Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

Συνάδελφοι, όσον αφορά την ΕΝΣΤΑΣΗ την οποία προτείνει το ΤΕΕ να υποβάλλουμε όλοι μας (http://portal.tee.gr...-1_new_ok_b.pdf) και την έχει αναρτήσει στην κεντρική του σελίδα (http://portal.tee.gr...ME/TEE_HOME_NEW),

θέλω να ρωτήσω, επειδή δεν διευκρινίζουν :

α) την ένστασή μας να την στείλουμε με email ή με FAX ή με ΕΛΤΑ??

β) πρέπει να την στείλουμε σε όλους τους φορείς που αναφέρει?? δηλ. στο ΤΣΜΕΔΕ, στο ΕΤΑΑ κ' στο ΥΠ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ??

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οπου μπορεις.

Και στην Υπ. Δομ. και στην Περιφερεια και στην ενορια σου αν θες :smile:

 

(δεν ειρωνευομαι εσενα, το ξερεις, αλλα το ΤΕΕ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανως και δεν πληρωνουν. Αλλα πουθενα στον πολιτισμενο κοσμο δεν υπαρχει η Ελληνικη λογικη : "δεν συμφωνω με εναν νομο και αρα δεν τον τηρω".

 

Στις πολιτισμενες κοινωνιες ισχυει οτι και στον στρατο : "Εκτελεις την εντολη (νομος) και αν διαφωνεις βγαινεις αναφερομενος (εκλογες)"

 

 

 

αυτό ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΪΣ να το γνωρίζεις γιατί στις ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΕΣ χώρες δεν υπάρχει η ελληνική λογική στους νόμους.

 

οπότε πάλι άκυρος είσαι.Συγκρίνεις ΜΟΝΟ σε αυτά που θέλεις ελλαδιστάν και πολιτισμένες χώρες.Σε αυτά που δεν θέλεις φταίει ο εργαζόμενος ΠΑΝΤΑ

 

Οι εισφορες που πληρωνουμε τωρα δεν προοριζονται για τις δικες μας συνταξεις.

 

 

Η πραγματικοτητα ειναι πως με την ελλειψη παιδιων στην χωρα πολυ απλα δεν θα υπαρχει κανεις να δουλευει και να πληρωνει εισφορες οταν ειμεις θα πρεπει να παρουμε τις συνταξεις μας.

 

 

αυτα που πληρώνουμε ΤΩΡΑ είναι οι ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ συντάξεις.

 

κάποτε βγήκαν 10 μηχανικοί...και πλήρωναν εισφορές?Αφού δεν υπήρχαν προηγούμενοι μηχανικοί ποιανων συντάξεις πληρώνανε?

Αυτό το παραμυθάκι του δεν πληρώνουμε τις δικές ΜΑΣ συντάξεις καλό είναι κάποια στιγμή να τελιεώσει.

Το αν φάγανε τα λεφτά τα ακροδεξια καθήκια της τρικομματικής κυβέρνησης δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

 

Τουλάχιστον ας μην αναπαράγουμε τις αλητείες τους.Δεν ήμαστε αμόρφωτοι και μπορούμε,πιστευω,να αντιληφθούμε και κάποια πράγματα μονοι μας

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

απο τον καναπε φιλοι μου δε γινεται τιποτα.... απολυτως

φτασαμε 2013... και αντι να καταλαβουμε πως τα κομματα ειναι μικρομαγαζα

απο δεξια, πασοκ μεχρι κκε και συριζα, χα, και ανεξαρτητους βλεπω ποστ που ο ενας

λεει αριστερο τον αλλο , χαυγιτη....

 

η ιδεολογιες κυριοι καλος κακως, ειναι πλεον μονο στα ραφια των βιβλιοθηκων

οχι στη ζωη, ακομα και οι αναρχικοι να βγουν... ενας θα κανει κουμαντο

 

φοβαμαι πως αν ο καθενας δε δει την προσωπικη ζωη του μεσα στο συνολο

και ποσο απο αυτο εξαρταται δε προκειταιε να γινει τιποτα... απολυτως

 

μια ζωη το προβλημα ειναι τα τει τα αει, ποσες σφραγιδες βαραν οι πολ, και αν η γεολογοι αποκλειστηκαν απο τα πεα

για να μην πω για τους εξω χαχαχχααχ

 

πρωτα γεννιεσαι ανθρωπος, οι ταμπελες ολες μπαινουν μετα

 

εγω προσωπικα οποιος ψηφισει εναν απο τους 300 θα χρηζει περα απο ψυχιατρικης περιθαλψης

θα ειναι και αποδεκτης της λυπησης μου, και επειδη ξερω τι θα ψηφισει η γυναικα μου

και καποιοι φιλοι μου οι γονεις μου κ τα πεθερικα μου, απλα θα τους λυπαμαι και δε προκειται να ρωτησω

ανθρωπο γιατι θα τσακωθω.... απλα θα τους λυπαμαι

 

οταν θες να δωσεις μια μαχη το σημαντικοτερο οπλο ειναι ο συμπολεμιστης σου, αλλιως εισαι χαμενος

πρεπει να δωσεις χωρις να περιμενεις τιποτα απο τον αλλο

 

το αλλος σφραγιζει αλλος κανει την δουλεια το κραξατε καποιοι απο σας, που? στα πεα, ποτε? στη κριση

ααααλλλες μελετες τοσα χρονια ησασταν και περιφανοι που τις δινατε " δε προλαβαινω,,,,, σηκωνω τον πυργο του οτε,

κανε μου μια εκπτωσουλα",,,,, λολ

 

καποιο απο τα παλια αφεντικα μου πλεον αντι για μηχανικο, εχει τον ξαδελφο του ο οποιος δουλευει για 400 ευρω

ειναι σερβιτορος και του λεει "θα σε κανω μηχανικο" τι να λεμε τωρα

 

εδω τοσο καιρο μπηκε σε περιοδο απελευθερωσης αγορας ΑΝΩΤΑΤΗ ΤΙΜΗ ΣΤΑ ΠΕΑ και ακομα συζηταμε

 

ελπιζω να μην ερθουν για την prima nozze της μελουσας κορης μου ή αναδρομικα της γυναικας μου

.... τοτε ΙΣΩΣ σηκωθω απο τον καναπε.........

 

βεβαια και γω τα λεω και γω τα ακουω.. ισως περιμενω τον τρελο που θα σηκωθει πρωτος

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

To θέμα της ΕΝΣΤΑΣΗΣ κατά της πληρωμής των νέων εισφορών ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να νομίζω να μπει σε κεντρικό σημείο του φόρουμ και να πάρει την μορφή δημοσκόπησης. Επειδή πολύς κόσμος μέχρι και 29/04 δεν θα ξέρει τι να κάνει να έχουμε μία εικόνα τι θα πράξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ας λάβουμε όλοι υπόψην μας ότι, σε ένα περίπου χρόνο από σήμερα δεν θα υπάρχει ούτε ευρώ τσακιστό σε κανένα απολύτως ασφαλιστικό ταμείο για να πληρωθεί η οποιαδήποτε σύνταξη, παροχή κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, για να καταλάβω κάτι μ αυτή την ένσταση. Δηλ. άμα στείλουν ένσταση ΟΛΟΙ οι συνταξιούχοι θα ανασταλεί η εφαρμογή του νόμου που λέει για μειώσεις; Τι νόημα έχει αυτό απ τη στιγμή που ο επίσημος φορέας των μηχανικών έχει προσφύγει στο ΣτΕ; Ναι, στην αρχή το σκέφτηκα και γω, αλλά είμαι πεπεισμένος ότι γίνεται για την αναμπουμπούλα. Απ το να στείλουμε 25 σελίδες φαξ σε όλους (και στην ενορία μας που είπε και το τερρυ) δε θα ήταν πιο σημαντικό τα τοπικά τμήματα να οργανώσουν διαμαρτυρίες στους ντόπιους βολευτές (που πολλοί είναι μηχανικοί) να μάθουμε τη γνώμη τους, να τους πιέσουμε κτλ; Και να έχουν γίνει αυτά, δεν υπάρχει καμία ενημέρωση. Ενημερωνόμαστε μόνο όταν ο κάθε πρόεδρας σηκώνει μπαϊράκι, ή όταν βγάνει σεμινάριο το ΙΕΚΕΜ. Ας βγει ο Σπίρτζης να πεί: Μέχρι 29/4 ας μην πληρώσει κανένας να δούμε τι θα γίνει με το ΣτΕ, μετά ας πληρώσει όποιος θέλει ή όποιος χρειάζεται ασφ. ενημ. και όχι να γεμίζει το σαιτ του ΤΕΕ με τη μουτσούνα του σε κάθε φωτογραφία και ταμπελάκια Κάνε και συ ένσταση, μπορείς....

Edited by dim
Link to comment
Share on other sites

δε θα ήταν πιο σημαντικό τα τοπικά τμήματα να οργανώσουν διαμαρτυρίες στους ντόπιους βολευτές (που πολλοί είναι μηχανικοί) να μάθουμε τη γνώμη τους, να τους πιέσουμε κτλ;

Αν δεν ήταν πιόνια αυτοί ίσως είχε κάποιο νόημα. Και να θέλουν δεν μπορούν να βοηθήσουν γιατί πολύ απλά τους γράφουν στα @@@@ τους οι απο πάνω..

Link to comment
Share on other sites

Και 29/04 νομίζετε ότι το Στε θα ακυρώσει τα όλα τα χαράτσια και θα τα επιστρέψουμε πίσω και ζήσαμε εμείς καλά και αυτοί καλύτερα?

Και λύνει το πρόβλημα που ήδη υπάρχει χωρίς και αυτές τις αυξήσεις?

Αν ήμασταν σε κάποια άλλη χώρα ίσως. Αλλά ακόμα στη γερμανική Ελλάδα βρισκόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, για να καταλάβω κάτι μ αυτή την ένσταση. Δηλ. άμα στείλουν ένσταση ΟΛΟΙ οι συνταξιούχοι θα ανασταλεί η εφαρμογή του νόμου που λέει για μειώσεις; Τι νόημα έχει αυτό απ τη στιγμή που ο επίσημος φορέας των μηχανικών έχει προσφύγει στο ΣτΕ; Ναι, στην αρχή το σκέφτηκα και γω, αλλά είμαι πεπεισμένος ότι γίνεται για την αναμπουμπούλα.

 

Να στο πω απλά....Χάνεις τίποτα? Πες ότι κάνεις την ένσταση και στην περάσεις, τι έχεις να χάσεις εκτός από κανά 10λεπτο από τη ζωή σου. Και ας πάει στο βρόντο που λέει ο λόγος. Εκτός αν φοβάσαι να βάλεις το όνομα για δικούς σου λόγους, αλλά εκεί πρέπει να βγεις και να πεις, ξέρετε μάγκες όλα καλά αλλά κολλάω να ταξιδεύει το όνομά μου έτσι...

Εναλλακτικά μπορούμε να στείλουμε λινκ του michanikos.gr να διαβάσουν οι αρμόδιοι σχόλια συναδέλφων και να αποδειχθούμε πολύ μπροστά... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.