Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

Δουλειά - εργασία παίζουμε με τις λέξεις Σημασία έχει πως μια δουλειά και ειδικά ενός επιστήμονα ακόμα και αν μιλήσουμε με όρους χρήματος ποτέ δεν γίνεται άσκοπα Γιατί ακόμα και για αμοιβές ή χρήματα να μιλήσω θα γυρίσει κάποια στιγμή και στην τσέπη αν όχι με άμεσο τρόπο με έμμεσο , όταν υπάρξει ανάπτυξη από αυτήν Αυτό μπορεί να γίνει σε 5 ή 10 χρόνια αλλά η εργασία ή δουλειά δεν έγινε άσκοπα ποτέ αν ήταν δουλειά που οδηγεί σε ανάπτυξη (γιατί δουλειά για κάποιον μπορεί να θεωρηθεί η πώληση ας πούμε τσιγάρων για να μην πω ναρκωτικών ) Παράδειγμα η σχεδίαση ενός δρόμου προκαλεί σε μια υποβαθμισμένη περιοχή πυροδοτεί ανάπτυξη και έκρηξη εργασιών πολλαπλάσιων από τις οποίες κάποια στιγμή ωφελείται και ο αρχικός μελετητής Μπορώ να αναφέρω πολλά τέτοια παραδείγματα αλλά και στο παράδειγμα του μεγίστου ¨Έλληνα που ανάφερα του Παπανικολάου τελικά άμεσα και ο ίδιος κέρδισε αργότερα χρήματα και πολλοί συνάδελφοί του μέχρι σήμερα Αλλά κυρίως κέρδισαν οι γυναίκες πολλά περισσότερα από το χρήμα , αλλά και αυτό αν το σκεφτούμε πάλι τελικά οδηγεί σε περισσότερο χρήμα αφού αύξησε την υγεία , άρα την δυνατότητα για εργασία και προσφορά περισσότερων γυναικών

Με ενοχλεί ΟΤΟΟ ο τρόπος σκέψης που οδηγεί το μήνυμα αυτό και που όταν δεν έχουμε το αναμενόμενο αποτέλεσμα άμεσα (δηλαδή το χρήμα ) έχουμε απογοήτευση που πολλές φορές καταλήγει σε ακραίες καταστάσεις Και δεν θα με ενοχλούσε αν δε το διευκρίνιζε αφού εγώ σαν κέρδος δεν αντιλαμβανόμουνα μόνο το χρήμα Σιγά μην αλλάξω επάγγελμα ή χώρα επειδή η πατρίδα μου αντιμετωπίζει προβλήματα και γιατί οι κυβερνόντες είναι ανεπαρκείς με επιβολή αυξήσεων φωτιά στο ΤΣΜΕΔΕ Θα συσπειρωθώ εκεί που ανήκω πολιτικά μαζί με άλλους εργαζόμενους να αντιμετωπίσουμε τα κοινά μας τελικά προβλήματα μαζικά και δυναμικά Αυτή είναι για μένα η λύση και το ίδιο προτείνω για όλους ανάλογα με το που ανήκουν πολιτικά

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για μένα λύση είναι να ξεκουμπιστώ και να πάω κάπου όπου θα εκτιμήσουν την δουλειά μου με αντίστοιχες απολαβές.

Ένας λιγότερος καλύτερα και για όσους παραμένουν πίσω στην πατρίδα πιστοί σε ιδέες και αλλά όμορφα μεγαλόσχημα.

Οι δουλειές δεν είναι και πολλές

 

Καλή συνέχεια σε όλους

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ειπε κανεις οτι η εργασια γινεται ασκοπα ρε γιωργο?

ξερεις ποσα χρωσταω στο τσμεδε?

με τι θα τα πληρωσω με ηθικη ικανοποιηση?

ουτε να αλλαξω χωρα ειπα - δε το κανα οταν μπορουσα οχι τωρα....

 

ολα ειναι απαραιτητα στη ζωη

 

και ο μελετητης ο πρωτος με τον δρομο που λες - δουλεψε εξ αρχης για δημοσιο εργο

αρα αποδεκτης ηταν ο κοσμος, ασχετως το κερδος της παραγκας

αλλα αν ερχεται ο αλλος να χτησει ξενοδοχειο 2500τμ 10αστερο να του κανω κενακ με 50 ευρω

επειδη θα βρει εκει δουλεια η τοπικη κοινωνια? δε νομιζω

 

εκτος αν το σουπερ μαρκετ μου κοστισει 2 ευρω

και τα τεστ προγεννητικου ελεγχου 5 ευρω ολα ομως οχι 1-1

 

και για να καταλαβω τοτε το ποστ με τον εξευτελισμο τον αμοιβων στα πεα τι νοημα εχει κανενα?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

και εγώ χρωστάω ΟΤΤΟ στο Τσμεδε αλλά θα τα καταφέρω και το ξέρω Αν δουλέψουμε όλοι όχι για αυτοσκοπό το χρήμα και την προσωπική ευδαιμονία θα έρθουν σε ένα πλήρωμα χρόνου και οι περισσότερες δουλειές για όλους Το ξέρω γιατί το έχω ζήσει στην περιοχή μου και σήμερα ακόμα και τώρα στην περιοχή μου ανοίγουν καινούργια γραφεία μηχανικών Γιατί κάποιοι πριν χρόνια έκανα πράξη αυτά που γράφω Κάποια στιγμή οι δύσκολες καταστάσεις θα τελειώσουν αν λειτουργήσουμε κατά την γνώμη μου όπως έγραψα πιο πάνω και κυρίως αν αποκεντρώσουμε την εργασία μας εκτός των Αθηνών όπου υπάρχουν πολλές δυνατότητες για ανάπτυξη

 

Αυτό σημαίνει ότι οι αμοιβές πρέπει να είναι ανάλογες των δυνατοτήτων των πολιτών και της δυνατότητα για επιβίωση και ο καθένας ξέρει που πρέπει με βάση την λογική αυτήν να είναι το ταβάνι ,ώστε να πραγματοποιούνται οι δυο αναγκαίες συνθήκες που ανάφερα Εγώ προσπαθώ όσο μπορώ ακόμα να μην μετακυλήσω τις απαράδεκτες αυξήσεις του Τσμεδε στους πολίτες που θα ζητήσουν τις υπηρεσίες μου Βέβαια δεν ξέρω πόσο θα μπορώ να λειτουργώ έτσι αλλά θα το παλέψω

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

γιωργο ο γραπτως λογος ξεγελα... η διαθεση μπορει να ναι τελειως διαφορετικη απο τον τροπο και την ψυχολογια που διαβαζεις εσυ την

δεδομενη στιγμη καποιο μνμ δικο μου η αλλου, σε εκτιμω παρα πολυ και ας μη σε ξερω.

επειδη λες οτι θα τα καταφερεις και το ευχομαι ολοψυχα, θα σου πω κατι για μενα

μερικες φορες μοιαζω με τον μπενινι στην ταινια la vita e bella

που διασκεδαζε τις εντυπωσεις στον γιο του και του ειχε δημιουργησει την εντυπωση πως το κρεμματοριο ειναι παιδικη χαρα

στον ρολο του μπενινι ΕΓΩ.... στον ρολο του πιτσιρικα ...... το ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΕΓΩ :shock:

 

βγαλε συμπερασμα δλδ :mrgreen:

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

γιωργο ο γραπτως λογος ξεγελα... η διαθεση μπορει να ναι τελειως διαφορετικη απο τον τροπο και την ψυχολογια που διαβαζεις εσυ την

δεδομενη στιγμη καποιο μνμ δικο μου η αλλου, σε εκτιμω παρα πολυ και ας μη σε ξερω.

επειδη λες οτι θα τα καταφερεις και το ευχομαι ολοψυχα, θα σου πω κατι για μενα

μερικες φορες μοιαζω με τον μπενινι στην ταινια la vita e bella

που διασκεδαζε τις εντυπωσεις στον γιο του και του ειχε δημιουργησει την εντυπωση πως το κρεμματοριο ειναι παιδικη χαρα

στον ρολο του μπενινι ΕΓΩ.... στον ρολο του πιτσιρικα ...... το ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΕΓΩ :shock:

 

βγαλε συμπερασμα δλδ :mrgreen:

περιτό να σου πω πως αυτήν την ταινία όποτε την βλέπω πάντοντε συγκινούμε Ειναι μακράν η καλύτερη ταινία που έχω ζει στην ζωή μου Συγνώμη για το οφτοπικ αλλά δεν μπορουσα να μην το γραψω

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

φιλε OTTO να ξερεις πως στην ελευθερη αγορα οι τιμες ενος οποιουδηποτε προιοντος η υπηρεσιας η περιουσιακου στοιχειου καθοριζονται αποκλειστικα απο την σχεση προσφορας-ζητησης.

 

Σημερα στην Ελλαδα υπαρχει πολυ μεγαλη προσφορα μηχανικων, κυριως λογω της εκπαιδευτικης και οικονομικης φουσκας των τελευταιων 15 ετων, την ιδια στιγμη που η ζητηση φθινει συνεχως λογω της μεγαλης υφεσης που περναμε σαν χωρα. Αρα οι τιμες θα ειναι χαμηλα μεχρι του σημειου που θα αναστραφει η τωρινη σχεση προσφορας και ζητησης.

 

Τωρα το να προσπαθησεις να πεισεις καποιον να μην δουλευει για λιγα ειναι ματαιο. Σκεψου μονο εναν συναδελφο ο οποιος εχει να πληρωσει καθυστερημενους λογαριασμους και δανεια, δεν θα κοιταξει να παρει εστω και λιγα για να κινηθει?

 

Μονη αμυνα θα ηταν το κρατος να φροντιζε να περιορισει σημαντικα τους εισακτεους στα πανεπιστημια και τα ΤΕΙ και να εξορθολογισει τις εισφορες - φορους ταυτοχρονα με την αυστηρη αντιμετωπιση ολων αυτων που δεν θα πληρωναν. Αλλα ουτε και αυτα δεν γινονται.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Για αυτη που γεμισε την Ελλαδα με 500 τμηματα προπτυχιακων, 450 τμηματα μεταπτυχιακων και σπουδαζει το 80% των σημερινων νεων. Γι' αυτην που εκανε την Αθηνα να εχει περισσοτερους δικηγορους απο την Γαλλια.

Που βγαζει αναλογικα περισσοτερους Μηχανολογους Μηχανικους απο την Γερμανια. Που εχει η Θεσσαλονικη πιο πολλους οδοντιατρους απο την Σουηδια. Που εχει 2,5 φορες περισσοτερους γιατρους απο αυτους που χρειαζεται. Γι' αυτη την εκπαιδευτικη φουσκα.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.