Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

για να τελειωνει η κουβεντα....

 

 

οταν καποιος εχει δλδ του ξεχειλιζουν και το κανει ως βημα καλυτερης οικονομικης προσφορας το θεωρω ''καπως'' αντιεπαγγελματικο

 

 

οταν ειναι θεμα ΒΑΣΙΚΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ ειμαι μαζι του

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στην σημερινη συγκεντρωση οχι πανω απο 300 ατομα ,

οι περισσοτεροι πανω απο τα 15 -20 ετη ασφαλισης , αν πραγματικα ειχε προβλημα ο κλαδος

θα μαζευοντουσαν τουλαχιστον 5000 χιλ ατομα και θα φωναζαν για την επιβιωση

τους οπως εκαναν πριν 2-3 χρονια τα φορτηγα , ταξι , ΑΔΕΔΥ , ΚΛΠ ,και τοσοι αλλοι κλαδοι οι μικροτεροι

συναδελφοι προτιμησαν να μην αφησουν τις δουλειες τους , η τον καφε τους , σωστα επομενως

διακινουν οι ευρωπαιοι το σλαγκαν οτι η ελλαδα εχει πολυ λιπος ακομα

, και θα δειτε οτι μετα τις γερμανικες εκλογες απο σεπτεμβρη - οκτωμβρη - νοεμβρη τι πεινα τριφασικη

θα πεσει .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις...Το ότι υπάρχει λίπος, ακόμη σε αρκετούς είμαι της άποψης ότι υπάρχει. Δεν φθονώ κανέναν καλά να είναι οι άνθρωποι να έχουν δουλειές και εισοδήματα. Μιλάω γενικά για την κοινωνία.

Από κει και πέρα πιστέυω ότι πολύς κόσμος είναι απογοητευμένος και δεν πιστέυει ότι μπορεί να αλλάξει κάτι. Κάτι σαν παράδοση άνευ όρων, ότι βρέξει ας κατεβάσει. Κακό αυτό που λέω, αλλά έχω την εντύπωση ότι υπάρχει στην ατμόσφαιρα. Εγώ δεν πήγα (1-2 δουλειές θα πορούσα να τις μεταφέρω αύριο πχ) γιατί είδα την τελευταία φορά κάποια πράγματα που δεν μου άρεσαν και τα έγραψα εδώ, μην τα επαναλαμβάνω. Θα μου πεις έτσι γίνεται....μπορεί...

Επίσης το φιλοσοφώ και λέω....Οι νέοι κάτω 5ετίας κουτσά στραβά, θες με την βοήθεια των δικών τους (για μία μέσης τάξης οικογένειας όσο υπάρχει ακόμη), με ψευτοαμοιβές, με την δίψα του ξεκινήματος, .....νταξ 1000 κάτι το εξάμηνο δεν είναι τραγικό ποσό.

Τα ζόρια ξεκινάν από τους άνω 5ετίας όταν αρχίζουν τα 2χίλιαρα. Εκεί αν δεν είσαι κοντά στο ποσό...δύσκολα. Υπάρχουν πες το και έτσι και αυτοί που βρίσκονται σε δίλημμα, να τα δώσω, να μην τα δώσω. Αν δεν τα δώσω τι κάνω? Πως θα δουλεύω πχ? μήπως μετά με πάρει η μπάλλα και δεν συμμαζεύεται το πράγμα?

Ο κόσμος έχει κολλήσει το καταλαβαίνεις....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

τοτε ικαρε ο καθενας μονος του , και οτι βρεξει ας κατεβασει , θα πληρωσουν οσοι

εχουν και οι υπολοιποι που δεν εχουν ας κοψουν τον σβερκο τους , μαλιστα θα εχουν και

προσαυξησεις οποτε σε 3-4 χρονια που η κατασταση θα επιδεινωθει θα εχουν μαζεψει

8-10 χιλ που θα πιστοποιηθει στην εφορια σαν χρεος και οπως ξερεις για χρεος πανω απο 5000 ευρω

γινονται δημευσεις , τα πραγματα δεν ειναι απλα . αν τωρα περασουν βελουδινα αυτα τα μετρα ,

σε μια πενταεττια θα κλεισουν οι περισσοτεροι .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου εγώ.....Αλλά κάπως έτσι δεν γίνεται πάντα σε κάθε κοινωνία? Κάπως έτσι δεν σκέφτονται πολλοί? Το έχω ξαναπεί ότι μπορεί κάποια μέτρα πχ να είναι κοινά για πολλούς, αλλά ο καθένας στη μοναξιά του το βιώνει διαφορετικά....

Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωση εξέδωσε το ΕΤΑΑ, σχετικά με την ανταπόκρισή των μηχανικών στην καταβολή των ασφαλιστικών εισφορών τους:

 

“Επειδή το τελευταίο χρονικό διάστημα οι Μηχανικοί ασφαλισμένοι του ΕΤΑΑ γίνονται δέκτες πληροφοριών σχετικά με την ανταπόκρισή τους στην καταβολή των ασφαλιστικών εισφορών τους, προς το ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ, θεωρώ ως υποχρέωσή μου να ενημερωθούν με τα επίσημα στοιχεία, όπως αυτά προκύπτουν από τις Υπηρεσίες του Ταμείου.

 

Ο παρακάτω πίνακας απεικονίζει τον αριθμό ασφαλισμένων Μηχανικών (ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ) και τον αριθμό των ασφαλισμένων (Ελευθέρων Επαγγελματιών και μισθωτών) Μηχανικών (ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ) που κατέβαλαν τις εισφορές τους το αντίστοιχο έτος.

 

Για τον υπολογισμό του αριθμού των μηχανικών που πλήρωσαν, εκτός από τους Μισθωτούς, έχουν συμπεριληφθεί οι Ελεύθεροι Επαγγελματίες που κατέβαλαν τουλάχιστον το ένα από τα δύο εξάμηνα του αντίστοιχου έτους.

 

 

ΕΤΟΣ Αριθμός ασφαλισμένων μηχανικών Αριθμός ασφαλισμένων που πλήρωσαν Ποσοστό ασφαλισμένων που πλήρωσαν, σε σχέση με το σύνολο των ασφαλισμένων Σύνολο εισπραχθεισών εισφορών Ποσοστό εισπραχθεισών εισφορών σε σχέση με το προηγούμενο έτος.

2010

107.071

85.275

80%

652.245.538€

—–

2011

109.032

89.213

82%

565.797.704€

87%

----

2012

110.884

86.439

78%

534.313.546€

95%

 

Όπως καταφανώς προκύπτει, ο χαρακτηρισμός του «κακοπληρωτή» δεν αρμόζει στους μηχανικούς.

 

Παρά τις αντίξοες συνθήκες, παρά την κατακόρυφη πτώση της οικοδομικής δραστηριότητας κατά 85%, αυτοί συνεχίζουν να στηρίζουν το Ταμείο τους και να είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους.

 

Μέλημα της Διοίκησης είναι η προάσπιση των συμφερόντων του Ταμείου για την εξασφάλιση σύνταξης στις επόμενες γενιές και αυτό γίνεται είτε με προσπάθεια είσπραξης των οφειλών προς το Ταμείο από άλλες δραστηριότητές του, είτε με διασφάλιση και σωστή διαχείριση των επενδύσεών του.“

 

 

 

Ο Πρόεδρος του ΕΤΑΑ

 

 

 

ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΕΛΛΙΑΝΑΚΗΣ

 

 

ΠΗΓΗ: www.etaa.gr

 

 

και λέω εγώ τώρα.....γιατί δεν περιμένει να δεί τι θα εισπράξει και αυτό το έτος??????? φοβάται μήπως είναι αυτά: @@

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δ Υ Σ Τ Υ Χ Ω Σ απο ΟΛΟ αυτο καποιοι ''συναδελφοι'' χαιρονται και δεν το κρυβουν.....

 

 

εγω αυτο βλεπω και ειναι λυπηρο.....

Και αυτοί δεν είναι άλλοι απο τους προ του '93 και κάποιους μετά, αφού βλέπουν οτι μεγαλώνει η πίττα ....

Έχει κανείς ιδέα πόσο είναι τελικά το 6μηνο για τους προ 1993?

Γιατί ακούγονταν ότι δε θα έχουν αύξηση, μετά ότι βρήκαν φόρμουλα να τους τη φορέσουν κτλ.

 

edit

Το βρήκα...

Πληρώνουν 6x385.10=2310.60€.

Άνευ σχολίου.

Γιατί αυτός είναι ένας τρόπος διάσπασης μετώπου.

Από μέσα μας, αυτόματα κάτι, σε νοιάζει να έρθει και ο άλλος τουλάχιστον στη δική σου κακή μοίρα,

όχι να δεις ότι σε ληστεύουν και εσένα και τον άλλον.

Με το ελαφρυντικό ότι ο "παλιός" έχει λογικά πολύ λίπος να κάψει...

Ενώ εμείς...

 

Αυτό με τους προ 93 με έχει κουράσει. Τι σημαίνει δηλαδή;

Σημαίνει πως είχα την ίδια δουλειά με έναν που το 93 ήταν 10 χρόνια στο επάγγελμα ή ότι απαραίτητα είχα περισσότερη δουλειά από κάποιον που μπήκε στην δουλειά το 95 ή το 2005 αλλά είχε πατέρα/θείο κλπ μηχανικό ή τέλος πάντων είχε την οικονομική άνεση να πέσει στα βαθιά;

Από την γενιά μου (απόφοιτος 91, τέλος στρατού 1993) ούτε το 10% δεν είναι σε καλή μοίρα σήμερα. Όποτε μιλάμε στο τηλέφωνο ή κατ'ιδίαν βλέπω πως όλοι στο ίδιο ζουμί βράζουμε.

Μην γενικεύεται λοιπόν. Ακόμα δεν έγινε μάθημα πως αυτό θέλουν; :(

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου δεν πηγαινε στους προ 93....

 

 

παει σε ολους που θεωρουν οτι ετσι θα ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ Η ΑΓΟΡΑ.....

 

τωρα αυτοι ειναι καποιοι με γραφεια που θελουν να δουλευει σε αυτα ο μηχανικος με 750 μικτα....

ειναι καποιοι που ειχαν δουλειες απο γονεις...

 

ειναι καποιοι με εισοδηματα που θα αντεξουν....

 

ειναι ειναι........

 

το ΞΑΝΑΤΟΝΙΖΩ ειναι λυπηρο να θελουμε να φαμε τον συναδελφο ΜΕ ΜΠΑΜΠΕΣΙΑ......

 

αλλο ανταγωνισμος αλλο ΚΑΝΙΒΑΛΙΣΜΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του #686 γιατί δεν φαίνεται καλά..

 

 

ΕΤΑΑ για τις εισφορές των Μηχανικών που έχουν καταβληθεί

 

Γύρω στο 80% των μηχανικών πληρώνουμε κανονικά εισφορές.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Πόσα ΠΕΑ των 50 ευρώ πρέπει να κάνει το χρόνο ένας μηχανικός για να καλύψει τις εισφορές του στο ETAA-ΤΣΕΔΕ;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.