonis612 θα καθώσουν να σου κάνει εγχείρηση νοσοκόμα, αν δεν είχες γνωστό γιατρό????

 

Εν ολίγοις, οι φίλοι υδραυλικοί - τεχνίτες - τεχνικοί είναι για να εφαρμόζουν ΜΕΛΕΤΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ, όχι να το "παίζουν" μηχανικοί και να κάνουν μελέτες....

 

Επίσης, εγώ δεν είμαι σε θέση να κρίνω - αξιολογήσω εγχειρήσεις γιατρών....  ούτε θα μπορέσω "διαβάζοντας στο internet"...

 

Και όσο και αν μια μελέτη φαντάζει "περιττό έξοδο", είναι απολύτως βέβαιο ότι θα κάνεις απόσβεση πολύ γρήγορα, και θα αποφύγεις κακοτοπιές....

Link to comment
Share on other sites

antonis612 θα καθώσουν να σου κάνει εγχείρηση νοσοκόμα, αν δεν είχες γνωστό γιατρό????

 

Εν ολίγοις, οι φίλοι υδραυλικοί - τεχνίτες - τεχνικοί είναι για να εφαρμόζουν ΜΕΛΕΤΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ, όχι να το "παίζουν" μηχανικοί και να κάνουν μελέτες....

 

Επίσης, εγώ δεν είμαι σε θέση να κρίνω - αξιολογήσω εγχειρήσεις γιατρών....  ούτε θα μπορέσω "διαβάζοντας στο internet"...

 

Και όσο και αν μια μελέτη φαντάζει "περιττό έξοδο", είναι απολύτως βέβαιο ότι θα κάνεις απόσβεση πολύ γρήγορα, και θα αποφύγεις κακοτοπιές....

 

Ναι οκ, προσπαθώ να καταλάβω ποια είναι η ενδεδειγμένη διαδικασία για όποιον δεν έχει κάποιο "φίλο υδραυλικό" ή γνωστό μηχανολόγο εμπιστοσύνης.

 

Απ' όσο κατάλαβα η συνήθης διαδικασία είναι η εξής:

(1) Επικοινωνείς με μια τεχνική εταιρία εγκατάστασης φυσικού αερίου για το ότι θέλεις μια προσφορά εγκατάστασης και σου στέλνει έναν τεχνικό σύμβουλο, που κοιτάζει το χώρο, κάνει τις μετρήσεις του, τις παίρνει μαζί του, και σου στέλνει μια οικονομική προσφορά. Τώρα ο τεχνικός μπορεί να είναι διπλωματούχος μηχανικός (μηχανολόγος, ηλεκτρολόγος, υδραυλικός, δεν ξέρω) αλλά δεν μπορείς να μπεις στην διαδικασία να τους ζητήσεις τα πτυχία του. Προσπαθείς έστω λίγο να αντιληφθείς την τεχνική του επάρκεια από αυτά που λέει και τις λύσεις που προτείνει. Αλλά και η προσφορά δεν είναι σίγουρο ότι βασίζεται σε δικές τους γνώσεις των απαιτήσεων, αλλά μάλλον γίνεται με βάση κάποια templates που έχει η κάθε εταιρία. Η οικονομική προσφορά περιλαμβάνει και το κόστος μελέτης της εσωτερικής εγκατάστασης.

(2) Κατατίθεται η αίτηση στην ΕΠΑ, υπογράφεις σύμβαση

(3) Ο μηχανικός της εταιρίας εγκατάστασης καταθέτει την μελέτη στην ΕΠΑ προς έγκριση

(4) Εγκρίνεται η μελέτη από την ΕΠΑ, τοποθετείται ο μετρητής, ο εγκαταστάτης κάνει την εγκατάσταση

(5) ο εγκαταστάτης υποβλάλλει στην ΕΠΑ τα σχετιά έγγραφα, η ΕΠΑ πραγματοποιεί τον τελικό έλεγχο της εγκατάστασης.

 

Τώρα, αν καταλαβαίνω καλά, προτείνεις ότι πριν πάρει κανείς προσφορά από την τεχνική εταιρίας, να πάρει έναν γνωστό διπλωματούχο μηχανολόγο μηχανικό της εμπιστοσύνης του για να του κάνει τη μελέτη. Αυτή η μελέτη είναι η ίδια που προβλέπεται και υποβάλλεται στην ΕΠΑ? Μπορείς δηλαδή να πάρεις πρώτα τη μελέτη, και μετά να ζητήσεις την προσφορά από την εταιρία εγκατάστασης σύμφωνα με αυτή τη μελέτη?

Edited by antonis612
Link to comment
Share on other sites

antonis612 θα καθώσουν να σου κάνει εγχείρηση νοσοκόμα, αν δεν είχες γνωστό γιατρό????

 

Εν ολίγοις, οι φίλοι υδραυλικοί - τεχνίτες - τεχνικοί είναι για να εφαρμόζουν ΜΕΛΕΤΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ, όχι να το "παίζουν" μηχανικοί και να κάνουν μελέτες....

 

Επίσης, εγώ δεν είμαι σε θέση να κρίνω - αξιολογήσω εγχειρήσεις γιατρών....  ούτε θα μπορέσω "διαβάζοντας στο internet"...

 

Και όσο και αν μια μελέτη φαντάζει "περιττό έξοδο", είναι απολύτως βέβαιο ότι θα κάνεις απόσβεση πολύ γρήγορα, και θα αποφύγεις κακοτοπιές....

Και κάπου εκει μπερδεύονται τα μπούτια για το ποιος θα πάρει την εργολαβία...

Ο έρμος ο μηχανικός με τις τιμές που παίζουνε στην πιάτσα  δουλεύει εξευτελιστικά και μπλέκεται με την εργολαβία  με επακόλουθο οι δύο κλάδοι να βρίσκονται κάποιες φορές αντιμέτωποι...

 

Αντώνη την δουλειά που κάνει η εταιρία στο 1 την κάνει και ένας μηχανολόγος με έναν υδραυλικό.

Link to comment
Share on other sites

Masuimi ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

 

 

...

Τησ ίδιας εταιρίας, η τιμή είναι από 160-200 €

...

 

 

Μίλησα με έναν τεχνικό που μου έχει κάνει μια προσφορά, αυτός δεν ήταν τόσο πολύ υπέρ του SOLAR KIT για μια εγκατάσταση σε ένα απλό διαμέρισμα. Ακόμα και για το κόστος της ηλεκτροβάνας στην τρίοδη έναντι μιας απλής χειροκίνητης βάνας δεν ήταν σίγουρος ότι αξίζει από άποψη κόστους. Το σκεπτικό του ήταν ότι ακόμα και να έχεις μια απλή χειροκίνητη επιλογή μεταξύ ζεστού νερού ηλιακού και ζεστού νερού χρήσης του λέβητα, την οποία να την αλλάζεις δυο φορές το χρόνο, τον Μάιο και τον Σεπτέμβριο, ότι ακόμα και να μην εκμεταλλευθείς για ζεστό νερό κάποιες μέρες με ήλιο του Οκτωβρίου, ότι το κόστος του αερίου δεν είναι τόσο σημαντικό. Στέκει αυτό?

 

 

...

Το PID είναι άχρηστο από την στιγμή που έχεις αντιστάθμιση. Η αντιστάθμιση λαμβάνει υπόψιν και εσωτερική και εξωτερική θερμοκρασία.
...

 

Για την αντιστάθμιση είπα στον τεχνικό και θα την συμπεριλάβει στην προσφορά, αλλά και για αυτό δεν ήταν σίγουρος αν αξίζει σε μεμονωμένα διαμερίσματα, και που δεν λειτουργούν την θέρμανση 24h. Μου είπε ότι την βάζουν πιο πολύ σε πολυκατοικίες ή σε διαμερίσματα που λειτουργούν 24h και ότι αν φεύγουμε για δουλειά και στην ουσία λειτουργούμε την θέρμανση 18:00 - 08:00, ότι ίσως να μην έχει ιδιαίτερο νόημα. Τι λες?

 

 

Για τους λέβητες που για την παροχή ζεστού νερού έχουν και ένα micro tank ορισμένων λίτρων που κρατάει ζεστό νερό και έχουν μια πιο σταθερή ροή ζεστού νερού, τι γνώμη έχετε?

 

Edited by antonis612
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει την μελέτη για το ΦΑ την κάνει μόνο μηχανολόγος-ηλεκτρολόγος μηχανικός.... όχι υδραυλικός, όχι τεχνικός, όχι δεν ξέρω εγώ τι....

 

Τώρα, αν επιλέξεις εταιρία... σίγουρα έχει μηχανικό στο δυναμικό της... Επομένως, μπορείς να ζητήσεις να έρθει ο μηχανικός που θα καταθέσει την αίτηση και όχι πολιτής...Κριτήριο επιλογής, για εμένα, εταιρίας είναι να υπάρχει στον χώρο... και όχι να είναι "είδα φως και μπήκα", και σαφώς οι εγγυήσεις που δίνει για την εγκατάσταση και τα υλικά....

 

Αν πάλι επιλέξεις μηχανικό και υδραυλικό...(όχι εταιρία δηλαδή) καλό είναι να είναι της "γειτονιάς" σου (για να έρθει ότ-αν υπάρξει πρόβλημα, και όχι τα γνωστά δεν μπορώ να έρθω έως εκεί κτλ)... μπορείς να του ζητήσεις φωτογραφίες από έργα που έχει κάνει, και βεβαίως και πάλι... εγγυήσεις...

 

 

Και στους δύο ζητάς αναλυτική περιγραφή συστήματος με κόστος ανά τεμάχιο και εργασία.... Επίσης και εκτίμηση κατανάλωσης....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.