Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

"Κλείνει" το επάγγελμα του Μηχανικού

 

 

Πηγή:www.capital.gr

"Κλείνει" το επάγγελμα του Μηχανικού

 

 

Πηγή:www.capital.gr

Ο στόχος τους είναι να κλείσει το επαγγελμα του Μηχανικου στην Ελλάδα?

 

http://www.capital.gr/NewsTheme.asp?id=1770468

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το κούρεμα χρεών είναι κάτι που το βλέπω δύσκολο να συμβαίνει.

Κούρεμα προσαυξήσεων ναι.

Αλλά το αρχικό χρέος...

 

Γιατί κάτι τέτοιο προϋποθέτει και ανάλογη ρύθμιση για αυτούς που πλήρωσαν.

Δλδ μεταφορά των επιπλέον καταβληθέντων ποσών για εξόφληση μελλοντικών απαιτήσων του ταμείου.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα dib ΔΕΝ είναι να πάρει το 40% από τις αυξημένες εισφορές ......

Το Θέμα είναι να πάρει το 100% από τις παλιές εισφορές.....

Το θέμα είναι να ΜΗ περάσουν οι νέες αυξήσεις, γιατί σε βάθος 2~3 ετών ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙΣ (ΟΛΟΙ ΜΑΣ) να τις πληρώσουμε κάτω από τη πίεση διαφόρων καταστάσεων, είτε γιατί θέλουμε να βγάλουμε μια άδεια (λέμε τώρα), να βάλουμε φάκελο στη πολεοδομία, να θεωρήσουμε μπλοκάκι είτε .... να χρειαστούμε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη σε κάποιο νοσοκομείο!!!

Link to comment
Share on other sites

GRTOPO συμφωνώ μαζί σου στα λεγόμενα

 

Αλλά εγω όταν έγραψα για το 40%, εννοούσα οτι αυτό θα προέλθει απο τους προ του '93 ασφαλισμένους που έχουν προαύξηση περίπου 10-12% και όχι απο τους μετά του '93 που πάει με προαύξησηστο θεό !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ..!!!

Ρε παιδιά.... όσοι είμαστε αυτή τη στιγμή και παρακολουθούμε αυτό το θέμα....

ΔΕ ΔΙΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΑΥΡΙΟ ΚΑΤΩ???

 

Τη προηγούμενη φορά ΔΕΝ ήταν πάνω από 300~400 άτομα!!!

Μόνο ΤΟ 1/3 ΤΩΝ 1439 που παρακολουθούν αυτό το θέμα είναι περισσότεροι από τον αριθμό της προηγούμενης συγκέντρωσης!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στα φόρουμ πάντως γίνεται χαμός. Να δούμε πότε θα βγει το θέμα και στις ειδήσεις. Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος πάντως, για όσους χρωστούν θα υπάρξουν ευνοϊκές ρυθμίσεις. Για να μην πούμε ότι σε πιθανή έξοδο από το ευρώ φανερή (με δραχμή) ή συγκαλυμμένη (με G-Euro κτλ.) τα χρέη θα κουρευτούν.

 

τι να βγει στις ειδησεις?

αφου ο υπολοιπος κοσμος θεωρει τους μηχανικους αχρειαστους, απατεωνες, λαμογια, καλοπληρωμενους και μας κοιταει με μισο ματι. Οι υπολοιποι χαιρονται για αυτα που συμβαινουν στους μηχανικους. Υπαρχει φθονος και μισος χωρις να ξερουν γιατι.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Στα φόρουμ πάντως γίνεται χαμός. Να δούμε πότε θα βγει το θέμα και στις ειδήσεις. Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος πάντως, για όσους χρωστούν θα υπάρξουν ευνοϊκές ρυθμίσεις. Για να μην πούμε ότι σε πιθανή έξοδο από το ευρώ φανερή (με δραχμή) ή συγκαλυμμένη (με G-Euro κτλ.) τα χρέη θα κουρευτούν.

 

περιμενε τον ΜΠΑΜΠΗ αμα το καταλαβει............... πρωτος θα το βγαλει στο ΣΚΑΙ

 

τα χρεη τα δικα μου κουρεμενα????? μπααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ..!!!

Ρε παιδιά.... όσοι είμαστε αυτή τη στιγμή και παρακολουθούμε αυτό το θέμα....

ΔΕ ΔΙΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΑΥΡΙΟ ΚΑΤΩ???

 

Τη προηγούμενη φορά ΔΕΝ ήταν πάνω από 300~400 άτομα!!!

Μόνο ΤΟ 1/3 ΤΩΝ 1439 που παρακολουθούν αυτό το θέμα είναι περισσότεροι από τον αριθμό της προηγούμενης συγκέντρωσης!!!

 

 

οταν θα καταλαβουμε οτι ο μονος βιωσιμος συλλογος ειναι αυτος τον ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ και οχι των πολ , ηλ , μηχ , ναυπ , τοπο κλπ κλπ

τοτε ισως γινει κατι

 

 

ξερω ξερω σορρυ για το 2πλο

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Επίσημη ανακοίνωση ΤΕΕ και παρότρυνση των μελών να μην πληρώσουν....

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_HOME/TEE_HOME_NEW/dt_tee_090413.pdf

Link to comment
Share on other sites

Επίσημη ανακοίνωση ΤΕΕ και παρότρυνση των μελών να μην πληρώσουν....

http://portal.tee.gr..._tee_090413.pdf

 

Εγώ ένα πράγμα θέλω από το ΤΕΕ. Να με αφήσει να φύγω!!!! Ρε δε θέλω πια να είμαι Μηχανικός που να μη σας @$@#$...

 

Έχω κάνει αίτηση διαγραφής από το Σεπτέμβρη. Ας με διαγραψουν να συνεχίσω τη ζωή μου με ΙΚΑ. Δε θέλω τίτλους, δε θέλω διακανονισμούς, δε θέλω διαμαρτυρίες, δε θέλω πορείες, δε θέλω να μου βρουν δουλειά, δε θέλω προσωρινή διαγραφή.

 

Θελω οριστική διαγραφή και αλλαγή επαγγέλματος. Δε με νοιάζει αν πετάω το δίπλωμα, τα μεταπτυχιακά και δεν ξέρω γω τι άλλο. Θα κάνω άλλη δουλειά, χωρίς ευθύνες και χωρίς σκοτούρες. Αλλά δεν μπορώ με τους μαλ#$# που δε με διαγράφουν!!

 

Ας κάνουν τους αγώνες τους, τις πορείες τους, να βγάλουν τις ανακοινώσεις τους κλπ. Δεν τους πιστέυω - Ουτε καν με ενδιαφέρει!!

 

ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΥΓΩ;

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.