Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

Οι γιατρόι απλά δεν πάνε στην επαρχία πρώτον γιατί εκτός από εξαιρέσεις δεν έχουν ανάγκη, και δεύτερον γιατί δεν θέλουν.......

Ξέρω 40άρη που την ψιλοπαλέυει εδώ στην Αθήνα από δουλειά...Αλλά στην Ικαρία που του προτάθηκε θέση δεν πάει ούτε με σφαίρες όπως ακριβώς μου είπε...

Στην Ελλάδα όσο θα βγάζουμε πτυχιούχους αλλά από την άλλη οι περισσότερες θέσεις θα είναι για αποφοίτους γυμνασίου....πρόβλημα...Η ανεργία θα εκτοξεύεται στα ύξη και θα λέμε γιατί δεν βγαίνουν τα νούμερα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο που κανεις ειναι λαικισμος αισχιστου ειδους και με μεγαλη μου απογοητευση βλεπω πως οσο περναει ο καιρος αριστεριζεις ολο και περισσοτερο.

 

Απο την μια μερια ζητας να παραμεινουν οι δαπανες ως εχουν και απο την αλλη μας λες πως δεν αντεχεις να πληρωνεις αλλο. Λες και οι κρατικες δαπανες πληρωνονται απο το υπερπεραν και οχι απο τους φορους των επιχειρησεων και των πολιτων. Δηλαδη θες και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο.

 

Να πω κατι αλλο. Το κοστος που πληρωνει το κρατος για την αποκτηση πτυχιου απο εναν φοιτητη Ιατρικης ειναι 96,000 €.

Αν υπολογισουμε πως στις Ιατρικες σχολες της χωρας εισαγονται περιπου 1000 ατομα ετησιως προκυπτει ενα κοστος περιπου 100 εκατομμυρια € για καθε "φουρνια" εισακτεων. Ενα ποσο τεραστιο την ιδια στιγμη που σχεδον 1 / 4 γιατρους μετα το πτυχιο φευγει για εξω. Μπορουμε λοιπον να συνεχισουμε να πληρωνουμε τοσα χρηματα για γιατρους που δεν χρειαζομαστε?

 

 

βλάκες είναι...

 

θα μπορούσαν να είναι ΔΑΠιτες και να κανουνε αμέτρητα πάρτυ με τα λεφτά του δημοσίου,

γκομενάκια,σημειώσεις,γνωριμίες ότι θέλετε εδώ έλεγε ο λιγδιάρης χοντρός αρχιΔΑΠιτης με το "σκαμμενο" πρόσωπο στο Παν. Πατρών με πληρωμένα σπίτι,αυτοκίνητο και μισθό απο το κομμα.Γνωστοτατα αυτα στους πανεπιστημιακους κυκλους

 

Ξερεις πόσο στοιχίζουν αυτοί?

 

Λαικισμός τα σκάνδαλα και το φάγωμα δημόσιου χρήματος? ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ

Χρυσαυγιτίζεις επικίνδυνα (κ ως γνωστο Χ.Α=ΝΔ και τουμπαλιν, με σήμα τον Βορίδη)

Edited by streetas
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κυριακο εγω εχω μαθει στην ζωη μου να ειμαι ρεαλιστης και να μιλαω με βαση την πραγματικοτητα.

 

Σημερα οι γιατροι στην Ελλαδα ειναι πανω απο 70,000. Με βαση τον Ευρωπαικο μεσο ορο η Ελλαδα δεν χρειαζεται πανω απο 30,000 γιατρους.

Επισης συμφωνα με τα επισημα στοιχεια η Ιατρικη ως η πλεον ακριβη σχολη εχει κοστος για το Ελληνικο Δημοσιο 96,000 € για καθε πτυχιο.

 

 

θες να μας δώσεις τις πηγες γι αυτά (καλά τις ζητάς τις πηγές για πασίγνωστα θεματα αλλα δεν δινεις.Ελπίζω να μην είναι η "truth team")

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

θες να μας δώσεις τις πηγες γι αυτά (καλά τις ζητάς τις πηγές για πασίγνωστα θεματα αλλα δεν δινεις.Ελπίζω να μην είναι η "truth team")

 

Οριστε συντροφε.

 

http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=23327&subid=2&pubid=61726953

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό είναι επίσημη πηγή ?

 

Το όργανο του εθνοεργολάβου - πάροχος του ΠΑΣΟΚ ?

 

Μήπως είσαι και συ του ΠΑΣΟΚ και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ?

 

Λέω μήπως .....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

dib δεν ειναι θεμα πολιτικης αναλυσης για να ειναι αντικειμενο προπαγανδας...αριθμοι ειναι... Περιγραφει μια πραγματικοτητα.

 

Εδω και τα κοστη : http://www.alfavita....

 

Αυτα για να βλεπετε που πανε οι φοροι σας!

 

Υ.Γ. ΜΗΝ ΜΕ ΞΑΝΑΠΕΙΣ ΠΑΣΟΚΟ γιατι θα βλεπω εφιαλτες ολο το βραδυ.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

τι ηλιθιότητα είναι αυτό ότι οι επιστήμονες όπως ο " χρυσόστομος" συνάδελφος που πραγματικά με ενθάρρυνε γιατί νόμιζα πως ήμουν μόνος , να ζουν μόνο στην Αθήνα γιατί στην επαρχία είναι μόνο για κτηνοτροφικές δραστηριότητες Σε πληροφορώ αγαπητέ Θοδωρή πως υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούν να ξεκλειδώσουν από την παρουσία ενός μηχανολόγου ή ενός ηλεκτρολόγου Αλλά έτσι έμαθαν να λένε όλοι οι 'χαραμοφάηδες" των Αθηνών που δεν παράγουν τίποτα Και τι να παράγουν αφού δεν υπάρχει τίποτα να αξιοποιηθεί σε αυτήν την πόλη δεν έχουν αφήσει σε διαθεσιμότητα ούτε έναν πλουτοπαραγωγικό πόρο που να μην τον έχουν καταστρέψει Για βιομηχανία ούτε λέξη Να γιατί δεν μπορεί να γίνει τίποτα στην Ελλάδα δημιουργικό

Αν θέλαμε μπορούσαμε να βρούμε τρόπους να έχουμε γιατρούς στην επαρχία φαντασία χρειάζεται Μια σκέψη μπορεί και χαζή , αλλά με φαντασία Ο πρώτος μαθητής κάθε επαρχιακή πόλη σαν την δικιά μου , να περνάει στην ιατρική με το όρο ότι θα μείνει να ασκήσει το επάγγελμα του στην πατρίδα καταγωγής του ,ένα εύλογο χρονικό διάστημα και να μπορεί να φύγει μόνο αν καλυφθεί η θέση του στην πόλη καταγωγής του πριν το εύλογο διάστημα

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όπως τα λέει ο Θοδωρής είναι.. Και για το προηγούμενο μακροσκελές ποστ του πήρε μία θετική από εμένα... Μιλάμε για την πλήρη περιγραφή της κατάστασης...

Link to comment
Share on other sites

dib δεν ειναι θεμα πολιτικης αναλυσης για να ειναι αντικειμενο προπαγανδας...αριθμοι ειναι... Περιγραφει μια πραγματικοτητα.

 

Εδω και τα κοστη : http://www.alfavita....

 

Αυτα για να βλεπετε που πανε οι φοροι σας!

 

Υ.Γ. ΜΗΝ ΜΕ ΞΑΝΑΠΕΙΣ ΠΑΣΟΚΟ γιατι θα βλεπω εφιαλτες ολο το βραδυ.

 

Η έκθεση ιδεών του κάθε μ@@@@κα δημοσιογράφου, δεν αποτελεί και επίσημη πηγή για την κοινωνία (στο 95% των περιπτώσεων), αλλα αποδεικτικό στοιχείο δουλειάς του εργαζόμενου δημοσιογράφου στον προιστάμενο του για να μην τον απολύσουν

 

ΥΓ

ΟΚ δεν σε ξαναλέω ΠΑΣΟΚο, για να μπορείς να κοιμηθείς ήσυχα τη νυχτα για να δουλέψεις το πρωί με όρεξη και κέφι (σου εύχομαι να έχεις πολλές δουλιές αυτή τη μαύρη περίοδο)

Link to comment
Share on other sites

Η έκθεση ιδεών του κάθε μ@@@@κα δημοσιογράφου, δεν αποτελεί και επίσημη πηγή για την κοινωνία (στο 95% των περιπτώσεων), αλλα αποδεικτικό στοιχείο δουλειάς του εργαζόμενου δημοσιογράφου στον προιστάμενο του για να μην τον απολύσουν

 

Dib εισαι εντελως λαθος. Το συγκεκριμενο αρθρο απλα παραθετει τα κυρια σημεια της μελετης που εκανε η ΑΔΙΠ (αρχη διασφαλισης της ποιοτητας στην Ανωτατη εκπαιδευση). Δεν ειναι αυτο που λες μιας και ειναι μελετη επισημου κρατικου φορεα.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.