Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

Να κάνω δύο ερωτήσεις με βάση τη λογική ρε παιδιά...Μόνο με βάση τη λογική και τίποτα παραπάνω. Από τη στιγμή που είμαστε στον ΕΟΠΠΥ γιατί για το σύστημα υγείας που είμαστε ενταγμένοι όλοι εμείς πληρώνουμε πολλαπλάσιο κλάδο υγείας από τους Αγρότες, τους Επαγγλματίες, κλπ (όλους όσους είναι ΕΟΠΠΥ). Εμείς αρρωσταίνουμε συχνότερα?

Επίσης κάτι που πρέπει να προβληματίσει είναι το δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις του ΕΤΑΑ. Δηλαδή έχω πληρώσει 13 χρόνια ΤΣΜΕΔΕ και τώρα θυα σταματήσω. Όλα τα χρήματα που έχω δώσει μέχρι τώρα, όχι για την ασφάλεια αλλά για την σύνταξη, που πάνε?? Στη μαύρη τρύπα?

Γιατί να πληρώνεται μαζί στο κάτω κάτω περίθαλψη και σύνταξη υποχρεωτικά και όχι μόνο περίθαλψη?? Ειδικά όταν εξακριβωμένα δεν μπορείς να πληρώσεις. Γιατί τότε να φεύγεις και από την περίθαλψη και να μην σου δίνουν τη δυνατότητα να πληρώσεις το τμήμα που αναλογεί και να μπορείς να νοσηλευθείς?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε μου θέτεις το ερώτημά σου σε λάθος βάση γιατί χρησιμοποιείς ως βάση του ερωτήματος σου την λογική, οπότε απορρίπτεσαι πάραυτα και γι αυτό πάμε παρακάτω.

Παρακαλώ να προσέλθει για εξέταση ο επόμενος. :shock:

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Σαν ασφαλισμενοι του ΤΣΜΕΔΕ, στα δημοσια νοσοκομεια ειχαμε καποια προνομια για καλυτερα δωματια. Ισως ετσι δικαιολογειται η διαφορα! :smile: :smile:

Link to comment
Share on other sites

welcome to GREECE have a nice holiday....κατά το γνωστό άσμα...

 

και

αν δεν έχεις πάει σε δημόσιο νοσοκομείο με το ΤΣΜΕΔΕ και να ζητήσεις τα προνόμια για τα καλύτερα δωμάτια...δεν ξέρεις τι γέλιο βγάζει αυτή η απαίτηση!!!!!!!!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ναι και την παπια στην αλλαζει η μισσ κοσμος :mrgreen:

 

 

σορρυ μισσ μανερ οφ σπικινγκ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Να εύχεσαι απλώς να ζήσεις, ή να έχουν τα φάρμακά σου για να στα δίνουν, ή να έχουν γάζες κ.λπ. ή να μην μπουκάρει η ΧΑ ή να μην ...."κολλήσεις" τίποτα που θα σε "στείλει"!!!! Άσε κατά μέρος τα καλύτερα δωμάτια!!!

Link to comment
Share on other sites

Σαν ασφαλισμενοι του ΤΣΜΕΔΕ, στα δημοσια νοσοκομεια ειχαμε καποια προνομια για καλυτερα δωματια. Ισως ετσι δικαιολογειται η διαφορα! :smile: :-)

 

Εντωμεταξύ εγώ πήγα νοσοκομείο τη μέρα που ψηφιζόταν το μεσοπρόθεσμο. Πλήρωσα εξετάσεις και μου είπαν να τις πάω στο ταμείο. Τις πήγα την επόμενη ημέρα και μου είπαν στο ΤΣΜΕΔΕ ότι είμαστε στον ΕΟΠΠΥ. Ακόμα δεν τα έχω πάρει. Να σημειώσω ότι ήταν η πρώτη φορά σε 13 χρόνια που χρειάστηκα νοσήλεια. Δεδομένης και της σημερινής οικονομικής κατάστασης έτσι..

Edited by SYMEON
Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι αλλο. Το κοστος που πληρωνει το κρατος για την αποκτηση πτυχιου απο εναν φοιτητη Ιατρικης ειναι 96,000 €.

Αν υπολογισουμε πως στις Ιατρικες σχολες της χωρας εισαγονται περιπου 1000 ατομα ετησιως προκυπτει ενα κοστος περιπου 100 εκατομμυρια € για καθε "φουρνια" εισακτεων. Ενα ποσο τεραστιο την ιδια στιγμη που σχεδον 1 / 4 γιατρους μετα το πτυχιο φευγει για εξω. Μπορουμε λοιπον να συνεχισουμε να πληρωνουμε τοσα χρηματα για γιατρους που δεν χρειαζομαστε?

Μα τι μας λες τωρα... δεν χρειαζομαστε γιατρους? Ποιος στο ειπε? Για πηγαινε σε κανενα απο τα απειρα νησια που εχουμε να δεις αν εχουν γιατρο εστω για δειγμα, για πηγαινε σε κανα χωριο.... αν ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ δεν θα κανουμε προκοπη. Ολοι μαζεμενοι σε 10-20 πολεις. Στα κυθηρα δεν θελουν γιατρο? στη σαμοθρακη δεν θελουν γιατρο? Ε?

Αλλα μην χασουμε και τη μεγαλη ζωη.... Εγω γυρισα στο χωριο μου και παλευω, οι αλλοι γιατι οχι?

 

Χρειαζεται εξορθολογισμος των ΠΑΝΤΩΝ στην ελλαδα, συμπεριλαμβανομενης της εκπαιδευσης και της προετοιμασιας για την αγορα εργασιας. Αλλα μην πηγαινεις στο αλλο ακρο ρε συ φιλε.... δεν χρειαζονται μηχανικοι. Θα χρειαζονταν και δεν θα εφταναν, αν ειχαμε βιομηχανια και αναπτυξη, αν φτιαχναμε τιποτα εντος των τειχων και δεν φερναμε τα παντα απο κινα και ταιβαν.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μα τι μας λες τωρα... δεν χρειαζομαστε γιατρους? Ποιος στο ειπε? Για πηγαινε σε κανενα απο τα απειρα νησια που εχουμε να δεις αν εχουν γιατρο εστω για δειγμα, για πηγαινε σε κανα χωριο.... αν ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ δεν θα κανουμε προκοπη. Ολοι μαζεμενοι σε 10-20 πολεις. Στα κυθηρα δεν θελουν γιατρο? στη σαμοθρακη δεν θελουν γιατρο? Ε?

Αλλα μην χασουμε και τη μεγαλη ζωη.... Εγω γυρισα στο χωριο μου και παλευω, οι αλλοι γιατι οχι?

 

Χρειαζεται εξορθολογισμος των ΠΑΝΤΩΝ στην ελλαδα, συμπεριλαμβανομενης της εκπαιδευσης και της προετοιμασιας για την αγορα εργασιας. Αλλα μην πηγαινεις στο αλλο ακρο ρε συ φιλε.... δεν χρειαζονται μηχανικοι. Θα χρειαζονταν και δεν θα εφταναν, αν ειχαμε βιομηχανια και αναπτυξη, αν φτιαχναμε τιποτα εντος των τειχων και δεν φερναμε τα παντα απο κινα και ταιβαν.

Χρυσόστομε επιτέλους ένας συνάδελφος που γράφει ότι και εγώ τόσο καιρό , να αγιάσει το στόμα σου Κρίμα που δεν έχω χρόνο να γράψω και άλλα επιφωνήματα για το ποστ σου

Link to comment
Share on other sites

Μα τι μας λες τωρα... δεν χρειαζομαστε γιατρους? Ποιος στο ειπε? Για πηγαινε σε κανενα απο τα απειρα νησια που εχουμε να δεις αν εχουν γιατρο εστω για δειγμα, για πηγαινε σε κανα χωριο.... αν ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ δεν θα κανουμε προκοπη. Ολοι μαζεμενοι σε 10-20 πολεις. Στα κυθηρα δεν θελουν γιατρο? στη σαμοθρακη δεν θελουν γιατρο? Ε?

Αλλα μην χασουμε και τη μεγαλη ζωη.... Εγω γυρισα στο χωριο μου και παλευω, οι αλλοι γιατι οχι?

 

Χρειαζεται εξορθολογισμος των ΠΑΝΤΩΝ στην ελλαδα, συμπεριλαμβανομενης της εκπαιδευσης και της προετοιμασιας για την αγορα εργασιας. Αλλα μην πηγαινεις στο αλλο ακρο ρε συ φιλε.... δεν χρειαζονται μηχανικοι. Θα χρειαζονταν και δεν θα εφταναν, αν ειχαμε βιομηχανια και αναπτυξη, αν φτιαχναμε τιποτα εντος των τειχων και δεν φερναμε τα παντα απο κινα και ταιβαν.

 

Φιλε Κυριακο εγω εχω μαθει στην ζωη μου να ειμαι ρεαλιστης και να μιλαω με βαση την πραγματικοτητα.

 

Σημερα οι γιατροι στην Ελλαδα ειναι πανω απο 70,000. Με βαση τον Ευρωπαικο μεσο ορο η Ελλαδα δεν χρειαζεται πανω απο 30,000 γιατρους.

Επισης συμφωνα με τα επισημα στοιχεια η Ιατρικη ως η πλεον ακριβη σχολη εχει κοστος για το Ελληνικο Δημοσιο 96,000 € για καθε πτυχιο. Ακομα 1/4 νεους γιατρους φευγει για το εξωτερικο, οπου εκει τα κρατη δεν ειναι κοροιδα να χρεωνονται για να δημιουργουν θεσεις στην Ιατρικη, αλλα αφηνουν αλλα κρατη κοροιδα να πληρωνουν για να εισπραττουν το αποτελεσμα.

Στην Γερμανια σημερα ζουν μονιμα 6,000 Ελληνες γιατροι. Δηλαδη το Ελληνικο κρατος (δηλαδη ο Ελληνας φορολογουμενος) ξοδεψε περιπου 600 εκ. € ωστε να εχει γιατρους ....η Γερμανια.

Προσφατα μαλιστα η Μερκελ ειχε πει πως δεν υπαρχει λογος το κρατος να ξοδευει χρηματα για περισσοτερες θεσεις στα πανεπιστημια μιας και μπορουν αλλα κρατη να τροφοδοτησουν με επιστημονες την χωρα αναφεροντας μαλιστα τους Μηχανικους απο Ισπανια και τους γιατρους απο Τσεχια - Ουγγαρια.

 

Υπαρχει αλλη μια συνεπεια που κανεις δεν βλεπει. Οτι ο υπερπληθυσμός επιστημονων στη χωρα μας οδηγει σε αλλες αρνητικες καταστασεις, οπως οι γιατροι οι οποιοι υπερσυνταγογραφουν για να παιρνουν μιζα απο τις φαρμακευτικες εταιρειες βουλιαζοντας τα ασφαλιστικα ταμεια. Θα σου θυμισω πως το 2009 η Ελλαδα ειχε μεγαλυτερη φαρμακευτικη δαπανη σε απολυτα νουμερα απο την Ισπανια των 48 εκ. κατοικων.

 

Αρα λοιπον δεν μπορουμε ουτε να βγαζουμε τοσους πανακριβους για το κρατος πτυχιουχους ιατρικης ουτε να βρουν απασχοληση μπορουν μετα το περας των σπουδων τους. Εκτος αν θελουμε να φορτωνομαστε εμεις το χρεος για τις σπουδες τους και μετα αυτοι να φευγουν εξω, ωστε να εχουμε ακομα μια αποτυχημενη επενδυση.

 

Λες για την επαρχια τωρα και τις ελλειψεις. Επειδη λοιπον εχω ζησει επαρχια ως φοιτητης (Χανια) σου λεω με απολυτη βεβαιοτητα πως η επαρχια εχει ελλειψεις γιατι ΔΕΝ ΠΑΝΕ οι γιατροι. Η επαρχια προσφερει ελαχιστες ευκαιρίες ψυχαγωγιας, ετσι πολλοι γιατροι η αλλοι επιστημονες δεν εχουν την επιθυμια να ζησουν μονιμα στα χωρια, ποσο μαλλον στα νησια οπου υπαρχουν και προβληματα μετακινησης. Οποτε ειτε 1000 γινονται γιατροι ειτε 1500 ειτε 5000 παλι η επαρχια δεν θα εχει γιατρους γιατι δεν θελουν να πανε.

Το να δωσουμε κινητρα για μετακινηση στην επαρχια το δεχομαι, αλλα και αυτα τα κινητρα οπου εχουν δωθει δεν εχουν αποδωσει, μιας και οι περισσοτεροι με το που αποκτουν την δυνατοτητα να φυγουν...εξαφανιζονται, κοιτα σαν παραδειγμα τι γινεται με τους καθηγητες των σχολειων.

Πως μπορεις λοιπον να υποχρεωσεις καποιον να παει καπου σώνει και καλα?

 

Εσυ λοιπον μπραβο που πηγες στο χωριο σου. Κυριως ομως πιστευω πως η επαρχια προσφερεται για αγροτικες και κτηνοτροφικες απασχολησεις και οχι τοσο πολυ για επαγγελματα οπως το δικο σου. Ποσες αδειες η μελετες ας πουμε απαιτουνται σε ενα χωριο? Υπαρχει ομως μια ταση αυξησης της παραγωγης στην αγροτοκτηνοτροφια που ειναι θετικη για την χωρα. Π.χ. την δεκαετια 2000-2009 ξοδεψαμε 65 δις € για εισαγωγες αγροτικων και κτηνοτροφικων προιοντων. Αυτο πρεπει να μηδενιστει η να γινει ακομα και πλεονασμα.

 

 

Κυριακο τωρα το οτι η Ελλαδα δεν χρειαζεται επιπλεον Μηχανικους, αυτο ειναι μια πραγματικοτητα. Ακομα και σημερα αν μπορουσαμε να κλεισουμε ολα τα Πολυτεχνεια για τα επομενα 15 χρονια θα επρεπε να το καναμε. Το επαγγελμα εχει φρακαρει, που θα απορροφηθουν και νεοι συναδελφοι?

Τωρα φιλε μιλας για τροπους απασχολησης. Η Ελλαδα για να μπορουσε να απασχολησει ολους αυτους τους Μηχανικους θα επρεπε να εχει την βιομηχανικη παραγωγη της Κινας και την οικοδομικη δραστηριοτητα της Αραβικης χερσονησου. Αυτο πολυ απλα δεν γινεται.

 

Τελος μονο να πω πως θα πρεπει και εσυ φιλε Κυριακο να καταλαβεις πως το 2010 το κρατος μας πτωχευσε. Οτι γνωριζαμε για το πριν αλλαξε. Σημερα η Εληνικη οικονομια δεν εχει την δυνατοτητα να σπουδαζει 80,000 ατομα ετησιως. Ποσο μαλλον οταν οι αποφοιτοι αυτοι θα ειναι ειτε μελλοντικοι ανεργοι ειτε μελλοντικοι μεταναστες.

 

Αν λοιπον καταφερουμε ως χωρα να φροντισουμε ο νεος σημερα- οπως γινεται και στην Γερμανια- να παει 2 χρονια γυμνασιο και αλλο 1.5 χρονο σε μια τεχνικη η επαγγελματικη σχολη και κατοπιν να ανοιγε μια φαρμα στο χωριο του η ενα πτηνοτροφιο η μελισσια, θα ειχαμε τα εξης αποτελεσματα :

1) Δεν θα επιβαρυνε το κρατος με τις ατελειωτες σπουδες του μεχρι τα 30

2) Θα προσεφερε στο κρατος μιας και θα πληρωνε εισφορες και φορους απο τα 17

3) Θα εκανε κατι παραγωγικο στη ζωη του

 

Σημερα ο συγκεκριμενος νεος σπουδαζει μεχρι τα 30 και κατοπιν ειτε ειναι ανεργος ειτε απασχολειται ως τηλεφωνικος πλασιε / security / courier η καποια αλλη αντιπαραγωγικη δραστηριοτητα ειτε φευγει στο εξωτερικο αφηνοντας τον λογαριασμο στους υπολοιπους.

Edited by thodoris1982
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.