Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδία ο sdim αναφέρει αυτό που είναι και ο τελικός στόχος της "κυβέρνησης μας". Να μειωθούν οι μηχανικοί που έχουν δικό τους γραφείο. Θα μείνουν λίγοι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω παντως πως οσο περναει ο καιρος ολες οι δημοσιες υπηρεσιες και οργανισμοι συνδεονται οnline (οπως γινεται σε ολο τον πολιτισμενο κοσμο) και καθε ειδους παραθυρακι κλεινει σιγα σιγα.... Πλεον οποιος χρωσταει δεν θα μπορει να κανει σχεδον τιποτα. Εδω διαβασα πως τωρα προωθειται και νεου ειδους ενημεροτητα, η δημοτικη, μιας και οι ληξιπροθεσμες οφειλες προς τους δημους εχουν αυξηθει πολυ, η οποια θα θεωρειται απαραιτητη μαζι με την φορολογικη και την ασφαλιστικη.

 

Αρα μην νομιζουμε πως με το να μην πληρωνουμε δεν τρεχει τιποτα.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Άρα με το που θα υπάρχει τρύπα στα οικονομικά της κυβέρνησης θα βγάζει και μια νέα "ενημερώτητα" και εμεις θα είμαστε αναγκασμένοι να την πληρώνουμε για να δουλέψουμε ε?

Link to comment
Share on other sites

Zio7 καλο θα ηταν να μπει ενα οριο στις οφειλες πανω απο τις οποιες δεν μπορεις να εκδοσεις ενημεροτητα, μιας και οταν καποιος χρωσταει χρηματα και του απαγορευεις καθ' ολοκληρίαν να δουλεψει πως θα σε ξεπληρωσει?

 

Ζιο7 το εχω ξαναπει, ειναι αλλο πραγμα ενας νομος που ειναι εν ισχυ να εφαρμοζεται και αλλο πραγμα το αν ο νομος αυτος ειναι σωστος η λαθος. Προφανως και οι εισφορες του ΕΤΑΑ ειναι ενα μεγαλο λαθος, αυτο ομως δεν σημαινει πως ο καθενας που διαφωνει θα πρεπει να κανει του κεφαλιου του.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μή εφαρμογή των νόμων είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα όντως, ακόμα και αν είναι άδικος. Το θέμα είναι να μειωθούν οι ασφαλιστικές μας εισφορές. Με το να υπάρχουν παραθυράκια το μόνο που μένει είναι να διαιωνίζεται αυτή η κατάσταση και το πράγμα να μένει όπως έχει, καθώς ο κάθε "γατούλης" βρίσκει τρόπο να κάνει την δουλειά του χωρίς ενημερότητα κλπ.

 

Είμαστε τόσο ρεμάλια και τεμπέληδες για να κάνουμε μία σοβαρή διαμαρτυρία (περί ύψους ασφαλιστικών εισφορών) που φοβάμαι ότι μόνο με αυτό το τρόπο θα φανεί η αντίδραση...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή ετοιμάζεται το ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ για την έκδοση αδειών.

 

Αν θέλουν μπορούν να συνδέσουν το σύστημά τους με του ΤΣΜΕΔΕ και να γίνεται έλεγχος της ασφαλιστικής ενημερότητας αυτόματα online.

 

Πόσοι θα έχουν ασφαλιστική ενημερότητα μέχρι τότε και θα μπορούν να βγάλουν άδεια δόμησης;

 

Και να υπενθυμίσω πως αν ενεργοποιηθεί ο αυτόματος έλεγχος της ασφαλιστικής ενημερότητας και στις υπόλοιπες υπηρεσίες πολλοί δεν θα μπορούν να εργαστούν σαν μηχανικοί. Το ΤΕΕ αν θέλει μπορεί να "παγώσει" το σύστημα αμοιβών σε όσους έχουν εκκρεμότητες ώστε να μην μπορούν να κάνουν νέες εγγραφές. Επίσης μπορεί να "παγώσει" το σύστημα για τις δηλώσεις του 4014, κτλ. Το ΥΠΕΚΑ θα μπορεί να κλειδώσει το σύστημα για τους ενεργειακούς επιθεωρητές.

 

 

καλά και εγώ μπορώ να πάρω μια καραμπίνα και να κάνω ντου και να τους ξαπλώσω για πλάκα.

 

το θέμα είναι πόσο θέλει ο καθένας να το τραβήξει.

 

μπήκα στο σύστημα,μου χάλασαν μια δουλειά χιλιάδων €,θόλωσα,πήγα τσακώθηκα και πανω στα νεύρα τους καθάρισα.Πόσα τρως εν βρασμώ ψυχης?

 

Εγω βλεπω παντως πως οσο περναει ο καιρος ολες οι δημοσιες υπηρεσιες και οργανισμοι συνδεονται οnline (οπως γινεται σε ολο τον πολιτισμενο κοσμο) και καθε ειδους παραθυρακι κλεινει σιγα σιγα.... Πλεον οποιος χρωσταει δεν θα μπορει να κανει σχεδον τιποτα. Εδω διαβασα πως τωρα προωθειται και νεου ειδους ενημεροτητα, η δημοτικη, μιας και οι ληξιπροθεσμες οφειλες προς τους δημους εχουν αυξηθει πολυ, η οποια θα θεωρειται απαραιτητη μαζι με την φορολογικη και την ασφαλιστικη.

 

Αρα μην νομιζουμε πως με το να μην πληρωνουμε δεν τρεχει τιποτα.

 

στις άλλες πολιτισμένες χώρες,που τις θεωρείτε πολιτισμένες σε όσα θέλετε, πληρώνουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ εισφορές οι άνεργοι?

ετσι για να δουμε αν εχουμε τα ίδια κριτήρια

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

καλά και εγώ μπορώ να πάρω μια καραμπίνα και να κάνω ντου και να τους ξαπλώσω για πλάκα.

το θέμα είναι πόσο θέλει ο καθένας να το τραβήξει.

μπήκα στο σύστημα,μου χάλασαν μια δουλειά χιλιάδων €,θόλωσα,πήγα τσακώθηκα και πανω στα νεύρα τους καθάρισα.Πόσα τρως εν βρασμώ ψυχης?

 

Και ετσι λυνεις το προβλημα... Θα περασεις τα επομενα 20 χρονια της ζωης σου σε καποια φυλακη, θα εχεις καταστρεψει την ζωη σου και των δικων σου και ενας υπαλληλος θα την εχει πληρωσει λες και ειναι αυτος ο υπευθυνος.

 

Μπορει να μην εχουμε λεφτα φιλαρακο δεν θα γινουμε και εγκληματιες ομως.

 

στις άλλες πολιτισμένες χώρες,που τις θεωρείτε πολιτισμένες σε όσα θέλετε, πληρώνουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ εισφορές οι άνεργοι?

ετσι για να δουμε αν εχουμε τα ίδια κριτήρια

 

Προφανως και δεν πληρωνουν. Αλλα πουθενα στον πολιτισμενο κοσμο δεν υπαρχει η Ελληνικη λογικη : "δεν συμφωνω με εναν νομο και αρα δεν τον τηρω".

 

Στις πολιτισμενες κοινωνιες ισχυει οτι και στον στρατο : "Εκτελεις την εντολη (νομος) και αν διαφωνεις βγαινεις αναφερομενος (εκλογες)"

 

Προσωπικα ειμαι διατεθειμενος να στηριξω καθε σοβαρή προσπαθεια αλλαγης αυτης της απαραδεκτης καταστασης οπου ο καθε Μηχανικος μεσα σε ολα τα αλλα προβληματα του βρισκεται και χρεωμενος στο κρατος (ΕΤΑΑ, φορος επιτηδευματος, τεκμηρια διαβιωσης) αλλα θα ειμαι απεναντι σε καθε λογικη ανομιας η αυτοδικιας.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.