Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακαίνιση κατοικίας - κάτοψη


Barragan

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πάρα πολύ καλό, προχώρα!!!

Μερσί. Αλλά δικαιολογησε αν μπορείς λιγο γιατι το βρίσκεις καλο. (ή κακο). Θελω να ακούσω άποψη οχι απλά "καλό-κακό". :smile:

Edited by Barragan
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο brasco στο πρώτο του μήνυμα και στη συνέχεια ο jbosdas σου απάντησαν ολοκληρωμένα και εσυ επιμένεις να πάρεις καλές κριτικές ρωτώντας συνέχεια.

 

Στην έδωσα λοιπόν εγώ. τη θετική αυτή κριτική, ώστε να προχωρήσεις στην υλοποίηση του σχεδίου σου.

 

Αυτή είναι η δικαιολογία μου.

Link to comment
Share on other sites

Ο brasco στο πρώτο του μήνυμα και στη συνέχεια ο jbosdas σου απάντησαν ολοκληρωμένα και εσυ επιμένεις να πάρεις καλές κριτικές ρωτώντας συνέχεια.

Σ'ευχαριστώ μένω υπόχρεος!!

Ο μονος που μίλησε σοβαρά και επι του σχεδίου ήταν ο Brasco, αλλά σε κάποια αρνητικά που βρήκε οφειλόταν κυρίως οτι δεν είχε καταλάβει καλά το σχέδιο της προσοψης. Για αυτο και έκανα σκιτσακι προσοσψης άλλωστε.

 

ΥΓ

Εντάξει... ως ερασιτέχνης αρχιτέκτων φυσικά και θα μου άρεσε να σχολιαστεί θετικά το σχεδιό μου. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν θα ακούσω και δεν θα αποδεχτώ την αρνητική κριτική αν αυτή είναι βασισμένη σε λογικά κριτήρια....)

Επιπλέον δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούν να υπάρχουν διαφορετικές γνωμες και απόψεις πανω στο ίδιο θεμα. Δηλαδή οτι είπε ο Μπράσκο και ο αλλος σημαίνει οτι αποτελεί οικουμενική αλήθεια για άπαντες τους αρχιτεκτονες της ελλάδας; ;)

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

Αντε βρε παδιά τι έγινε; Καμιά ιδέα-γνώμη κανένας αρχιτέκτονας; (αρχιτέκτονας, οχι μπετονιέρας!) 8-)

 

Εγώ μπετονιέρας είμαι.... αλλά αν μου επιτρέπεις να πω μια γνώμη.... και πέτα την αν σε σου αρέσει...

 

Γενικά η αρχική διάταξη των χώρων του σπιτιού δεν είναι άσχημη

 

Μια και όπως βλέπω (σύμφωνα με το σκαρίφημα της πρότασής σου) ο χώρος που έχεις κατά νου να διαθέσεις για κουζίνα - καθιστικό αντιστοιχεί περίπου στα 2/3 του βάθους του σπιτιού, γιατί να μην κάνεις λιγότερες επεμβάσεις διατηρώντας τον διαχωρισμό χώρων διημέρευσης και ιδιωτικών?

 

Εννοώ ότι (με την προϋπόθεση ότι ΔΕΝ υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που να το εμποδίζει) θα μπορούσες να γκρεμίσεις τους τοίχους μεταξύ κουζίναςκαι σημερινού καθιστικού, και τον μισό περίπου κατά μήκος τοίχο μεταξύ κουζίνας και διαδρόμου (μέχρι περίπου το ύψος του διαχωριστικού τοίχου μεταξύ μπάνιου και σαλοτραπεζαρίας).

 

Η είσοδος του σπιτιού στο πλάι σε σημείο νοητού διαχωρισμού του εννιαίου (μετά το γκρέμισμα των τοίχων) χώρου καθιστικού -κουζίνας, πράγμα που θα σου επιτρέψει να διατηρήσεις και ένα άνοιγμα (παράθυρο) στην κουζίνα και στο καθιστικό μεγάλο (μεγαλύτερο από σήμερα) άνοιγμα (μπαλκονόπορτα) προς το δρόμο.

 

Αν ξεχωρίσεις όπως λες τη σημερινή σαλοτραπεζαρία για ανεξάρτητη χρήση (με ανεξάρτητη είσοδο) πιστεύω ότι θα είναι "βαρύ" να οριοθετήσεις με τοίχους και κάγκελα την είσοδο του σπιτιού από το δρόμο (προσπαθώντας να οδηγήσεις τον επισκέπτη του σπιτιού στην πλαϊνή είσοδο), γιατή στη συνέχεια θα χρειαστεί να "οριοθετήσεις" και την είσοδο του ανεξάρτητου χώρου. Έτσι θα "τεμαχίσεις" την πρασιά σου σε 3 κομμάτια.......

 

Θα προτιμούσα "οριοθέτηση - καθοδήγηση" προς την πλαϊνή είσοδο του σπιτιού μέ φυτά μεταξύ πλαΊνού διαδρόμου και πρασιάς μπροστά από το καθιστικό (αν ακολουθούσες το δικό μου σκεπτικό).

 

Δεν έχει βέβαια διαστάσεις ούτε και θέσεις υποστηλωμάτων το σκαρίφημά σου και όλα όσα λέω μπορεί να σκοντάφτουν σε τέτοια θέματα....

 

Επίσης μπορεί να μην έχει νόημα η δική μου πρόταση αν σκοπός σου είναι να αποκτήσει θέα το μελλοντικό καθιστικό σου προς τον πίσω κήπο (που ενδεχομένως είναι μεγαλύτερος ή πιο ωραίος ή...ή...ή...)

 

 

Αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Να και μια σοβαρή κριτική επιτέλους! Σε ευχαριστώ φίλε μου, αν και μπετονιέρας το μάτι σου κόβει πολύ καλα! :smile:

Λοιπόν η λύση που προτείνεις γίνεται (δεν σκοντάφτει δλδ σε υποστηλώματα κλπ). Ομως η αλήθεια βρίσκεται (δυστυχώς) καπου στο τέλος του κειμένου σου. Η όλη διαρύθμιση στηρίζεται στο εξής σκεπτικό: πως θα γίνει να οι χωροι διημέρευσης (κουζίνα - καθιστικό) να μετα φερθούν πίσω στον κηπο.

Δεν εχω καμια ιδιαίτερη μανία για τους μεγάλους ενιαίους χώρους επομένως αν δεν υπήρχε αυτή η ανάγκη (για μεταφορά των χωρων διημ. πίσω) δεν θα πείραζα κατι στο σπιτι. Επίσης τα μεγάλα ανοίγματα που προτείνεις στο ενιαίο καθιστικό βαση της προτασή σου δεν εχουν κανένα νόημα γιατί δείχνουν προς μπαλκόνα και διαδρόμους για ημιυπογειες γκαρσονιέρες κλπ. του γειτονικού σπιτιου. Συν το οτι ενα μεγαλο άνοιγα προς σχετικά στενό διάδρομο (περ. 3 μ) δεν εχει και πολύ νόημα αν αυτό ο διαδρομος δεν εχει κάποια θέα ή ιδιωτικότητα. Επιπλέον στο σχέδιο που προτείνεις δημιουργείται αναγκαστικά ένας όγκος-προεξοχή μεσα στον χωρο της κουζίνας-καθιστικού (που θα είναι ο εναπομείνων διάδρομος που οδηγεί προς ιδιωτικούς χωρους) για τον οποίο δεν είμαι σιγουρος για το αισθητικο του αποτέλεσμα.

Τωρα όσον αφορά τον τεμαχισμό της πρόσοψης εχεις δίκιο οτι θα είναι κάπως βαρυ και μπορεί να μοιαζει βεβιασμένο, όμως δεν τεμαχιζεται στα 3. Βασικά τεμαχιζεται στα δυο. Σκεφτομαι δλδ οτι αν μπεί ενα ενιαίο υλικο (πετρα) σε όλο το τοιχείο της προσοψης τοτε θα προσδώσει μια ενότητα. Ετσι εχουμε απο την μια πλευρα την αυλόπορτα με την ευρυχωρη εισοχή της και το καπως ψηλοτερο τοιχείο της ωστε να είναι εμφανής η κυρια εισοδος και απο την αλλη μια χαμηλή αυλόπορτα που απλά οδηγεί στον ανεξαρτητο χωρο. Ο κεντρικός χωρος (υπνοδωματιο) κλείνεται επίσης απο το τοιχείο αλλα δεν χρειάζεται να καθοριστεί με κάγκελα ή κατι σε ποιόν χώρο ανήκει ακριβως.

Αυτα, εν ολίγοις.

Θα χαρω να ακουσω την άποψή σου ξανα.

Σε ευχαριστώ.

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

Επίσης στην θέση του σημερινού παράθυρου κρεβατοκάμαρας (οπου θα μεταφερθεί η κουζίνα) σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο:

 

http://freshome.com/2012/09/24/not-done-contemporary-window-seat-for-the-mind-body-and-soul/

 

Πως σας φαίνεται; Πόσο δύσκολο είναι να γίνει αυτο το παράθυρο με καθίσματα και τι προυπολογισμό να έχει άραγε;

Link to comment
Share on other sites

πανευκολο και με κόστος όσο το κούφωμα+ λίγος τοίχος + τα μαξιλάρια από το ΙΚΕΑ κατηγορίας maalstrom με κεφτεδάκι στην αγορά...

Link to comment
Share on other sites

:mrgreen:

Ελα βρε λέγε!

Την βρίσκω παρα πολύ καλή ιδέα για εξοικονόμιση χώρου και έρχεται να δεσει γαντι με την νεα διαρυθμιση που σκέφτομαι!

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.