Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

Φίλε θοδωρή δεν με ενδιαφέρει να ανοίξω τεχνικό γραφείο ή εργοληπτική εταιρεία. Με νοιάζει να μπορώ να δουλέψω όπου χρειάζονται υπηρεσίες μηχανικού. Όπως δουλεύει η αδελφή μου σαν οικονομολόγος χωρίς να είναι γραμμένη σε κανένα οεε... Και οταν δεν έχει δουλειά θεωρείται άνεργη χωρίς να χρωστάει από πάνω

 

Για να δουλέψεις σαν μηχανικός πρέπει να έχεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μηχανικού. Αυτό δεν είναι παράλογο. Το παράλογο είναι να πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ ενώ είσαι άνεργος. Το πιο κοντινό παράδειγμα είναι των γιατρών - όπως έχω ξαναπεί. Και αυτοί έχουν το αντίστοιχο ΤΕΕ, αλλά το αντίστοιχο ΤΣΜΕΔΕ δεν απαιτεί ασφάλιστρα σε περίπτωση ανεργίας (μόνο τους πρώτους 2-3 μήνες νομίζω - και αυτό λάθος προφανώς αλλά καλύτερα από εμάς).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οριστε συντροφε.

 

http://www.ethnos.gr...&pubid=61726953

 

 

επειδή ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ που παρέθεσες μπορέις να μας πεις ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΗΚΕΣ το κόστος σπουδων για το κράτος στα 90.000€/φοιτητη.

Στο κειμενο που έβαλες μιλαει για την ανεργία των μηχανικών-γιατρων

 

Εσυ δεν μίλαγες γι αυτα.Και στο παρακάτω κειμενο μιλάει για 90.000 ειναι της Ιατρικής ΜΟΝΟ όμως των Αθηνων.

Αυτή η επιτροπή όμως καλά θα έκανε να έκανε και μια ανάλυση του κόστους.

 

Παραδείγματα πολλά...πχ αρχιΔΑΠιτης εξασφαλίζει όλα τα έξοδα μεσω του γραφείου ενος πχ ακροδεξιου καθηγητή.Αυτό το κόστος που μπαίνει?

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Παράλογο είναι όταν εχεις πτυχίο μετά από έτη σπουδών και σου δίνει την άδεια κάποιος σε 5 λεπτα με ερωτήσεις νηπιαγωγείου.

Και ερωτώ ξανά οι οικονομολόγοι γιατί δεν χρειάζονται άδεια άσκησης;

Τα υπόλοιπα εννοούνται ότι είναι παράλογα

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι, δεν πρέπει να ξανακάνουμε εκλογές.....

Δεν αξίζουν στον ελληνικό λαό οι εκλογές......

Ας τους αφήσουμε να κυβερνήσουν όσο ζουν ή όσο θέλουν οι ίδιοι.....

Δεν υπάρχει κανένας λόγος....

Σε λίγο θα μας πάρουν μέχρι και τα σώβρακα. Δεν θα έχουμε τίποτα. Δεν πρόκειται να ξαναποκτήσουμε τίποτα.

Ποιός ο λόγος λοιπόν;;;;;

 

 

αυτό είναι σωστό.

 

Αρκει να αφήσουμε έναν γραμματέα για κρίκο σύνδεσης Ελλάδας-ΓΕρμανίας.Να του στέλνουμε οι Γερμανοι αυτά που θέλουν και αυτός να μας τα ανακοινώνει.

Το ότι πληρώνουμε χωρίς κανένα νόημα 250 γίδια απλά και μονο για να κάνουν την ζωάρα τους (πόσο είπαμε στριμωχθηκαν αυτοί απο την οικονομική κρίση?Ζουνε και αυτοί πολύ χειρότερα σε σχέση με παλιά ή αυτοί δεν ζούνε με δανεικά?) ειναι ηλίθιο.

 

 

και σίγουρα ο Ελληνικός λαός δεν αξίζει Δημοκρατια.30 φορές εκλογές να γίνουν τα ακροδεξια κομματα των ΔΗΜΑΡ-ΠΑΣΟΚ-ΝΔ θα ψηφίσουν

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν μίλαγες γι αυτα.Και στο παρακάτω κειμενο μιλάει για 90.000 ειναι της Ιατρικής ΜΟΝΟ όμως των Αθηνων.

Αυτή η επιτροπή όμως καλά θα έκανε να έκανε και μια ανάλυση του κόστους.

 

Μιλησα για το κοστος ενος πτυχιου στην Ιατρικη της Αθηνας. Αν λοιπον ξαναδεις τα ποστς μου χτες θα βρεις αυτο που ζητας. Μονο κοιταξε λιγο παρακατω.

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί γιατί πρέπει να μπουν στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ για να δουλέψουν?

 

Και στην τελική τι είναι αυτή η άδεια άσκησης?? Δεν πήρες πτυχίο? Γιατί σε ξαναεξετάζουν έστω για το τυπικό?? (εμένα με ρώτησαν τι ομάδα είμαι...)

 

Το ΤΕΕ πες ότι δεν το χρειάζεσαι. Θα γλιτώσεις 65€ τον χρόνο, είναι αμελητέο ποσό.

Η ασφάλιση είναι υποχρεωτική. Το ΤΣΜΕΔΕ χρειάζεται μόνο αν θέλεις να παρέχεις υπηρεσίες μηχανικού (μελέτη - επίβλεψη) .

 

Αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτές οι υπηρεσίες, μπορείς να εργαστείς και χωρίς να γραφτείς στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Έχεις δικαίωμα να εργαστείς ως υπάλληλος με ΙΚΑ σε οποιαδήποτε επιχείρηση, εφόσον βέβαια δεν χρειάζεται σφραγίδα μηχανικού.

Έχεις δικαίωμα να εργαστείς ως δημόσιος υπάλληλος με ασφάλεια δημοσίου, εφόσον βέβαια δεν χρειάζεται σφραγίδα μηχανικού.

Έχεις το δικαίωμα να ανοίξεις ένα κατάστημα (καφενείο, μαγαζί με επώνυμα ρούχα, franchise, οτιδίποτε) και να ασφαλιστείς στο ΕΤΑΑ. Σίγουρα δεν χρειάζεσαι σφραγίδα μηχανικού.

 

Γι'αυτό λένε πως το ΤΣΜΕΔΕ ασφαλίζει την ιδιότητα. Θέλεις να έχεις δικαίωμα υπογραφής; Θα ασφαλιστείς στο ΤΣΜΕΔΕ.

Δεν θέλεις; Απλά δεν γράφεσαι και κάνεις όποιο άλλο επάγγελμα θες.

 

Το θεμα μας είναι το πως θα ανταπεξέλθουμε στις υπέρογκες αυξήσεις του ΤΣΜΕΔΕ όσοι επιλέξαμε να ασκήσουμε το επάγγελμα του μηχανικού και έχουμε ήδη επενδύσει χιλιάδες ώρες διαβάσματος (για νόμους, εγκυκλίους, κανονισμούς) και δεκάδες χιλιάδες ευρώ για το γραφείο (έπιπλα, υπολογιστής, Plotter, λογισμικό, κτλ). Από την μια δυσκολευόμαστε να ανταπεξέλθουμε στις υποχρεώσεις μας και από την άλλη δεν μπορούμε να αντέξουμε να χάσουμε όσα έχουμε επενδύσει στην δουλειά μας.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί γιατί πρέπει να μπουν στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ για να δουλέψουν?

 

Και στην τελική τι είναι αυτή η άδεια άσκησης?? Δεν πήρες πτυχίο? Γιατί σε ξαναεξετάζουν έστω για το τυπικό?? (εμένα με ρώτησαν τι ομάδα είμαι...)

 

Το ΤΕΕ πες ότι δεν το χρειάζεσαι. Θα γλιτώσεις 65€ τον χρόνο, είναι αμελητέο ποσό.

Η ασφάλιση είναι υποχρεωτική. Το ΤΣΜΕΔΕ χρειάζεται μόνο αν θέλεις να παρέχεις υπηρεσίες μηχανικού (μελέτη - επίβλεψη) .

 

Αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτές οι υπηρεσίες, μπορείς να εργαστείς και χωρίς να γραφτείς στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Έχεις δικαίωμα να εργαστείς ως υπάλληλος με ΙΚΑ σε οποιαδήποτε επιχείρηση, εφόσον βέβαια δεν χρειάζεται σφραγίδα μηχανικού.

Έχεις δικαίωμα να εργαστείς ως δημόσιος υπάλληλος με ασφάλεια δημοσίου, εφόσον βέβαια δεν χρειάζεται σφραγίδα μηχανικού.

Έχεις το δικαίωμα να ανοίξεις ένα κατάστημα (καφενείο, μαγαζί με επώνυμα ρούχα, franchise, οτιδήποτε) και να ασφαλιστείς στο ΕΤΑΑ. Σίγουρα δεν χρειάζεσαι σφραγίδα μηχανικού.

 

Γι'αυτό λένε πως το ΤΣΜΕΔΕ ασφαλίζει την ιδιότητα. Θέλεις να έχεις δικαίωμα υπογραφής; Θα ασφαλιστείς στο ΤΣΜΕΔΕ.

Δεν θέλεις; Απλά δεν γράφεσαι και κάνεις όποιο άλλο επάγγελμα θες.

 

Η δυσκολία που υπάρχει στο να γραφτεί και να διαγραφεί κάποιος στο ΤΣΜΕΔΕ λειτουργεί και ως δικλείδα ασφαλείας. Πολλοί μηχανικοί δεν κόβουν ΑΠΥ και παράλληλα οι υπηρεσίες δεν κάνουν έλεγχο για δικαίωμα υπογραφής και αν ισχύει η σφραγίδα.

Αν αρχίσουν οι μαζικές διαγραφές από το ΤΣΜΕΔΕ, θα γεμίσει η πιάτσα με σφραγίδες ανθρώπων που ναι μεν έχουν σπουδάσει μηχανικοί αλλά δεν έχουν δικαίωμα εργασίας ως μηχανικοί λόγω μη έναρξης άσκησης επαγγέλματος.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία....Εγώ αν θέλω να εργαστώ σαν μηχανικός πωλήσεων που καμία σχέση έχει με υπογραφές κτλ, γιατί πρέπει να μένω στο ΤΣΜΕΔΕ και όχι στο ΙΚΑ? Αν θέλω να είμαι σαν υπάλληλος εταιρείας άσχετη με το χώρρ γιατί θα πρέπει να παραμένω δέσμιος στο ΤΣΜΕΔΕ και όχι στο ΙΚΑ? Αν παντρευτώ πλούσια και θέλω να κάθομαι σπίτι μου να τα ξύνω γιατί πρέπει να πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ και όχι τίποτα?? Ως γνωστόν το ΤΕΕ δεν σε διαφράφει για τους παραπάνω λόγους.....

Link to comment
Share on other sites

Akius εχεις υπερβει καθε οριο.

 

Σταματησε το προσωπικο θεμα εδω για να μην εχουμε συνεχεια. Αντε για να μην πουμε εσυ τι ελεγες οταν ειχες δουλεια εδω μεσα και τωρα επειδη το προβλημα εφτασε στην τσεπη σου βγαινεις και σου φταινε οι παντες. Μπορω αυτο το παιχνιδακι να το παιξω πολυ καλα να ξερεις.

 

Οσον αφορα τα φαρμακα δεν εχεις πραγματικα ιδεα τι γινεται. Και να ξερεις πως στην ελευθερη αγορα οταν μια εταιρεια δεν την συμφερει η τιμη πωλησης σε μια χωρα πολυ απλα δεν εξαγει. Ολες οι αλλες αρλουμπες περι υπουργων κ.λ.π. ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε.

Το προβλημα το δημιουργησε ο υπερπληθυσμος γιατρων οπου ο καθε γιατρος για να συμπληρωσει το εισοδημα του εγραφε αλογιστα φαρμακα και κατοπιν εστελνε στην φαρμακευτικη εταιρεια λιστα με το τι εχει γραψει ωστε να παρει σε μιζα ενα 10%. Αυτο γινοταν επι πολλα χρονια στην χωρα και κανεις δεν ασχολιοταν. Τωρα που η Τροικα τα ελεγχει ολα ειδαμε πως η φαρμακευτικη δαπανη μεσα σε ενα χρονο μειωθηκε κατα 1 δις €.

 

Παντως εχεις ξεφυγει εντελως. Νομιζω πως σιγα σιγα εχεις αρχισει να παιρνεις διαζυγιο απο την πραγματικοτητα, Παντου βλεπεις αστακους, γιορτες και φεραρι και νομιζεις πως ολοι οσοι δεν συμφωνουν με τις θεωριες σου ειναι σχεδον εχθροι...

 

Αληθεια δεν μας λες εσυ ποιο κομμα θεωρεις πως ειναι η λυση μιας και ολους τους βρισκεις υπηρετες συμφεροντων και βολεμενους?

 

 

1. ξεκινησαν και οι απειλες?....δεν ειναι προσωπικο ΕΚΤΟΣ και ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΥΡΓΟΣ και μεγαλοστελεχος με ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ απο το ΚΟΜΜΑ σου

 

2. παλι λες οτι ναναι.....απο δουλεια ΚΑΛΑ παω.......το 2004 που ξεκινησα να δουλευω ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ παω καλυτερα.......δεν εχω πτωση εισπραξεων ουτε δουλειας.....ακομα και το 2013 καλυτερα φαινεται να πηγαινω...........το προβλημα ειναι οτι τα λεφτα που πληρωνω ΠΑΝΕ για να συνεχισουν το ΠΑΡΤΥ με λιγο πιο χαμηλα το ΤΡΑΓΟΥΔΙ ο κομματικος στρατος.......επισης προσωπικα ΠΕΑ -4014 που ειναι ενας μεγαλος ογκος της δουλειας μου ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ....

 

3. καταλαβα ΕΣΕΝΑ μην πΕιραξουμε τους υπουργους ......το πιασαμε το νοημα ΟΛΟΙ ΦΤΑΙΝΕ εκτος των ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΩΝ....

μιλας για την μιζα του 10% των ιατρων που συμφωνω και επρεπε να λυθει το θεμα αλλα μεταφερεις την εικονα απο κατι αυξησεις απο το 90 κοντα στο 100% που εχουν ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΥΠΟΥΡΓΟΥ.....

για τις τιμες στα αναλωσιμα στα δημοσια νοσοκομεια που ειναι 150-200% πανω απο γερμανια-αγγλια φταινει παλι οι ιατροι Η τα διορισμενα απο τα ΚΟΜΜΑΤΑ διοικητικα συμβουλια?

 

γενικα προσπαθεις να ριξεις το φταιξιμο σε ολους εκτος απο τις κεφαλες.......

και ας το παρουμε με τη δικη σου λογικη αφου οι υπουργοι τοσα χρονια δεν καταφεραν να στρωσουν ΤΙΠΟΤΑ και οι απο κατω κανανε παρτυ ΠΑΛΙ ΑχΡΗΣΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ.....

στο ιδιο συμπερασμα παμε παλι

 

 

4.οταν δουλευεις και βλεπεις καθημερινα οτι ΚΑΠΟΙΟΙ φαγανε την κριση με 90% κατω και καποιοι ειναι στο ΑΠΥΡΟΒΛΗΤΟ τοτε τι να συζητησουμε....

η πλακα ειναι οτι τα περισσοτερα τα ξερω γιατι ΤΡΩΓΑνΕ που ΤΡΩΓΑΝΕ θελανε να το λενε και απο πανω.....

μην ξεχνας οτι μηχανικοι - δικηγοροι-λογιστες ξερουν απο κλεμμενα καλυτερα απο δικαιοσυνη

αναγκαστικα απο καποιον θα περασεις για να τα ξεπλυνεις....

να σου θυμισω ''ηρθε η ωρα για τα δικα μας παιδια ''

εχθρος για μενα ειναι οτι τωρα που εχουμε 1.5 μυριο ανεργους οι κομματικοι στρατοι ακομα να ονειρευονται ΜΑΣΑΜΠΟΥΚΕΣ.....

ειπες ΘΕΩΡΙΕΣ? ειναι θεωρια και τα 11.5 μυρια που πηρε το ιδρυμα του ΑΔΕΡΦΟΥ ΣΑΜΑΡΑ?

 

 

5. δεν ειμαι καποιο κομμα συγκεκριμενα.......ετσι και αλλιως τα περισσοτερα εχουν διαβρωθει απο την εξουσια.......γιατι η εξουσια ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΛεΓΧΕΤΑΙ ΔΙΑΦΘΕΙΡΕΙ........αυτο που ψηφισα δεν μπηκε στη βουλη.....

καθε κομμα εχει καποιους που εινα κατα την προσωπικη μου εκτιμηση ΑΞΙΟΙ αλλα δυστυχως δεν μπορουν να κανουν τη διαφορα σε ενα κομματικο στρατο που ΔΙΨΑ ΓΙΑ ΕΞΟΥΣΙΑ...

 

ελευθερη αγορα με ΙΣΟΥΣ ΟΡΟΥΣ για ΟΛΟΥΣ........δωρεαν παιδεια-υγεια -ασφαλεια ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΙΑ για τους πραγματικα ασθενεστερους....κρατος που να μην ΣΠΑΤΑΛΑ...

 

οπως ελεγε και η θατσερ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΗΜΑ.......ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΧΡΗΜΑ.....

 

 

και τα δικα μας χρηματα ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ πανε για να συντηρουν ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΥΣ ΣΤΡΑΤΟΥΣ !!!

 

 

 

 

η πραγματικοτητα ειναι οτι το σημερινο πολιτικο παιχνιδι ειναι στημενο......ως ορολογια το αριστερος-δεξιος δεν υπαρχει στην ελληνικη πολιτικη σκηνη αν εξαιρεσουμε καποια λιγα θεματα...........εγκαθιδρυθηκαν συζητησεις του στυλ μνημονιο-αντιμνημονιο και αλλα τετοια για να ΒΟΛΕΥΟΥΝ τους πολιτικους.....ναζουν

 

γιατι τα βασικα ερωτηματα οπως ποιο ειναι το μοντελο αναπτυξης της χωρας , το δημοσιο στην υπηρεσια του πολιτη , το κρατος ΔΙΚΑΙΟΥ και αλλα τετοια για τους περισσοτερους πολιτικους ειναι ψιλα γραμαμτα....

Edited by akius
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι μια χαρά ως τώρα.... γιατί πάτε να το γ...τε με προσωπικές αντεγκλήσεις??? Παρακαλώ κι οι δυο (akius & thodoris1982) να ηρεμήσετε.....

Άλλο είναι το θέμα κι όχι πως φθάσαμε ως εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.