Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

Συγνώμη αλλά δεν μου λέει τίποτα η αλλαγή κατηγορίας αν είμαι "ασφαλιστικά ενήμερος".Δεν λύνει το πρόβλημα αυτών που χρωστούν και δεν μπορούν καν να μπουν σε ρύθμιση.Και να μην πω οτι με τις αναδουλειες δεν θα μπορούν να πληρώσουν ούτε αυτοι που θα μπουν σε μικρότερη κλίμακα αφου τα ασφάλιστρα είναι υπέρογκα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα γι αυτό ακριβώς τον λόγο αναφέρω κι εγώ πως πρέπει να βγεί ένας νέος διακανονισμός με άξονες τον μεγάλο χρόνο αποπληρωμής, την μείωση /διαγραφή των ληστρικών προσαυξήσεων, και την ευελιξία στην επιλογή του συνδυασμού ποσό δόσης/χρόνος αποπληρωμής. Προφανώς εννοούν, πως εάν υπαχθείς στον διακανονισμό, θεωρείσαι ασφαλιστικά ενήμερος.

Επίσης, λογικά, θα υπάρχει κοινή εισφορά του κλάδου υγείας και από εκεί και πέρα ανάλογα με την επιλεχθείσα κλάση, θα προκύπτει το συντάξιμο ποσό.

Βέβαια, πολύ "λογικα" γράφω απ' ότι βλέπω, και δυστυχώς η λογική δεν είναι προσόν των νομοθετούντων και κυβερνώντων απ' όσο έχουμε διαπιστώσει..

Ποιό ταμείο είναι που δίνει την δυνατότητα να επιλέγεις ασφαλιστική κατηγορία, γιατί κάποιο υπάρχει απ' όσο θυμάμαι...?

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες και λογικά. Όμως εδώ μιλάμε για διακανονισμό αφού πληρώσεις το τρέχων ειδοποιητήριο , το παράβολο και την 1η δόση.

Εγώ και πιστεύω πολλοί ακόμη, δεν μπορούμε να πληρώσουμε τα 2500€ για να γίνει ο διακανονισμός.Και με αυτά που ακούγονται για λήξη των διακανονισμών από ένα σημείο και μετά, δεν βλέπω φως στο τούνελ.

Όπως είπες η λογική δεν είναι προσόν των νομοθετούντων.

Και αυτή η τροπολογία θεωρώ θα καταλήξει "φάρμακο για πεθαμένο".

Link to comment
Share on other sites

Επισης ειναι 3% ο πρωτος μηνας και 1% οι υπολοιποι. Κατι που σημαινει πως με μια καθυστερηση ενος εξαμηνου εχεις ηδη μαζεψει 8% και στον ενα χρονο 14%. Ποσα διολου ασημαντα την σημερινη εποχη.

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Ο τόκος δεν μπαίνει σε όλο το ποσό αλλά στον μήνα που λήγει.

Δηλαδή, τον 4ο/2013 οφείλουμε να πληρώσουμε το Α' 2μηνο του 2013. Αν δεν το πληρώσουμε,

τον 5ο 2013, θα πάρει 3% ο 1ος/13

τον 6ο 2013, θα πάρει 3% ο 2ος/13 και 1% οτ 1ος/13

τον 7ο 2013, θα πάρει 3% ο 3ος/13, 1% οτ 2ος/13 και 1% οτ 1ος/13

και πάει λέγοντας...

Έτσι καταλήγουμε στο 5.5% για το 6μηνο και στο 11.5% για τον χρόνο

Ikare

 

Οι οφειλες προς τα ασφαλιστικα ταμεια θα πανε στη εφορια.

Απο εκει θα δοθει εντολη στις τραπεζες που εχεις λογαριασμους.

Μολις μπουν λεφτακια μεσα σε καποιον λογαριασμο.... "τσουπ" θα πανε κατευθειαν στην αποπληρωμη των οφειλων.

Αυτα......

1. Λεφτά σε λογαριασμό γιοκ.

2. Λογαριασμό με λεφτά μόνο η γυναίκα

3. α.Το πρόστιμο της εφορίας, αν δεν γίνει καταβολή σε τράπεζα, είναι μεγαλύτερο από το ΤΣΜΕΔΕ;

β. Δεν μπορεί ο πελάτης να κόψει επιταγή τραπέζης και εμείς να εισπράξουμε χωρίς να μπει σε λογαριασμό;

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχουμε φτάσει σε σημείο μεγάλο ποσοστό μηχανικών να χρωστάμε σημαντικά ποσά (κι εγώ χρωστούμενα έχω), όποια ρύθμιση και να γίνει ως προς το ύψος των εισφορών, εάν δεν συνοδευτεί με νέου είδους διακανονισμούς, πιο ευνοικούς, θα πάει στράφι..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρωταπριλιάτικο, είναι μια τροπολογία που κατατέθηκε προ ημερών από τον Ορφανό και άλλον έναν για ευελιξία στην επιλογή ασφαλιστικής κλάσης.

Καλή κίνησης το βρίσκω, εάν συνοδευτεί από τροποποίηση του είδους των διακανονισμών που προσφέρει το ταμείο γιατί αυτοί που ισχύουν είναι για τα πανηγύρια, τότε ίσως να βοηθήσει κάποιους.

 

Ο Ορφανός έχει κόρη πολιτικό μηχανικό και ίσως να ξέρει τι γίνεται στον κλάδο. Μακάρι να μην είναι πρωταπριλιάτικο αστείο.

Αν και δε δίνει οριστική λύση , ίσως να μας ανακουφίσει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

O ίδιος ο Ορφανός είναι μηχανικός όπως και η κόρη του.

Πάντως τέτοιους είδους παρεμβάσεις γίνονται εκ του ασφαλούς, αφού ξέρουν ότι δε θα γίνει τίποτα και αυτοί θα λένε ότι "έφερα το θέμα στη Βουλή".

Για να αλλάξουν τα πράγματα πρέπει να σπάσουν αυγά...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Tery, τα λίγα που έχω τα έχω σπίτι...τα υπόλοιπα στους γονείς και στην ξαδέλφη...Που θα με βρουν;

 

Το βασικο ειναι οι συναλλαγες ανω των 1500Ε.

Για αυτες θα πας σε τραπεζα θες δε θες.

 

Μπορει να μην αφορα εσενα αλλα αφορα την πλειοψηφια.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά άμα περάσει η τροπολογία, όσοι έχουν πάνω από 5 χρόνια πληρώσουν κάτι παρόμοιο με το παρακάτω (και με την αίρεση ότι θα γυρίσουν στην 1η ασφαλιστική κατηγορία)

 

 

Δλδ από 6x262.73=1576.38€

έως

6x345.93=2075.58€

post-1939-0-60610900-1364820069_thumb.jpg

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.