Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή κουφωμάτων


avolar

Recommended Posts

Πρεπει να βρω μηχανικο για ν'αλλαξω κουφωματα στο σπιτι?

όχι απαραίτητα αλλά και ναι.

θα πήγαινες το παιδί σου στο γιατρό για ένα βήχα και ένα πυρετό η θα του έδινες σιρόπι και ασπιρίνη από μόνος σου;

θα εκπροσωπούσες ποτέ τον εαυτό σου μόνος σου ακόμα και σε ειρηνοδικείο ή θα ζητούσες έστω τη συμβουλή δικηγόρου;

Αν σε ένα προϋπολογισμό 2.500~3.500 δεν έχεις σκεφτεί να δώσεις ένα ποσοστό της τάξης του 5% περίπου ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... από την άλλη πολλοί αγοράζουν σπίτια δαπανώντας εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ και βρίσκονται μετά με το στόμα ανοικτό λέγοντας... που να το ξέραμε έτσι το αγοράσαμε.

 

..και για να επιστρέψω στην αρχική ερώτηση, όλες οι εταιρίες κουφωμάτων (οι επώνυμες) έχουν πιστοποιητικό (τι ακριβώς δεν το γνωρίζω, παραγωγής; πατέντας; διασφάλισης ποιότητας ; )

Το ερώτημα είναι αυτός που θα στο τοποθετήσει αν έχει πιστοποιητικό και σου δίνει πιστοποιητικό εγκατάστασης. Είναι σαν να αγοράζω mercedes-benz ανταλλακτικά για να ανοίξω συνεργείο για τέτοια αμάξια αλλά για μάστορες να έχω τίποτα παιδάκια φαρνατζήδες χωρίς γνώσεις. Γίνεται; Δεν νομίζω.

 

Έχεις σκεφτεί να μπεις στο πρόγραμμα ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΚΑΤ ’ΟΙΚΟΝ ώστε να επιδοτηθείς; μπορεί με το ίδιο κόστος να αλλάξεις όλα σου τα κουφώματα (να που πάει η συμβουλή μηχανικού)

 

Καλοπροαίρετα.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

@kostassid

Μπορούν όλοι οι μηχανικοί να ελέγξουν (άρα και να συμβουλεύσουν) την ποιότητα κουφωμάτων και την εγκατάσταση ή υπάρχουν εξειδικευμένοι μηχανικοί, όσοι δηλαδή ασχολούνται με Η-Υ;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά όχι όλοι όπως και με γιατρούς-δικηγόρους. Δεν είναι όλοι για όλες τις δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Και ποιός είναι ειδικός για αυτή τη δουλειά; Πώς μπορεί να αναζητηθεί από εμάς τους αδαείς, ώστε να συνεργαστούμε και να μην κτυπάμε μετά το κεφάλι μας από λάθη λόγω άγνοιας; Τα κουφώματα κοστίζουν μια περιουσία... Ας μην προσθέσω και την περίπτωση ξυλοσκεπής που ακούω ότι γίνονται λάθη στην εγκατάσταση και αναγκάζονται οι παθόντες να ζητήσουν ξήλωμα και επιδιόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

Οι σκεπές είναι τρομερά πονεμένη ιστορία και υπάρχουν αρκετά νήματα εδώ.

 

Μπορείς να ρωτήσεις γνωστούς σου που έβγαλαν άδειες, έκαναν ανακαίνιση ή κατασκεύασαν σπίτια τους για το μηχανικό που είχαν και την άποψη τους. Μη ρωτάς μονο τις εταιρίες κουφωματων, ρώτα και γνωστούς σου που έχουν τοποθετήσει για εντυπώσεις και παράπονα.

Link to comment
Share on other sites

όχι απαραίτητα αλλά και ναι.

θα πήγαινες το παιδί σου στο γιατρό για ένα βήχα και ένα πυρετό η θα του έδινες σιρόπι και ασπιρίνη από μόνος σου;

θα εκπροσωπούσες ποτέ τον εαυτό σου μόνος σου ακόμα και σε ειρηνοδικείο ή θα ζητούσες έστω τη συμβουλή δικηγόρου;

Αν σε ένα προϋπολογισμό 2.500~3.500 δεν έχεις σκεφτεί να δώσεις ένα ποσοστό της τάξης του 5% περίπου ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... από την άλλη πολλοί αγοράζουν σπίτια δαπανώντας εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ και βρίσκονται μετά με το στόμα ανοικτό λέγοντας... που να το ξέραμε έτσι το αγοράσαμε.

 

..και για να επιστρέψω στην αρχική ερώτηση, όλες οι εταιρίες κουφωμάτων (οι επώνυμες) έχουν πιστοποιητικό (τι ακριβώς δεν το γνωρίζω, παραγωγής; πατέντας; διασφάλισης ποιότητας ;)

Το ερώτημα είναι αυτός που θα στο τοποθετήσει αν έχει πιστοποιητικό και σου δίνει πιστοποιητικό εγκατάστασης. Είναι σαν να αφοράζω mercedes-benz ανταλλακτικά και να ανοίξω συνεργείο για τέτοια αμάξια. Γίνεται; Δεν νομίζω.

 

Έχεις σκεφτεί να μπεις στο πρόγραμμα ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΚΑΤ ’ΟΙΚΟΝ ώστε να επιδοτηθείς; μπορεί με το ίδιο κόστος να αλλάξεις όλα σου τα κουφώματα (να που πάει η συμβουλή μηχανικού)

 

Καλοπροαίρετα.

Εγω γι'αυτο ρωταω εδω τι να προσεξω γιατι θα τα κανω ολα μονος μου και απο την στιγμη που θα αποφασισω σε ποιον θα τα κανω εχω τους τροπους απο εκει και περα να ειμαι καλυμενος απο οτιδηποτε συμβει σε οποιοδηποτε θεμα.

Μεχρι να φτασω εκει ειναι το θεμα αν υπαρχουν αλλα πραγματα που πρεπει να προσεξω.

Link to comment
Share on other sites

Μην πιστευεται οτι σας λενε.....(ειδατε που εφτασε η Ελλαδα με αυτους που πιστεψαμε!!!) Θελει πολυ ψαξιμο για τα κουφωματα γιατι και χρηματα αρκετα δινεις και δεν τα αλλαζεις ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, βοηθήστε όσο μπορείτε και φωτίστε μας. Για αυτό είμαστε εδώ, στην κοινότητά σας. Τα χρήματα δεν βρίσκονται στον δρόμο. Ούτε προέρχονται από κληρονομιές. Το δίκτυό σας είναι μοναδικό στο είδος του και μπορεί να κατευθύνει έγκυρα για να μην δώσουμε τις οικονομίες μας σε όσους δεν τιμούν τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

-Απομάκρυνση παλαιών, περιλαμβάνεται στην τιμή; θα τα δώσεις σε κανένα scrappa?

-Πως γινεται η τοποθέτηση και η στερέωση σε σχέση πάντα με τα δομικά στοιχεία περιμετρικά του ανοίγματος (έχουμε δει τζινέντια κολλημένα σε οπλισμό δοκών και υποστυλωμάτων)

-Μόνωση περιμετρικά και είδος ψευτόκασσας

-Κράμα Αλουμινίου

-Λάστιχα στεγάνωσης

- Θερμοδιακοπή (χαρακτηριστικά)

- Συντήρηση ρολού/κουφώματος

-Κλείδωμα

- Εγγύηση

-Πισοποιητικά για όλα αυτά και του συνεργείου που θα τα τοποθετήσει.

-Τί γίνεται σε περίπτωση που κατά την τοποθέτηση παρουσιαστεί βλάβη ή φθορά (γρατζουνιά πχ)

- Συμφωνητικό με εταιρία.

-Τρόπος πληρωμής

κοκ...

 

και ενώ φαίνεται απλή δουλειά, σιγά μωρέ ένα παράθυρο είναι διαβάστε τι έπαθε ένας ιδιώτης. link

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις να μου πει επειδη ειχα ενα θεμα με τα ρολα τι κατηγοριες ρολων υπαρχουν?

Αν δεν κανω λαθος ειναι τα πολυουρεθανης τα οποια ειναι τα πλαστικα και τα αλουμινιου(τυπου σιδερενια) ετσι δεν ειναι?

Αν οχι ας μου πει καποιος.

 

Μου ειπαν οτι υπαρχουν καποια που ειναι πολυουρεθανης με κραμα αλουμινιου.

Υπαρχουν τετοια?

 

Ποια θεωρειται πως ειναι καλα να επιλεξω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.