Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή πολλών τοπογραφικών


Recommended Posts

Καλημέρα.

Βάζω το θέμα μου εδώ καθώς βλέπω ότι υπάρχει μεγαλύτερη συμμετοχή..

Πρόσφατα μέτρησα 7 οικόπεδα εκτός σχεδίου. Εμβαδά 170, 50,60,25,10,4,5,10 στρέμματα το καθένα. Μιλάμε για τουλάχιστον 400 σημεία συνολικά και με υψόμετρα σε ΕΓΣΑ. Εχει κανείς άποψη για το μέγεθος της αμοιβής??? μιλάμε για δύσκολη αποτύπωση σε βουνό με γκρεμό και θάλασσα... Ευχαριστώ

 

PS Μη μου πείτε όμως για αμοιβές σύμφωνα με πινάκιο γιατί ο πελάτης θα λιποθυμήσει.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Με ένα πρόχειρο υπολογισμό που έκανα (με βάση το Π.Δ. 696) για 334 στρέμματα και με 2 στάσεις ανά στρέμμα βγάζει περίπου 41.500 ευρώ. Πιστεύω ότι αν πεις 40.000-45.000 θα είναι καλα!

Link to comment
Share on other sites

40-50000???? τότε θα πάθω ανακοπή εγώ.... εγώ έλεγα να του πω 5000....τα μέτρησα με γαιωδετικό GPS και ασχολήθηκα συνολικά μία εβδομαδα..

Link to comment
Share on other sites

Αφού σου φαίνονται πολλά 40-50.000, υπολόγισε πόσες μέρες σου πήρε για όλα αυτά και βγάλε μία αμοιβή ανά ημερά. Συν τα έξοδά σου για μετακινήσεις, εκτυπώσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

5000 ευρω για 334 στρεμματα ?? :shock: Πλακα κανεις.... 350 ευρω κοστισε σε γνωστο μου για να του μετρησει τοπογραφος 4 στρεμματα. Η αμοιβη σου ειναι πολυ παραπανω απο 5000 ευρω !!

Link to comment
Share on other sites

strudel εξαρταται απο πολλα πραγματα.

1. Θα ξανακανεις δουλεια με τον ιδιο πελατη?

2. Ειπατε κατι προφορικα πριν ξεκινησεις?

3. Εχει ξανακανει ο κυριος αυτος κατι παρομοιο? Και αν ναι μαθε ποσα πληρωσε.

 

Προσπα8ησε να σου πει αυτος τι νομιζει. Αν σου πει π.χ. Χ εσυ πες του οτι βασει νομου ειναι Υ αλλα εσυ ελεγες για Ζ [οπου Υ>Ζ>Χ και βρειτε τα καπου στη μεση του Χ και του Ζ.

 

Παντως εγω σαν πολιτικος μηχανικος για ενα τετοιο τοπογραφικο θα ελεγα πολυ μικροτερη τιμη απο αυτα που λετε ή μαλλον θα συμφωνουσα εξαρχης με τον πελατη, αφου πρωτα "περπατουσαμε" το μερος.

 

Ισως και να επρεπε να το τελειωσεις λιγο πιο μετα, για να φανει οτι εκανες 3 βδομαδες δουλεια [εκτος αν το βιαζοταν].

 

Και τα λεω ολα αυτα γιατι σιγουρα η αμοιβη σου θα ειναι πολυ λιγοτερη απο την κανονικη. Οποτε κοιτα να ειναι οσο πιο μεγαλη γινεται.

 

Ποσο σου κοστισε tο γαιωδετικο GPS? Κοιτα να βγαλεις αυτο το ποσο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις:

 

1) Πήρες υψόμετρα και μέσα ή μόνο στις γωνίες;

2) Θα πάνε Δασαρχείο;

3) Παρουσιάζεις χάρτες ΓΥΣ 1:5000 ή 1:50.000;

4) Για συμβόλαια είναι ή για άδεια;

5) Θα σε τρέχει πολύ καιρό ή τα 'κανες του δωσες τα εμβαδά και τελείωσε;

 

Αν υποθέσουμε ότι

1) Δεν πήρες υψόμετρα μέσα

2) Πάνε Δασαρχείο

3) Θέλει χάρτες ΓΥΣ

4) Δεν είναι για άδεια

5) Θα σε ψιλοτρέχει (ανάλογα κιόλας! ε; )

τότε:

νομίζω ότι 5-6000€ είναι σε λογικά πλαίσια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

υψόμετρα μόνο στις γωνίες

συντεταγμένες ΕΓΣΑ,

εβαλα χάρτες ΓΥΣ 1:5000,

ειναι για συμβόλαιο, δίνω τα εμβαδά και τελείωνω,

επίσης του είπα ότι θα κάνω ένα μήνα για να τα τελειώσω.... :D

Κατέληξα να του ζητήσω 5000 γιατί θα μας βγεί και κανα όνομα...αν πω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Για υπολογισμό αμοιβής τοπογραφικού για άδεια μέσω του προγράμματος του ΤΕΕ, στην πολυγωνομετρία πόσα είναι τα ελάχιστα σημεία ανά στρέμμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.