Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

Σωστό, αλλά θέλει μεγάλη κουβέντα το πού αρχίζει η δική σου ανομία και που τελειώνει η παράλογη (και καμιά 10αριά άλλα επίθετα) συμπεριφορά (μέσω των νόμων) του κράτους απέναντί σου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά...Οποιος πάει να με κλέψει, γιατί κλεψιά είναι όταν μου ζητάν να πληρώσω ενώ δεν δουλεύω θα τον κλέψω και εγώ.....με άλλους τρόπους δόξα τω Θεό μιά χαρά τα καταφέρνω...Και αυτόν και το κράτος του. Αμα ζητήσει και τα ρέστα τον αρχίζω και στις φάπες δεν το έχω και πολύ εγώ προσωπικά...

Τώρα βγείτε να κράξετε τον Ελληνάρα....

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να λέμε εγώ ακόμα περιμένω την απόφαση της αποδέσμευσης τεε-τσμεδε.

Και δε βλέπω και μεγάλη θέληση από το επιμελητήριό μας.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ΙΚΑΡΕ δεν είναι φόρος οι ασφαλιστικές εισφορές. Τι πάει να πει δεν δουλεύεις ? Σύνταξη δεν θες να πάρεις κάποια στιγμή ? Θες να γίνουμε μαστόρια και να βαράμε ένσημα δηλαδή ?

Link to comment
Share on other sites

Και συγγνώμη δλδ ρε ίκαρε, μιας και το πες εσύ δλδ, αλλά το έχω ακούσει από πολλούς. Δλδ εσύ δουλεύεις μαύρα τόσα ΟΣΑ παραπάνω σου επέβαλαν να πληρώνεις (χαράτσια, ΤΣΜΕΔΕ κτλ) και στα υπόλοιπα κόβεις απόδειξη; Έχεις βάλει κάποιο προσωπικό όριο στο ΤΙ θεωρείς λογικό φόρο, εισφορά κτλ και από κει και πέρα κλέβεις το κράτος (ή τον πελάτη);

 

Και μισοαστεία μισοσοβαρά για να χουμε καλό ρώτημα, πόσους έχεις δείρει μέχρι τώρα σε πολεοδομίες, εφορίες, αρχαιολογίες, μάντρες υλικών, πελάτες κτλ;;; Γιατί νομίζω μόνο στο γήπεδο το χεις κάνει πραγματικά... :P

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ΙΚΑΡΕ δεν είναι φόρος οι ασφαλιστικές εισφορές. Τι πάει να πει δεν δουλεύεις ? Σύνταξη δεν θες να πάρεις κάποια στιγμή ?

 

Οι εισφορες που πληρωνουμε τωρα δεν προοριζονται για τις δικες μας συνταξεις. Ουτε το οτι εμεις τωρα πληρωνουμε μας εγγυαται πως θα παρουμε καποια στιγμη συνταξη. Υπαρχει μια συνταγματικη δεσμευση εναντι οσων πληρωνουν εισφορες αλλα αν οι αριθμοι δεν βγαινουν , συνταξεις δεν προκειται να δωθουν η αν δωθουν θα ειναι πολυ μικρες,

 

Η πραγματικοτητα ειναι πως με την ελλειψη παιδιων στην χωρα πολυ απλα δεν θα υπαρχει κανεις να δουλευει και να πληρωνει εισφορες οταν ειμεις θα πρεπει να παρουμε τις συνταξεις μας.

Edited by thodoris1982
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

dim πάω και παίζω μουσική σε ένα μαγαζί φίλου καμιά φορά και βοηθάω επίσης στο μπαρ....Θέλεις να κόψω και απόδειξη μηχανικού πλάκα με κάνεις (που λένε και τα καρντάσια)? Στα υπόλοιπα δεν ξέρεις......οπότε άστο καλύτερα....

 

Βρε nik, στο διάστημα της ανεργείας μου, δεν γουστάρω να πληρώνω ασφαλιστικές εισφορές όπως δεν πληρώνει κάποιος που έχει ΙΚΑ. Τι δεν καταλ;βαίνεις και παιδάκι δημοτικού να βάλεις το καταλαβαίνει.....

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως είμαι ο μόνος στην ηλικία των 30+ που η ηλικία και δυνατότητα συνταξιοδότησης του φαίνεται κάτι τόοοοοοοοσο μακρινό που δεν δίνει δεκάρα για το αν θα πάρει κάποτε σύνταξη και πόση θα είναι αυτή. Εδώ στην ηλικία που προανέφερα και δεν υπάρχει δουλειά και έσοδα καλά καλά για το ζην (μην αναφέρω για ευ ζήν, θα πείτε οτι λέω ανέκδοτα) και μάλιστα χωρίς οικογένεια και υποχρεώσεις, λέτε να με ενδιαφέρει πως θα τα φέρνω βόλτα στα 70 μου????

Η "λογική" ακολουθία που υπάρχει στο μυαλό κυβερνώντων-νομοθετουντων-διοικήσεων ταμείων είναι πως αυξάνουμε τις εισφορές και βλέπουμε εάν συνεχίζει να τις πληρώνει ένα ικανό μέρος μηχανικών, εάν ναι και δεν έχουμε και ακραίες εκδηλώσεις διαμαρτυρίας, τότε διατηρουμε αυξημένες εισφορές και ας κόψουν τον λαιμό τους. Και όσο πληρώνουμε, έστω και με στερήσεις (κάτι που δεν τους ενδιαφέρει) και είμαστε τυπικοί, τόσο δεν πρόκεται να αλλάξει τίποτα.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω παντως πως οσο περναει ο καιρος ολες οι δημοσιες υπηρεσιες και οργανισμοι συνδεονται οnline (οπως γινεται σε ολο τον πολιτισμενο κοσμο) και καθε ειδους παραθυρακι κλεινει σιγα σιγα.... Πλεον οποιος χρωσταει δεν θα μπορει να κανει σχεδον τιποτα. Εδω διαβασα πως τωρα προωθειται και νεου ειδους ενημεροτητα, η δημοτικη, μιας και οι ληξιπροθεσμες οφειλες προς τους δημους εχουν αυξηθει πολυ, η οποια θα θεωρειται απαραιτητη μαζι με την φορολογικη και την ασφαλιστικη.

 

Αρα μην νομιζουμε πως με το να μην πληρωνουμε δεν τρεχει τιποτα.

 

Σωστά. Εδώ όμως ελλοχεύει ένας κίνδυνος. Μεγάλες μάζες που πληθυσμού να μην μπορούν να δουλέψουν, να επενδύσουν, να πάρουν δάνειο διότι δεν θα έχουν την ενημερότητα. Με αποτέλεσμα ακόμη μεγαλύτερη υπανάπτυξη, ακόμη μεγαλύτερες ληξιπρόθεσμες οφειλές κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Η επόμενη αλλαγή που φαίνεται να γίνεται από αυτούς τους κυβερνώντες στο ασφαλιστικό είναι (αφού αρμέξουν ότι μπορούν) μετά να βάλουν στο παιχνίδι τους ιδιώτες. Εγώ σαν κράτος δεν μπορώ πλέον να διατηρώ τα ασφαλιστικά ταμεία, τα κλείνω, απαιτών να είστε ασφαλισμένοι έστω και για 1 ευρώ για να έχετε δικαίωμα εργασίας στη χώρα και τραβάτε σε ιδιωτική ασφάλεια (σύνταξη, περίθαλψη κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.