Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

μαλιστα..... αυξησαν πιο πολυ τις θεσεις μηχανολογων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.....οι πιο πολλοι μηχανολογοι που ξερω, ετεροαπασχολουνται.....απο ψιλικατζιδικα μεχρι υπαλληλοι σε βενζιναδικα..........εγω απλως δν το πιστευα οταν το διαβασα......

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοείται αυτό...οι πιο πολλοί μηχανολόγοι που ξέρω είναι άνεργοι....στην καλύτερη κάνουν ΠΕΑ και καμιά πυρασφάλεια....Οσοι εργάζοναι σε εταιρίες είναι πωλητές ή κάνουν κάτι άσχετο. Δεν είναι οπως πχ οι ΠΜ που έχουν αυθαίρετα, άδειες κτλ. Αυτοί καπως την παλευουν.

Τώρα αυτή η αύξηση των θέσεων έχει τον εξής σκοπό...Να χαίρονται τα παιδάκια που έγιναν μηχανικοί, να πηγαίνουν σαν τα πρόβατα να γράφονται σε ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ και μετά ότι αρπάξουν από εισφορές....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

μα αν υπηρχε σχεδιο στην χωρα μας ολα τα προηγουμενα χρονια δεν θα ειχαμε χρεωκοπησει ,

αλλη μια αποδειξη οτι αυτοι που μας κυβερνουσαν πριν τωρα και μετα δεν εχουν κανενα σχεδιο εξοδου

απο την κριση , σε οτι κανουν μας χωνουν ακομα πιο βαθια στον βουρκο της πτωχευσης που πλησιαζει ,

και που αμεριμνοι αγνοουμε , πως ειναι δυνατον να κανεις αυξηση εισακτεων στα πολυτεχνεια με ανεργια 60 % ουσιαστικα οι

περισσοτεροι που ξερω υπο-υπο απασχολουνται και μιλω για ανθρωπους 15- 20- 25 χρονια στην πιατσα. , και πολλοι

αλλοι πανε για το 300 τον μηνα και επιδοτουνται ειτε απο τους γονεις , ειτε απο κανεναν παππου . θαυμα !!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται αυτό...οι πιο πολλοί μηχανολόγοι που ξέρω είναι άνεργοι....στην καλύτερη κάνουν ΠΕΑ και καμιά πυρασφάλεια....Οσοι εργάζοναι σε εταιρίες είναι πωλητές ή κάνουν κάτι άσχετο. Δεν είναι οπως πχ οι ΠΜ που έχουν αυθαίρετα, άδειες κτλ. Αυτοί καπως την παλευουν.

Τώρα αυτή η αύξηση των θέσεων έχει τον εξής σκοπό...Να χαίρονται τα παιδάκια που έγιναν μηχανικοί, να πηγαίνουν σαν τα πρόβατα να γράφονται σε ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ και μετά ότι αρπάξουν από εισφορές....

 

 

1. το καλυτερο πουχουμε ειναι να ΛΕΜΕ στους νεους να ΜΗΝ ΓΡΑΦΤΟΥΝ αν δεν βρουν δουλεια.........

2. το καλο με το ΠΜ ειναι το ονομα του Πασπαρτου Μηχανικος,,,,,,βασικα μας σωζουν οι μικροανακαινισεις-εργολαβιες .......γιατι για 4014 κτλ και ΑΤΜ και Αρχιτεκτων κανουν........απλα καταφεραν οι παλιοι να περασουν τη λογικη αρχιτεκτων= σου ανεβαζει τα κοστολογια

3 οι θεσεις ας αυξηθουν οσο θελουν ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ.....ειδαμε και οταν ηταν λιγοτερες λες και κοπηκαν του εξωτερικου!!......οποιος θελει να γινει μηχανικος σιγα μην τον πτοησουν οι λιγες θεσεις....

4 δουλειες ΥΠΑΡΧΟΥΝ (κατι αντιστοιχο λεφτα υπαρχουν) αλλα το ΤΕΕ ΚΟΙΜΑΤΑΙ......ποσες σκαλωσιες ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ? ποσες επιχειρησεις που πρεπει ναχουν μηχανικο εχουν τον καθαριστη? οι επιχειρησεις μπετου? κτλ κτλ αλλα ξεχασα ειδικα τους τελευταιους αφου βαζουν και μια @@@διαφημιση στο ΤΕΕ μην τους πειραξουμε!!!.........οι επισκευες σε κτιρια με τι μελετες? ολα εκεινα τα κιτρινα κτιρια απο τον σεισμο ποιος πιστοποιησε οτι εγιναν σωστα? τα σοβατισαμε τα βαψαμε και ολα καλα? στα δημοσια εργα μην μιλησω τα ξερουν αλλοι καλυτερα.....

6 ποσες αδειες ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ και ''ΜΕΓΑΛΕΣ'' δεν εχουν χαθει στις πολεοδομιες.....αλλες ολοκληρωτικα αλλες τις Μαζεψαν....μια μικρης κλιμακας κανεις δεν θα σε ενοχλησει κανεις οτι θελεις και εγω ειμαι εδω '' υπαλληλος πολεοδομιας''

 

το προβλημα ειναι οτι το ΤΕΕ ειναι οικος εκτροφης ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΩΝ και τιποτα περισσοτερο

Edited by akius
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

το λάθος που κάνουμε όλοι οι μηχανικοί είναι ότι περιμένουν από την κυβέρνηση να δημιουργήσει τις συνθήκες για ανάπτυξη και κατά επέκταση για δουλειά Ενώ πρέπει μόνοι μας να βοηθήσουμε τους συμπατριώτες μας να παράγουν Ο μηχανικός είναι ο κατά εξοχήν επιστήμονας που μπορεί να κινήσει την ανάπτυξη με τις γνώσεις του αλλά για να το κάνει πρέπει να βρίσκεται εκεί που είναι οι πλουτοπαραγωγικοί πόροι για εκμετάλευση ώστε να δώσει κατευθύνσεις Και βέβαια χρειάζεται υπομονή γιατί το ρημάδι το χρήμα για να φτάσει στην τσεπη όλων και κατά συνέπεια και του μηχανικού θέλει δουλειά πολύ (σε παράφραση του στίχου όπως γράφει ο ποιητής για τον ήλιο ότι για να γυρίσει θέλει δουλειά πολύ)

 

και αυτά τα γράφω ενώ εγώ πιστεύω σε άλλο πολιτικό μοντέλο όπου το κράτος και κατά επέκταση η κυβέρνηση κάνει αυτό που τελικά πολλοί συμπατριώτες μου μηχανικοί περιμένουν από αυτό Αλλά αφού ζούμε σε άλλο καθεστώς και μέχρι να αλλάξει ο τροχός μπορούμε μόνοι μας να το παλέψουμε με το σκεφτικό που αναγράφω στην παραπανω παράγραφο όσοι πιστεύουμε στην δύναμη της επιστήμης μας και τον ρόλο του μηχανικού στην κοινωνία

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 δουλειες ΥΠΑΡΧΟΥΝ (κατι αντιστοιχο λεφτα υπαρχουν) αλλα το ΤΕΕ ΚΟΙΜΑΤΑΙ......ποσες σκαλωσιες ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ? ποσες επιχειρησεις που πρεπει ναχουν μηχανικο εχουν τον καθαριστη? οι επιχειρησεις μπετου? κτλ κτλ αλλα ξεχασα ειδικα τους τελευταιους αφου βαζουν και μια @@@διαφημιση στο ΤΕΕ μην τους πειραξουμε!!!.........οι επισκευες σε κτιρια με τι μελετες? ολα εκεινα τα κιτρινα κτιρια απο τον σεισμο ποιος πιστοποιησε οτι εγιναν σωστα? τα σοβατισαμε τα βαψαμε και ολα καλα? στα δημοσια εργα μην μιλησω τα ξερουν αλλοι καλυτερα.....

6 ποσες αδειες ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ και ''ΜΕΓΑΛΕΣ'' δεν εχουν χαθει στις πολεοδομιες.....αλλες ολοκληρωτικα αλλες τις Μαζεψαν....μια μικρης κλιμακας κανεις δεν θα σε ενοχλησει κανεις οτι θελεις και εγω ειμαι εδω '' υπαλληλος πολεοδομιας''

 

 

Αυτο ακριβως ειναι και το προβλημα akius. Οτι θεωρεις και εσυ πως απασχοληση στους Μηχανικους θα δωσουν καθε ειδους αχρηστες διαδικασιες και χαρτοδουλειες και οχι πραγματικη παραγωγικη δραστηριοτητα.

Με αυτη τη λογικη να πιεσει ο κλαδος το κρατος να νομοθετησει και αλλες αδειες και αλλες βεβαιωσεις και αλλα πιστοποιητικα προκειμενου να εχει ο κλαδος δουλεια.

 

Οι Μηχανικοι σημερα χρειαζονται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ δουλειες, γιατι μονον αυτες δημιουργουν τον πλουτο σε μια χωρα.

 

Λυπαμαι αλλα βαδιζουμε στον 6ο χρονο υφεσης δεν μπορουμε να ζηταμε να εκταμιευονται ποσα απο επιχειρησεις και νοικοκυρια για μη παραγωγικες δραστηριοτητες.

 

 

Μονο να προσθεσω οτι η αυξηση των εισακτεων φετος ειναι μια πραγματικη τρελα, ενας πραγματικος παραλογισμος. Επισης θα ηθελα να πω οτι αν νομιζουν καποιοι οτι ολοι αυτοι οταν τελιωσουν θα γινουν αιμοδοτες του ΤΣΜΕΔΕ κανουν μεγαλο λαθος, μιας και οι περισσοτεροι αποφοιτοι δεν προκειται να βρουν εργασια και οταν βρουν δεν θα επαρκει το εισοδημα τους για να καλυψει και τις εισφορες τους.

Ηδη παιδια τα "ετοιμα" τελειωνουν στους περισσοτερους οποτε το μελλον δεν προδιαγραφεται ιδιαιτερως ανθηρο.

Edited by thodoris1982
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

κατσε θοδωρη ειδες πουθεα να ζηταω 4014 και αλλα τετοια?

 

δλδ ο μηχανικςο παραγωγης στις επιχειρησεις μπετου ειναι αντιπαραγωγικο?

 

δλδ οτι οι αδειες Κ.Υ.Ε μηπως θα πρεπει να καταργηθουν?

η μηπως ο ελεγχος στατικης επαρκειας η πυρασφαλειας?

 

δεν ζηταω να θσμοθετηθει τιποτα....ουτε ζηταω οταν αλαλζουν κουφωματα να αναβαθμιστει σε αδεια....

 

ζηταω ΟΣΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ηδη να τηρηθουν οι ΝΟΜΟΙ....

 

ουτε ζητησα να φτιαχνει πεζοδρομια το κρατος και αν αυξησει τις δαπανες

 

 

δλδ αν γινονται σωστα οι ενισχυσεις στα κτιρια το θεωρεις αντιπαραγωγικο?

εγω και ας μην το κανω πιστευω οτι σωζει ζωες

 

 

και οταν εχεις οικονομια στοχευμενη στην οικοδομικη δραστηριοτητα δεν μπορεις να ξυπνησεις ενα πρωι και να την ακουσεις αλλιως...

 

θελει σταδια προσαρμογης.....

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Akius γνωριζεις πολυ καλα οτι υπαρχει μια νοοτροπια στον κλαδο πως τα παντα θα πρεπει να αναγορευτουν σε μια αδεια η ενα πιστοποιητικο, ωστε να βγαζουμε ενα εισοδημα απο κει. Αυτο λοιπον που ειπες για την αλλαγη κουφωματων, ειμαι σιγουρος πως εαν περναγε ενας τετοιος νομος, θα υπηρχαν πολλοι συναδελφοι που θα εβγαιναν εδω μεσα και θα επιχειρηματολογουσαν θετικα για την αναγκαιοτητα υπαρξης του νομου.

 

Ακομα και σημερα υπαρχουν διαδικασιες περιττες, ειμαι σιγουρος πως μπορει ο καθενας να σκεφτει καποιες.

Θα μπορουσα και εγω να σκεφτω οπως τον 4014 να βγει και ενας νομος πως οταν αγοραζεις μεταχειρισμενο αμαξι να απαιτειται βεβαιωση για τα στοιχεια του πλαισιου και της μηχανης. Ο καθενας μπορει να σκεφτει απειρες τετοιες βεβαιωσεις.

 

Δεν θα ηταν πιο επιθυμητο να απασχολουσαμε τους Ηλεκτρομηχανολογους σε βιομηχανιες η βιοτεχνιες η να ειχαμε τους Μηχανικους της οικοδομης να δημιουργουσανε ομορφα κτιρια η βιωσιμες πολεις- με καλη ρυμοτομια, αφθονο πρασινο και χωρους αθλησης- παρα την τωρινη κατασταση?

 

Οσον αφορα το θεμα με την οικοδομικη δραστηριοτητα, εκει εχεις δικιο αλλα δεν μπορουμε ομως και να διαιωνισουμε ενα οικονομικο μοντελο που οδηγει σε αδιεξοδα οπως το μοντελο που ακολουθηθηκε στη χωρα.

Επισης ο χρονος ειναι μια πολυτελεια που δεν διαθετουμε πλεον.

Edited by thodoris1982
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βγαίνω εκτός θέματος (πάλι!) αλλά κάτι αναφέρθηκε για το πότε θα έχουμε ανάπτυξη στην οικοδομή. Η άποψή μου είναι μετά από 30 χρόνια-και αν. Διότι έχει γίνει βίωμα στον Έλληνα ότι το ακίνητο είναι ο εύκολος φορολογικός στόχος. Κάθε φορά που το κράτος έχει ελλείματα δωσ'του κι από ένα χαράτσι στους ιδιοκτήτες. Ακόμα και με ανάπτυξη 10% δε νομίζω να δούμε τις παλιές καλές ημέρες.

Δεύτερον και κυριότερον, δεν βλέπω ΤΙΠΟΤΑ το σοβαρό να γίνεται από πλευράς κυβέρνησης (και ακόμη και κοινωνίας θα έλεγα) για το ξεπέρασμα της κρίσης.

Τρίτον, το διεθνές κλίμα. Όλοι θέλουν εξαγωγές. Και το ακίνητο δεν "εξάγεται".

Μόνο σε τίποτα ενεργειακές αναβαθμίσεις μπορούμε να ελπίζουμε.

Στα άλλα με κάλυψε ο thodoris1982.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Και οι 3 συνάδελφοι έχουν δίκιο.....

Ο akius γιατί σωστά ζητά πολύ απλά να εφαρμοστούν οι νόμοι για την ασφάλεια όλων μας..Και αν δεν μπορούν να εγγυηθούν οι αρμόδιοι μηχανικοί γι'αυτό ποιος μπορεί?? Δεν είναι παράλογο να το απαιτούμε.....

Ο Θοδωρής γιατί σωστά ζητά επιτέλους ανάπτυξη για πραγματικά δουλειές για όλους....(πχ στην Αγγλία όταν ήμουν, οι μηχανολόγοι όλοι μα όλοι είχαν στόχο απασχόλησης τις βιομηχανίες....στην οικοδομή ήταν οι τελειωμένοι.....)

Ο Καίσαρας, πολύ σωστά είπε τα πράγματα με το όνομά τους....

 

Η γνώμη μου....δεν πιστεύω να γίνει τίποτα τα επόμενα 20 χρόνια...Μετά δεν με ενδιαφέρει εκτός αν το δούμε από ιστορικής πλευράς..

Βιομηχανία και ανάπτυξη δεν πρόκειται να έχουμε ποτέ, όπως δεν είχαμε μέχρι σήμερα... Ο νόμοι όχι μόνο δεν θα εφαρμόζονται αλλά νεότεροι θα προκαλούν σύγχυση...γενικός το απόλυτο μηδέν....

Μονο ένα 10% των μηχανικών θα προχωρήσει...και αυτοί επειδή ήταν από παλιά στα κόλπα ή είχαν άλλους να τους διδάξουν... Οι υπόλοιποι ή θα την κάνουν για έξω (και εκεί υπάρχει πρόβλημα στην απασχόληση των μηχανικών), ή......σόρυ παίδες αλλά διαλέξατε λάθος επάγγελμα...

Εχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω, αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι στην Ελλάδα πέραν από αυτό το 10% το επάγγελμα του μηχανικού πέθανε οριστικά....Κανονίστε το κουμάντο σας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.