Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριστικά στον ΕΟΠΥΥ το ΕΤΑΑ


ilias

Recommended Posts

Τα λες ωραια, αλλα που? Βλεπεις να οργανωνομαστε? Εγω καθολου. Ζηλευω πραγματικα δικηγορους, γιατρους κλπ. Βασικα οχι τους ζηλευω μονο, ελπιζω μπας και κανουν αυτοι τιποτα (μιας και αυτοι ειναι επισης στο ΕΤΑΑ) και σωθουμε. Απο μας απλα ξεχασε το. Εκτος και αν εχεις το κουραγιο να αφιερωσεις ολη την μερα σου στο να οργανωνεις μηχανικους να αντιδρασουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή οι γιατροί και οι δικηγόροι τι ακριβώς κάνανε; Προσφυγή στο ΣτΕ;;; Ε και; Έκανε και το ΤΕΕ. http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_HOME/TEE_HOME_NEW/dt_tee_280912.pdf

 

Μην ανησυχείς. Εμείς δε βάλαμε ακόμα τα μεγάλα μέσα πίεσης..... το κλείσιμο του συστήματος αυθαιρέτων ντε... :P

Link to comment
Share on other sites

εγώ φίλε μου έχω 3 μικρά παιδιά χωρίς βοήθεια από κανέναν και πάρα πολλά οικονομικά -πλέον - προβλήματα. Στο χρόνο που δεν ασχολούμαι με τη φροντίδα των παιδιών, προσπαθώ να επανενταχτώ στην "ελεύθερη αγορά εργασίας", μήπως και συγκεντρώσω τίποτα για το ΤΣΜΕΔΕ. Ο άντρας μου (μηχανικός μισθωτός) ψάχνει εναγωνίως δουλειά στο εξωτερικό, μήπως φύγουμε και "σωθούμε"...

 

Παρόλα αυτά, αν μου έλεγες σήμερα: "θα στήσουμε όλοι αντίσκηνα έξω από.....ξέρω και εγώ, το ΥΠΕΚΑ", θα ερχόμουν μαζί με τα παιδιά μου!

Edited by Κάτια
Link to comment
Share on other sites

Πριν το 1980 δεν υπήρχε εθνικό σύστημα υγείας, πηγαίναμε σε ιδιωτικές κλινικές και σε έκτακτα στο νοσοκομείο (αν είχε).

Ο δήμος μας είχε 3-4 μηχανικούς ενώ τώρα έχει 40. Υπήρχε ένα δήμαρχος ενώ τώρα υπάρχουν και 5 αντιδήμαρχοι.

Ωράριο στις υπηρεσίες 8ωρο + και παίρναν λίγο περισσότερο από ότι τώρα (αλλά φτάνανε για να ζήσουν).

Οι ελεύθεροι επαγγελματίες λίγοι και οι αμοιβές χαμηλές, οι δουλειές λίγες. Όλοι κόβανε αποδείξεις.

Οι περισσότεροι εργάζονταν σε αγροτικές δουλειές και μικροβιοτεχνίες και εργοστάσια κυρίως τυποποίησης διατροφής που εδώ και χρόνια έκλεισαν όλα.

 

Μετά ήρθε η ΕΕ, η αναδιάρθρωση της οικονομίας σε άλλη κατεύθυνση, το άνοιγμα (ξεχαρβάλωμα) των συνόρων προς όλους και κυρίως τα ΠΑΚΕΤΑ της ΕΕ. Αυτά φαγώθηκαν σε αυξήσεις, καταναλωτικό όργιο. έργα βιτρίνας, δρόμους που φτιάχνονται κι ακόμη δεν τελείωσαν, επιδοτήσεις σε όλους και δάνεια για κτίρια για τον πληθυσμό που αύξανε απροσδόκητα το εισόδημά του και τους μετανάστες που εισέρρεαν.

 

Και μετά έγινε το αναμενόμενο μπαμ. Το οικοδόμημα κατέρρευσε και γυρνάμε απότομα πίσω στο 1980, έχοντας όμως την ψυχοσύνθεση του καλομαθημένου, καλοταϊσμένου και με προοπτικές εύκολου πλουτισμού ανθρώπου που είχε ως δεδομένα το ρουσφέτι, τα μέσα, την πονηριά και την παρανομία του ελληναρά.

 

Ουσιαστικά τώρα μπαίνουμε στην ΕΕ.

 

Νομίζω ότι αυτό που γίνεται τώρα, είναι πόλεμος, μόνον που γίνεται με πολιτικούς και όχι με στρατιωτικούς.

Φτώχεια, ανεργία, αυτοκτονίες, διάλυση των κοινωνικών παροχών είναι ένα είδος πολέμου.

Όταν λήξει, θα δούμε τι έχει απομείνει.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όταν γενικεύουμε χάνουμε την ουσία και καταλήγουμε ότι φταίει το συστημα,ο καπιταλισμός , το ριζικό κτλ……ας κωδικοποιήσουμε σε 5 γραμμές την απαράδεκτη κατάσταση….

 

Είμαστε ένα ταμείο πλεονασματικό διότι υποχρεώνουμε ανέργους , υποαπασχολούμενους μηχανικούς να είναι εγγεγραμμένοι κάτι που είναι παγκοσμίως πρωτοφανες…..οσοι αδυνατούν να πληρώσουν τους λένε να καταθέσουν ουσιαστικά το πτυχίο τους και να μην θεωρούνται μηχανικοι…κατι που κάνουν εκατοντάδες πλεον……..πληρωνουμε για οαεδ , αλλά δεν έχουμε δικαίωμα να εγγραφούμε αν κλείσουμε τα βιβλία μας…...ηδη πολλοί αντιμετωπίζουμε έντονο οικονομικό πρόβλημα……….

, αντί να διορθωθούν οι παραπάνω καταφανείς αδικίες , υποχρεούμαστε να συγχωνευτούμε με τον ΕΟΠΥΥ για να τον βοηθήσουμε διότι είναι άκρως ελλειμματικός, αλλά δεν θέλει να ανεβάσει τις εισφορές στους δικαιούχους του……επισης εμείς την ιδία ώρα υποχρεωνόμαστε σε αύξηση ρεκόρ ,εισφορών μας φτάνοντας σε 5000 εως 7000 τον χρόνο, όταν πολλοί τόσα πλέον είναι τα συνολικά εισοδήματα τους!!!!!!!!!!! …..

 

Ποιος θα πληρωσει αυτές τις εισφορες;;;;;γιατι το ΤΕΕ δεν καλυπτει την αναμενομενη αδυναμια μας….γιατι δεν συντασει ένα εγραφο ας πουμε με 80000 υπογραφες που να δηλωνουν πληρη αδυναμια πληρωμης ή αιτηση διαλυσης ΤΣΜΕΔΕ και εγραφης στο αντιστοιχο του ΤΕΒΕ;;;;; ....η γνωμη μου ειναι οτι η αντιδραση ειναι ανυπαρκτη, διοτι παρα τις εκατονταδες αιτησης διαγραφης που εγκρινουν δεν εχουν αντιληφθει ή δεν θελουν να δουν το εντονο προβλημα ...........μονο οταν δουν ποσοι θα πληρωνουν απο Ιανουαριο εισφορες ισως καταλαβουν.....

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οποιος δουλευει στο ΤΕΕ η εχει κονε στο ΤΕΕ η ειναι προεδρος/γιος προεδρου/βουλευτη η οτιδηποτε αλλο με εξουσια και βλεπει αυτα που γραφουμε εδω, ας το κανει. Στην Ελλαδαρα αλλιως μην περιμενετε χαϊρι. Ε και που θα παει, τοσα μελη ειμαστε εδω, δεν μπορει καποιος θα χει κανα κονε. Ας ξεκινησει και υπογραφουμε ολοι εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε το ΤΕΕ να καλέσει όλες τις παρατάξεις και όλα τα μέλη να συγκεντρωθούμε και να διαμαρτυρηθούμε μόνοι μας ως μηχανικοί δεν βλέπω άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

 

Ποιος θα πληρωσει αυτές τις εισφορες;;;;;γιατι το ΤΕΕ δεν καλυπτει την αναμενομενη αδυναμια μας….γιατι δεν συντασει ένα εγραφο ας πουμε με 80000 υπογραφες που να δηλωνουν πληρη αδυναμια πληρωμης ή αιτηση διαλυσης ΤΣΜΕΔΕ και εγραφης στο αντιστοιχο του ΤΕΒΕ;;;;; ....η γνωμη μου ειναι οτι η αντιδραση ειναι ανυπαρκτη, διοτι παρα τις εκατονταδες αιτησης διαγραφης που εγκρινουν δεν εχουν αντιληφθει ή δεν θελουν να δουν το εντονο προβλημα ...........μονο οταν δουν ποσοι θα πληρωνουν απο Ιανουαριο εισφορες ισως καταλαβουν.....

 

Στο ΤΕΒΕ είναι καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

οι εισφορες ειναι λογικες........οποτε θελεις , εγγραφεσαι και ξεγραφεσαι , χωρις να σου λενε παρεδωσε το πτυχιο σου......επισης κατι ειχα ακουσει για μεγαλες διευκολυνσεις σε ανεργους......και χωρις αυτες παντως , τα δυο πρωτα , μου αρκουν..............

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

ΑΦΟΥ πρώτα γίνει η ενίσχυση της τράπεζας αττικής με συμμετοχή στην κατά 400.000.000 ευρώ αύξηση μετοχικού κεφαλαίου της! http://www.imerisia....pubid=112883415

 

τα λεγα ....... λος πουλος!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.