Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας (Βέρμιο)


IDIWTHS

Recommended Posts

Δηλαδή @nvel θέλεις να πεις ότι τα 69.73 kWth δεν είναι αρκετά για την θέρμανση της μονοκατοικίας;

Πολύ παράξενο αυτό... έχει και ενδοδαπέδια θέρμανση που είναι μια από τις καλύτερες λύσεις.

 

Ας βάλει τότε έναν αεριοστρόβιλο στο υπόγειο που θα παράγει επιπλέον ηλεκτρική ενέργεια και να θερμαίνεται ο 1ος όροφος με τα καυσαέρια.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή @nvel θέλεις να πεις ότι τα 69.73 kWth δεν είναι αρκετά για την θέρμανση της μονοκατοικίας;

Πολύ παράξενο αυτό... έχει και ενδοδαπέδια θέρμανση που είναι μια από τις καλύτερες λύσεις.

Τα 69,73kW θα υπάρχουν στον χειμώνα, τα 17,26kW με τα οποία τα διαίρεσες δεν θα υπάρχουν οπότε το πηλίκο δεν θα είναι 4 αλλά 6-8

Edited by nvel
Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ μου δεν ξέρω πόσο κοστίζει μια ολοκληρωμένη μελέτη.

 

@nvel έχεις δεδομένα από πειραματικές μετρήσεις για τον συντελεστή COP συναρτήσει της θερμοκρασίας περιβάλλοντος;

 

Από την θεωρητική προσομοίωση βλέπω ότι τον χειμώνα απλώς η θερμοκρασία εξόδου του ζεστού νερού πέφτει λίγο αλλά μειώνεται και η κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας.

 

Στο μοντέλο που έχω ήδη μελετήσει για 350 kg/h να κυκλοφορούν στο κύκλωμα θέρμανσης έχουμε ότι:

Με θερμ. περιβάλλοντος 0°C η θερμ. εξόδου του νερού είναι 60,72°C και η κατανάλωση ηλ. ενέργειας είναι 11,35 kW

Με θερμ. περιβάλλοντος -15°C η θερμ. εξόδου του νερού είναι 59,3°C και η κατανάλωση ηλ. ενέργειας είναι 10,74 kW

 

Για τους δύο βαθμούς και την μικρή αλλαγή του COP θα ασχολούμαστε τώρα;

Μπορεί να βελτιστοποιηθεί περισσότερο η Α/Θ αν χρησιμοποιήσω φρέον R410A αλλά δεν έχω διαθέσιμες τις φυσικοχημικές ιδιότητές του.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

όλοι οι κατασκευαστές δημοσιεύουν τα δεδομένα λειτουργίας των μηχανημάτων τους σε μορφή διαγραμμάτων/πινάκων ή λογισμικού για να μπορούν οι μηχανικοί να διαστασιολογήσουν τον εξοπλισμό σε εγκαταστάσεις. Στην συγκεκριμένη περίπτωση η μείωση στην ισχύ και COP φαίνεται στο αρχείο που εσύ έδωσες στο #18.

Ωραίες είναι οι εξομοιώσεις διεργασιών που τρέχεις στον υπολογιστή σου αλλά πρέπει τα μοντέλα που χρησιμοποιείς να έχουν και κάποια σχέση με πραγματικά μηχανήματα που υπάρχουν στο εμπόριο, αφού κάνεις και προτάσεις αγοράς σε ιδιώτες. Αν κάνεις μια σύγκριση των αποτελεσμάτων σου με τα πραγματικά δεδομένα των κατασκευαστών θα δεις μια σημαντική αναντιστοιχία

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις πουθενά στο #18 να προτείνω να τις αγοράσει;

Απλώς του δίνω μια διεύθυνση για να δει τι υπάρχει στην αγορά και για να δει τι σημαίνει ονομαστική ή πραγματική. Την τελική επιλογή θα την κάνει ο ίδιος ο πελάτης.

 

Όντως έχεις δίκιο στο κομμάτι των δεδομένων. Νόμιζα ότι το Α10/W35 ήταν μοντέλο αντλίας θερμότητας αλλά τώρα που το ξαναείδα βλέπω ότι Α10/W35 είναι οι θερμοκρασίες στις οποίες μετράει το COP. Αλλά στην επικεφαλίδα λέει ότι η θερμοκρασία στην έξοδο της Α/Θ είναι περίπου 55°C. Δηλαδή το ονομαστικό COP που δίνει είναι για 35°C και όχι για 55°C. Άρα τι συμπέρασμα να βγάλεις;

Αν θέλει καμιά δεκαριά Α/Θ των 16 kW καλύτερα να γίνει χειμερινός κολυμβητής

 

Εγώ εννοώ αν οι κατασκευαστές δίνουν διαγράμματα με τις χαρακτηριστικές καμπύλες σαν αυτά δηλαδή που δίνουν για την διαστασιολόγη των αντλιών και των συμπιεστών συναρτήσει της παροχής και του αριθμού στροφών της φτερωτής.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

 

Αν θέλει καμιά δεκαριά Α/Θ των 16 kW καλύτερα να γίνει χειμερινός κολυμβητής

 

 

Συνάδελφε αντλίες θερμότητας υπάρχουν σε όσο μεγάλες αποδόσεις θέλουμε, και σχεδόν ποτέ σε σπίτι δεν συνίσταται η εγκατάσταση Α/Θ περισσότερων της μίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω συνάδελφε ότι υπάρχουν εκτός από τις οικιακές και οι επαγγελματικές αντλίες θερμότητας όπως ας πούμε της BIOCHEM ΑΡΒΑΝΙΤΙΔΗΣ ΑΕ

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.