Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είχαν βγάλει κάποια στίγμη μία ανακοίνωση πως από το 2015 θα το εφαρμόσουν.

Είναι ο μόνος τρόπος να εισπράξουν, το θέμα είναι πως μέχρι τότε εάν πληρωνόμαστε σε χρήματα και όχι σε κότες,μαρούλια ή IOUs, τα λεφτά θα τα βάζουμε κάτω από κανα στρώμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους...ΑΝ υπάρχουν λογαριασμοί και ΑΝ έχουν λεφτά μέσα....Αυτό το έχουν σκεφτεί;;;

Link to comment
Share on other sites

Λογαριασμοι θα υπαρχουν σιγουρα (εστω ο οψεως του μηχανικου).

Επισης για πληρωμες ανω των 1500Ε θα περασεις απο τραπεζα, θες δε θες.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Θελω να ρωτήσω το εξής: Το ΤΣΜΕΔΕ τελικά είναι ιδιωτικό ταμείο ή δημόσιο; Αν είναι ιδιωτικό με ποιό δικαίωμα θα βεβαιωθούν στην εφορία τα χρέη μου; Και γιατί δεν έχω το δικαίωμα να επιλέξω ιδιωτική ασφάλιση σε άλλη εταιρία ;( αν πλήρωνα το χρόνοσε ιδιωτική ασφάλιση για όλη την οικογένεια , όσα χρεώνει το ΤΣΜΕΔΕ για ένα εξαμηνο, θα είχα ιδιωτικό ελικοπτερο να παει τα παιδιά μου στον παιδίατρο)Σημειωτέον στο εξωτερικό οι μηχανικοί ασφαλίζονται σε εταιρία της επιλογής τους. Αν τελικά είναι κρατικό ταμείο γιατί οι εισφορές μου υπολογίζονται διαφορετικά από τους υπόλοιπους Έλληνες; Δεν εισπράτω δεν πληρώνω. Τα ασφάλιστρα του ταμείου είναι ληστρικά. Πάντα ήταν. Απλά τώρα δεν μπορούμε να τα πληρώσουμε αφού ουσιαστικά οι περισσότεροι δεν δουλέυουμε.

Χρωστάω εδώ και 2,5 χρόνια και δεν μπορώ να κάνω ρύθμιση γιατι δεν μπορώ να πληρώσω το τρέχων ειδοποιητήριο, αλλα και η δόση που δεν μπορεί να πέσει κάτω των 200 € / μήνα δεν μπορεί να βγει με τα ΠΕΑ και τα αυθαίρετα.

Κάτι πρέπει να κάνουμε εμείς οι μηχανικοί ΟΛΟΙ μαζί. Δεν μπορούμε να περιμένουμε από καμιά κυβέρνηση να κάνει κάτι για μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είδατε;

 

 

Τροπολογία για τις υπέρογκες ασφαλιστικές εισφορές των Μηχανικών

 

 

 

Δεν νομίζω να είναι πρωταπριλιάτικο...

Edited by stek
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρωταπριλιάτικο, είναι μια τροπολογία που κατατέθηκε προ ημερών από τον Ορφανό και άλλον έναν για ευελιξία στην επιλογή ασφαλιστικής κλάσης.

Καλή κίνησης το βρίσκω, εάν συνοδευτεί από τροποποίηση του είδους των διακανονισμών που προσφέρει το ταμείο γιατί αυτοί που ισχύουν είναι για τα πανηγύρια, τότε ίσως να βοηθήσει κάποιους.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να μειωθουν οι εισφορες.

 

 

Αλλα μπορει πχ ο μηχχανικος με 20 ετη να παει στην πρωτη κλιμακα (μεχρι 5ετια???) και να πληρωνει 1200Ε???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.