Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

ps: μην αργησεις και πολυ να βγαλεις τη σουμα, γιατι μπορει και να πτωχευσουμε εν τω μεταξυ, παρα τα οσα πιστευει ο αλλος ο φιλος μου ο thodoris1982, ο υπερμαχος σκοταδιστης

 

Zavi καμμια προταση θα μας κανεις εσυ για το πως θα ξεφυγουμε απο την κριση? Νταξει, ολα αυτα που μας λες ειναι καλα για την εφηβικη-μετεφηβικη ηλικια, αλλα για τους καπως μεγαλυτερους ειναι επεα πτεροεντα.

 

Αν θυμηθω παντως τις προβλεψεις που εχεις κανει κατα καιρους μαλλον για σκιτζης προφητης μοιαζεις.

 

Υ.Γ. Παρακαλα και εσυ (οπως ολοι) να γλυτωσουμε την χρεωκοπια γιατι τοτε σε βλεπω στο μετρο του Αμστερνταμ με μια κιθαρα στο χερι και δυο κουρελουδες στο πατωμα να μαζευεις μισοευρα.

 

 

Αlexis L να πω μονο πως συμφωνω στα περισσοτερα που λες. Δυστυχως οι πολιτες που λενε την αληθεια οσο πικρη και αν ειναι σπανιζουν πλεον σε αυτη την χωρα. Επιτελους ας κατσουμε να αντιμετωπισουμε τις αιτιες των προβληματων της χωρας και ας παψουμε να περιμενουμε μαγικες λυσεις η να χαιδευουμε κεφαλια.

Το κρατος στην Ελλαδα επεσε εξω για δυο κυριως λογους : το τεραστιο Δημοσιο τομεα και την φοροδιαφυγη. Αυτη ειναι η αληθεια

Edited by thodoris1982
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν σας λέει κάτι πως το 2011 οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι αυτής της χώρας δήλωσαν 70 δις ευρώ εισόδημα.

Την ίδια χρονιά οι ελεύθεροι επαγγελματίες δήλωσαν 3,5 δις ευρώ.

 

 

Μηχανικός είσαι (υποθέτω) δεν ξέρεις ότι πρέπει να διαιρέσεις το εισόδημα με το πλήθος για να πάρεις αντικειμενικό αριθμό;

Και έστω ότι οι ΕΕ έχουν δηλώνουν μικρό εισόδημα σε σχέση με άλλες επαγγελματικές κατηγορίες. Πώς είναι τόσο σίγουροι ότι δεν αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα; Τόσες και τόσες επιχειρήσεις κλείνουν.

Ακόμη κι αν υπάρχει φοροδιαφυγή ο Μ.Ο.δε λέει πολλά πράγματα. Τεράστια φοροδιαφυγή υπάρχει στα "κεντρα μασάζ" και τα "call girl" όπου από τη μια οι αμοιβές είναι μεγάλες και από την άλλη το να σου κόψουν απόδειξη είναι αστείο. Γιατί θα έπρεπε να την πληρώσω εγώ;

 

 

Οι νόμοι είναι νόμοι ,παιδιά, και πρέπει να τηρούνται. Δεν χρειάζεται να συμφωνείς μαζί τους για να τους τηρήσεις.

Μπορούν όσοι θέλουν να ενωθούν και να παλέψουν για να καταργήσουν τους νόμους, υπάρχει νόμος που το επιτρέπει αυτό.

Μέχρι να τους καταργήσουν όμως πρέπει να τους τηρούν. Αλλιώς έχουμε αναρχία.

 

Προφανώς και προκύπτουν αδικίες με το οριζόντιο 35% από το πρώτο ευρώ.

Όπως προκύπτουν αδικίες και από την οριζόντια περικοπή των μισθών και των συντάξεων.

Και οι δ.υ. δεν είναι όλοι το ίδιο. Υπάρχουν κάποιοι που δουλεύουν πραγματικά και αδικούνται με τα νέα μέτρα. Και αυτοί θα προτιμούσαν να φύγουν τα λαμόγια και οι σουλατσαδόροι συνάδελφοι από τις υπηρεσίες τους.

Οπότε ούτε και σε αυτούς να γίνει μείωση επειδή είναι άδικο.

 

Και όμως αυτά που γίνονται γενικώς αυτό τον καιρό στη χώρα μας για μένα είναι θετικά και αποκαθιστούν χρόνιες αδικίες. Προκύπτουν νέες ,δεν αντιλέγω, αλλά συνολικά η κατάσταση διορθώνεται. Και αυτό είναι το σημαντικό.

 

Πολλοί εδώ μέσα ονειρεύονται εργασιακές συνθήκες της ανεπτυγμένης Ευρώπης, άλλοι σκέφτονται να μεταναστεύσουν κιόλας. Προς τα εκεί μας κατευθύνουν τα μέτρα που παίρνονται.

 

Για μένα η τρόικα και η Μέρκελ είναι η μόνη μας ελπίδα για να φτιάξουμε ένα οργανωμένο κράτος.

 

Καλύτερα να ενωθούμε για να τηρηθούν επιτέλους οι νόμοι παρά για τους καταργήσουμε.

 

Αλέξη, σε συμπάθησα γιατί τα ίδια πίστευα κι εγώ όταν ήμουν φοιτητής. Αλήθεια ποιά είναι η ηλικία σου; Ζείς μόνος ή με γονείς; Έχεις παιδιά;

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Alexis L,

έχει γραφτεί πολλές φορές εδώ μέσα από όλους ότι η φοροδιαφυγή είναι τεράστια στους ε.ε. και ότι είναι γάγγραινα.

Κανείς δε μπορεί να το αμφισβητήσει.

Το άρθρο που δίνεις είναι ενδεικτικό (αν και θα έπρεπε να γίνει μια αναγωγή στους αριθμούς για να είναι ορθότερο. Αλλά το 70vs3,5 χτυπάει καλύτερα από το 70vs21)

 

Για εμένα, η φοροδιαφυγή στον κλάδο μας είναι μικρή. Όχι γιατί είμαστε καλοί άνθρωποι, αλλά γιατί είτε δε μπορούσαμε (βλ. έκδοση άδειας) είτε γιατί δε μας ενδιέφερε (συντελεστές φορολόγησης).

Ξεχωρίζοντας για μία ακόμη φορά τον μηχανικό από τον μηχανικό-εργολάβο.

 

Αυτό που γράφουν αρκετοί εδώ μέσα, μέσα σε αυτούς και εγώ, είναι ότι τα μέτρα που έχουν διαρρεύσει δε θα χτυπήσουν την φοροδιαφυγή, δε θα χτυπήσουν αυτόν που φοροδιαφεύγει, αλλά θα εξαφανίσουν τον συνεπή.

 

Με την ίδια λογική ότι "τι να κάνουμε, πολλοί φοροδιαφεύγουν από τους ε.ε. θα την πληρώσουν όλοι", να πω και εγώ "πολλοί Δ.Υ. έχουν μίζα, άρα καλά να πάθουν και οι υπόλοιποι."

 

Το νέο μέτρο που διέρρευσε λοιπόν σήμερα είναι καταρχήν σωστό (έκπτωση των ΑΠΥ από ε.ε.) αλλά με τη γελοιότητα ότι θα μας λένε τον Φλεβάρη για το ποιες αποδείξεις θα εκπτίπτουν... Για τη χρονιά που πέρασε. Η γελοιότητα.

Αλλά ορισμένοι δυσκολεύονται να καταλάβουν και τα απλά. Αρέσκονται στα Like μερικών φλώρων που γλύφουν.

 

Από την άλλη καταργούν τα αντικειμενικά κριτήρια για τους μισθωτούς και συνταξιούχους (άρα τη γλυτώνει ο φακελάκιας). Γιατί άραγε δε βάζεις ένα πλαφόν; δλδ αυτός που έχει ένα σπίτι μέχρι αξίας τόσο, ένα αυτοκίνητο και ένα οικόπεδο τον αφήνουμε. Ο άλλος που έχει 3 σπίτια, 3 αυτοκίνητα ε, ας τον ψάξουμε...

 

Δεν είναι συντεχνιακό.

Συντεχνιακό θα ήταν αν λέγαμε: θέλουμε να φορολογούμαστε με τους συντελεστές. Εκεί ναι.

 

Τώρα λέμε τα αυτονόητα.

Μέτρα σαν αυτά απλά αφανίζουν τον συνεπή τα προηγούμενα χρόνια του πάρτι.

 

Να βρούν τρόπο να πιάσουν τους φοροδιαφεύγωντες. Και τους μηχανικούς πρώτους από όλους.

 

Υ.Γ. μην πατήσει κανείς το πράσινο βελάκι. Υπάρχουν κάποιοι που παρεξηγιούνται. Και που να διαβάζεις πάλι πράσινα γράμματα.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Να βρούν τρόπο να πιάσουν τους φοροδιαφεύγωντες. Και τους μηχανικούς πρώτους από όλους.

 

Φιλε ssouanis πως θα γινει αυτο? Εχουμε τον μεγαλυτερο αριθμο επιχειρησεων ανα κατοικο στον Δυτικο κοσμο (34% των πολιτων ειναι αυτοαπασχολουμενοι στην Ελλαδα-4% στην Γερμανια και 5% στην Μ. Βρεττανια). Μονο στην Ελλαδα δραστηριοποιουνται πανω απο 700.000 επιχειρησεις , οι περισσοτερες εκ των οποιων δεν εχουν καν διακριτη εδρα απο την οικια του επιτηδευματια. Πως ειναι δυνατον να ελεγχεις σε συνεχη βαση εναν τετοιο αριθμο επιχειρησεων?

 

Στο εξωτερικο οι επιχειρησεις ειναι κατ'αναλογιαν πολυ λιγοτερες στον αριθμο, αρα ο ελεγχος τους ειναι πολυ πιο εφικτος.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

και εδω για κλεισιμο μας πανε......

 

και εδω εφικτος θα ηταν......αν πιασουν -κοψουν τα μαυρα που περνου οι δυ και γινει φορολογια τυπου αμερικης ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ (αποδειξεις) για ΟΛΟΥΣ σου λεω αν θα κοπουν τα μαυρα.....ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ssouanis πως θα γινει αυτο? Εχουμε τον μεγαλυτερο αριθμο επιχειρησεων ανα κατοικο στον Δυτικο κοσμο (34% των πολιτων ειναι αυτοαπασχολουμενοι στην Ελλαδα-4% στην Γερμανια και 5% στην Μ. Βρεττανια). Μονο στην Ελλαδα δραστηριοποιουνται πανω απο 700.000 επιχειρησεις , οι περισσοτερες εκ των οποιων δεν εχουν καν διακριτη εδρα απο την οικια του επιτηδευματια. Πως ειναι δυνατον να ελεγχεις σε συνεχη βαση εναν τετοιο αριθμο επιχειρησεων?

 

Στο εξωτερικο οι επιχειρησεις ειναι κατ'αναλογιαν πολυ λιγοτερες στον αριθμο, αρα ο ελεγχος τους ειναι πολυ πιο εφικτος.

 

Πολλοί "αυτοαπασχολούμενοι" είναι στην πραγματικότητα υπάλληλοι της κακιάς ώρας με μπλοκάκι. Και σε χαλεπούς καιρούς όπως τώρα, πολλοί γίνονται ΕΕ από ανάγκη (αφού απολύθηκαν πρώτα). Θα ερμήνευμα τον μεγάλο αριθμό ΕΕ, περισσότερο σαν έκφανση της ανυπαρξίας εργατικών δικαιωμάτων και της ανεργίας, παρά σαν δείγμα του υποτιθέμενου άφθονου μαύρου χρήματος που ρέει σαν τον Αμαζόνιο στην αγορά.

Ευθύνεται βέβαια και η ανυπαρξία κουλτούρας συννενόησης και συν-αγωνισμού που κατατρύχει τον Έλληνα ΕΕ. Τον εμποδίζει τόσο να ενωθεί σε μεγαλύτερα σχήματα, όσο και να διεκδικήσει από κοινού καλύτερες συνθήκες/λιγότερη γραφειοκρατία. Έτσι "ξεδίνει" στη φοροδιαφυγή.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

καλα τα λες αλλα στην ΕΛΛΑΔΑ ολοι αφεντικα θελουν ναναι και εχουν ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ !!!......γιαυτο υπαρχουν οι ''ατυπες'' συνεργασιες ε αλλους συναδελφους να γεφυρωνουν το χασμα απο το οργανωμενο γραφειο στον ε.ε ΜΟΝΑΔΑ.....

Link to comment
Share on other sites

Aν bγaζεις κaθaρa 2000 ευρω το χρονο κaι ζεις σκεψουν aν μπορεις νa ζεις με 1300 πλεον.....

 

το παίρνω ως ανέκδοτο αυτό που γράφεις φίλε! :smile: Εννοείται πως με ζει ο husband, χαχα! Με ζούσε δηλαδή, γιατί ο μισθός του πια δεν φτάνει, χαχαχαχα (διπλό γέλιο...)

 

....

Πολλοί εδώ μέσα ονειρεύονται εργασιακές συνθήκες της ανεπτυγμένης Ευρώπης, άλλοι σκέφτονται να μεταναστεύσουν κιόλας. Κι όμως τα μέτρα που παίρνονται είναι ανάλογα με αυτά που εφαρμόζονται εδώ και χρόνια εκεί που σκέφτεστε να πάτε.

 

Για μένα η τρόικα και η Μέρκελ είναι η μόνη μας ελπίδα για να φτιάξουμε ένα οργανωμένο κράτος.....

 

Απάντησέ μου αν θέλεις στα παρακάτω :

  1. Είναι ο μισθός στην Ευρώπη (δεν μιλάμε για τα φτωχά κράτη - κανείς δεν σκέφτεται άλλωστε να πάει εκεί, σωστά?) τόσο χαμηλά όσο τον ρίξανε εδώ? (και μάλιστα "εδώ και χρόνια" όπως ισχυρίζεσαι!)
     
  2. Είναι τόσο υψηλά η ανεργία και η μαύρη εργασία?
     
  3. Τολμάει κανείς εκεί να σε προσλάβει ανασφάλιστο ή να μη σέβεται το ωράριο ή τα επαγγελματικά δικαιώματα, ή την αξιοπρέπεια του υπαλλήλου του?
     
  4. Με ποιο τρόπο κατά τη γνώμη σου εξασφαλίζεται η μη φοροδιαφυγή των ελευθέρων επαγγελματιών με τον καινούριο νόμο? (όταν όποιος θέλει π.χ. μηχανικός κόβει μικρότερη απόδειξη, καθώς πια είναι και ελεύθερες οι αμοιβές)
     
  5. Όταν κάποιου μηχανικού (ή και άλλου επαγγελματία) δεν του φτάνουν τα χρήματα για να ζήσει, τι πιστεύεις ότι θα γίνει από τα δύο: θα "σκοτώσει" το σπίτι που έχει για να πάει να ζήσει με τους παππούδες, ή θα προσπαθήσει να φοροδιαφύγει?

Edited by Κάτια
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@alexis L

 

Δεν μιλησα εγω για κομμωτριες και υδραυλικους, νομιζω οτι εσυ μιλησες γι αυτο κ σου χωνομαι. Αν δεν μιλησες εσυ, τοτε συγγνωμη, αλλα εισαι παραπλευρη απωλεια ενος ακομη σχιζοφρενικου μου παραληρηματος.

 

@thodoris1982

 

σκιτζης προφητης ειμαι, και μαλιστα το αναγνωρισα δημοσιως, οτι ο Απολλων με εγκατελειψε. Τωρα για το δικο σου τον τρελοκομπαρσο που κυβερναει, εγω ακομη περιμενω τα 7 δις που θα εδιναν στους ιδιωτες, οποτε δεν ειμαι εγω αυτος που θα πρεπει να παρακαλαει να μην πτωχευσουμε, αλλα εσυ που τον ψηφισες, διοτι αν δεν τρεξει το χρημα που υποσχεθηκαν θα εισπραξετε ολοι μαζι καρπαζιες απο εμας που ενω μας χρωστανε μιαμιση δεκαετια, τολμανε να συνεχιζουν να πληρωνουν μισθους κ συνταξεις.

 

Οσο για τη μετεφηβικη μου προταση, την ξερεις πολυ καλα, κ ας κανεις οτι δεν την ξερεις, ξεχασιαρικο τρελο τρελο αγορι.

 

Τελος, εγω δεν θα πεινασω, διοτι μπορει προφητης αληθινος να μην ειμαι (ποιος ηταν αλλωστε? ο ναζωραιος?) ωστοσο ειμαι τρισμεγιστος καλλιτεχνης-ποιητης και μαλιστα με πιστοποιηση απο τις λιγες. Θα παω στην Κοπεγχαγη κ θα παιζω ολη μερα το τεν μιλλιον σλειβς, εξαλλου ενας τρισμεγιστος καλλιτεχνης με παρουσια σε μεγαρα μουσικης κ διεθνεις ορχηστρες, ο αιβαν χαιτζσεκ προτιμα να παιζει στην μαριενπλατζ στο μοναχο, εισπραττοντας κερματα, αντι να του τα σκανε, γιατι ο ανθρωπος ειναι τρου φιλε, ΤΡΟΥ, μια εννοια που δεν περιμενω να τη γνωριζεις,

 

Αυτα

 

Φιλια πολλα απο τα καταγωγια του Αδη

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

ασε ΖΑΒΙ εσενα θα σε φαει το ΑΓΧΟΣ για το πρωτο σου ΠΕΑ :mrgreen: .......γινε εισοδηματιας να γουσταρεις γιατι δεν σε βλεπω καλα.....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.