Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

Οσονούπω....

Προσωπικά θεωρώ ότι θα σταλούν μετά την απόφαση από τη προσφυγή στο ΣτΕ. Δεν έχει κανένα νόημα να σταλούν και να φάει πόρτα από το ΣτΕ μετά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν εχετε καταλαβει οτι αυτο θελουν? Να χρεωκοπήσει το ευρω ?

Αλλά μέχρι τότε να πάρει η γερμανική μαύρη τρύπα όσα μπορεί.

 

 

η γερμανία έχει βγάλει μέχρι στιγμής ~92 δις απο την "κρίση".Μην το ξεχνάμε αυτό.

 

Και εμένα μου ήρθε σήμερα 1900 +κατι ψιλά.Ετσι στα κλεφτά το είδα.

 

Θα το σκανάρω αύριο να το μοιραστούμε

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως στο κράτος που ζούμε, ότι και να αποφασίσουμε σαν μηχανικοί το πάνω χέρι το έχει το ΤΕΕ και κατ'επέκταση το κράτος καθώς όπως όλοι γνωρίζουμε στις θέσεις κλειδιά του ΤΕΕ είναι άνθρωποι των μεγάλων κομμάτων.

 

Αν το κράτος αναγκάσει το ΤΕΕ να κόβει την πρόσβαση στο σύστημά του στους ανασφάλιστους, τότε τι θα γίνει;

Εννοώ αν γίνεται καθημερινά διασταύρωση με το ηλεκτρονικό αρχείο του ΤΣΜΕΔΕ και όταν κάποιος πάει να υποβάλλει νέο έργο, νέα δήλωση για τακτοποίηση ή οτιδήποτε θέλει κωδικό αμοιβής από το ΤΕΕ, το σύστημα δεν θα προχωράει αν υπάρχει εκκρεμότητα στο ΤΣΜΕΔΕ τότε τι θα γίνει;

Αν μπει και το ΥΠΕΚΑ μέσα στο σύστημα και δεν εκδίδει ΠΕΑ αν ο επιθεωρητής έχει εκκρεμότητες;

Στην χειρότερη περίπτωση, αν απαιτείται από όλες τις υπηρεσίες και τους συμβολαιογράφους να ζητάνε ασφαλιστική ενημερότητα αυτεπάγγελτα;

Οι M/M και οι Η/Μ με εκκρεμότητες στο ΤΣΜΕΔΕ δεν θα μπορούν να υπογράψουν πιστοποιητικά πυροπροστασίας, άδειες λειτουργίας σε βιομηχανίες/βιοτεχνίες ή ΥΔΕ.

Οι Π/Μ και οι Α/Μ δεν θα μπορούν να βγάλουν ούτε άδεια μικρής κλίμακας ή δήλωση του 4014 για μεταβίβαση.

Οι Τ/Μ δεν θα μπορούν να κάνουν ούτε τοπογραφικό για συμβόλαιο.

 

Στην περίπτωση που δεν το έχετε καταλάβει έχουμε πόλεμο, μόνο που τα όπλα είναι νούμερα και λέξεις. Αν θέλουν μπορούν άνετα να μας ζορίσουν.

Edited by sdim
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εστω και αν ειναι μονο τα 60 ευρώ επιπλέον του ΟΑΕΔ, εγω δεν ανεχομαι να τα πληρωσω για να παίρνει το επίδομά του ο κάθε ξένος που δουλεύει στην Ελλάδα. Δεν νομιζω οταν κάθομαι εγω να με πληρωνει ο ΟΑΕΔ. Αντιθετως,

  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εστω και αν ειναι μονο τα 60 ευρώ επιπλέον του ΟΑΕΔ, εγω δεν ανεχομαι να τα πληρωσω για να παίρνει το επίδομά του ο κάθε ξένος που δουλεύει στην Ελλάδα. Δεν νομιζω οταν κάθομαι εγω να με πληρωνει ο ΟΑΕΔ. Αντιθετως,

γιατί οι ξένοι όταν δουλεύουν δεν ιδρώνουν , ή δεν παθαίνουν ατυχήματα στην δουλειά , ή δεν πληρώνουν την ασφάλεια τους όπως όλοι οι εργαζόμενοι που ειναι συνεπείς ? Η δουλειά τους δεν προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο όπως των υπόλοιπων εργαζομένων ? Οι ξένοι δεν έιναι συνάθρωποί μας ? Για εμένα συνάδελφε δεν υπάρχει Έλληνας ή ξένος , υπάρχει εργαζόμενος στην Ελλάδα Τώρα αν πρέπει να πληρώνουμε ΟΑΕΔ , αφού για εμάς (μηχανικούς - ελεύθερους επαγγελματίες) δεν έχει αντικτυπο ευεργετικό είναι άλλο ζήτημα και εκεί χωρά πολύ συζήτηση

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε πρώτα να εξασφαλίσουν να παίρνουν επίδομα οι Ελληνες. Για μένα οι ξένοι που βγάζουν ειδόδημα στις χώρες τους και πολλοί εξ'αυτών παράνομοι, δεν έπρεπε καν να παίρνουν κανένα επίδομα.. Για μένα είναι ντροπή να πληρώνω τον κάθε πακι και αλβανό......

 

sdim κανένας δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με το πως θα αποκλείσουν τους μηχανικούς με ασφαλιστικές εκκρεμότητες. Αυτά που λες δεν γίνονται. Ακόμη και έτσι θα δουλεύουν όλοι μαύρα...ή στην καλύτερη θα αγοράζουν σφραγίδες και πολύ καλά θα κάνουν. Εγώ είμαι υπέρ να τους τσακίσουμε....Να δούμε από που θα μας τα πάρουν μετά

Link to comment
Share on other sites

εσυ με ποιους εισαι δηλαδη?

 

Φιλε αυτο που λες ειναι μια διχαστικη θεωρηση της ολης καταστασης.Οτι διαλεγουμε στρατοπεδο μεταξυ του να πληρωνουμε η οχι. Αν ειναι δυνατον να θετουμε μια επιλογη μας ετσι. Αυτος που κρινει πως πρεπει να πληρωνει ας πληρωνει.

 

Ο φιλος sdim ανεφερε καποια θεματα που ειναι ρεαλιστικα. Δεν μπορουμε να τα αγνοησουμε.

 

Αν λοιπον με την παροδο του χρονου το Ελληνικο κρατος ζηταει φορολογικη και ασφαλιστικη ενημεροτητα για οποιαδηποτε οικονομικη δραστηριοτητα τοτε τι γινεται?

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Αν λοιπον με την παροδο του χρονου το Ελληνικο κρατος ζηταει φορολογικη και ασφαλιστικη ενημεροτητα για οποιαδηποτε οικονομικη δραστηριοτητα τοτε τι γινεται?

 

Θοδωρή αν γινόταν αυτό (να πάω στα λόγια σου) και δεν είχες να πληρώσεις γιατί πχ δεν έχεις δουλειές ή πολύ απλά είσαι άνεργος τι θα έκανες?

Link to comment
Share on other sites

Τι έχω καταλάβει εγώ για τις νέες εισφορές.Αναλύουμε το σενάριο νέου ασφαλισμένου δηλαδή κάποιου που ασφαλίστηκε μετά την 01.01.1993 (νόμος Σιούφα).

 

Ως ημερομηνία έναρξης εφαρμογής των διατάξεων ορίζεται η 1/7/2011.

Ασφαλισμένοι που μέχρι 30/6/2011 είχαν συμπληρώσει τουλάχιστον τρία έτη ασφάλισης μετατάσσονται υποχρεωτικά από 1/7/2011 στη 2η ασφαλιστική κατηγορία, και στην αμέσως επόμενη κάθε τριετία.

Για παράδειγμα, νέος ασφαλισμένος που ασφαλίστηκε στο Ε.Τ.Α.Α. από 1/7/2003,

συμπληρώνει 8 έτη ασφάλισης μέχρι 30/6/2011, θα υπαχθεί στη 2η ασφαλιστική κατηγορία

και όχι στη 3η ασφαλιστική κατηγορία που αντιστοιχεί βάσει του χρόνου ασφάλισης. Μετά τη

συμπλήρωση τριετίας στη 2η ασφαλιστική κατηγορία, θα υπαχθεί υποχρεωτικά στη 3η

ασφαλιστική κατηγορία, και ούτω καθ’ εξής.

Για την ειδική προσαύξηση.Αναγκαστικά όταν κάποιος αθροιστικά συμπληρώνει τα παρακάτω:10 χρόνια ασφαλισμένος,35 ετών

εντάσσεται στον κλάδο ειδικής προσαύξησης. Προαιρετικά μπορεί και νωρίτερα.

 

Ως κριτήριο για τη συμπλήρωση τριετίας (για την ειδική προσαύξηση) λαμβάνεται υπόψη η ημερομηνίας υπαγωγής στην Ειδική Προσαύξηση, και όχι η ημερομηνία υπαγωγής στην ασφάλιση του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. Επομένως θέλει λίγο ψάξιμο το πόσο θα είναι το συγκεκριμένο ποσό αυτό για τον κάθε έναν από εμάς.

Κάποιος που την 30.06.2011 είχε χρόνια ασφάλισης κάτω των 3ων, θα πάει υπαχθεί στην 1η ασφαλιστική κατηγορία.

Η μετάταξη του στην επόμενη ασφαλιστική κατηγορία, θα γίνει για το επόμενο εξάμηνο από τη συμπλήρωση στο ταμείο 3 χρόνων.

Για παράδειγμα, ασφαλισμένος (μετά την 1/1/1993) που ασφαλίστηκε στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. ως μηχανικός από 8/5/2011 συμπληρώνει την πρώτη τριετία ασφάλισης το 2014, και συνεπώς από 1/1/2015 υπάγεται υποχρεωτικά στη 2η ασφαλιστική κατηγορία.

 

4ο και 5ο έτος ασφάλισης

Συνεχίζει να υπάρχει η πρόνοια για μειωμένες εισφορές για όσους είναι κάτω της 5ετίας αλλά πάνω από 3ετία.

Εντάσσονται στην 2η ασφαλιστική κατηγορία αλλά με μειωμένες στο 50% τις εισφορές των κλάδων κύριας σύνταξης και επικουρικής ασφάλισης.

 

Καλές ξεγραφές.

 

τα αρχεια δεν κατεβαινουν μηπως μπορεις να μου τα στειλεις σε ενα μηνυμα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.