Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μολυσμένα Εδάφη


Stella Sp

Recommended Posts

Γειά σας,

Έψαξα στο forum αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό και έτσι κάνω νέο topic και ρωτάω, εάν ξέρει κανείς να μου πεί αν υπάρχει κάποια νομοθεσία σχετικά με τα μολυσμένα εδάφη, και τί εργασίες, κτίρια, χρήσεις μπορούν να γίνουν σε μολυσμένα εδάφη. Υπάρχουν κατηγορίες αυτών ανάλλογα με τη ρύπανση / επικινδυνότητα?

 

Ευχαριστώ πτοκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

stella το αντικειμενο αυτο ειναι αρκετα εξειδικευμενο. Γιαυτο αλλωστε δεν ειναι και πολλες οι εταιριες στην Ελλαδα που ασχολουνται με μολυσμενα εδαφη-απολυμανσεις-εξυγιανσεις-χημικες αναλυσεις. Αν

μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το τι εχεις και τι θελεις να κανεις ισως μπορεσω να σε βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένη και να κοιτάξεις σε νομοθεσίες από χώρες που έχουν εμπερία σε τέτοια ζητήματα. Η Αγγλία έχεις σίγουρα, ίσως η Ολλανδία, η Ελλάδα πάντως όχι, ακόμα.

Κάνε ένα ψάξιμο στο ιντερνετ με τις λέξεις: brownfields, land contamination, land reclamation.

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε και εδώ: http://www.usbr.gov/ U.S. Department of the Interior | Bureau of Reclamation

Αν δεν έχει εδώ κάτι, δύσκολα θα βρείς αλλού.

Και εδώ: http://www.usace.army.mil/ Αμερικανικό Μηχανικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αποφάσεις-εγκύκλιοι-νόμοι κλπ σχετικά με την διάθεση υγρών αποβλήτων σε κάθε περιοχή. Για παράδειγμα, ο Ασωπός ήταν αγωγός αποβλήτων με διάταξη από την χούντα η οποία τροποποιήθηκε μόλις το 2008 (αν θυμάμαι καλά).

Η υπεδάφια διάθεση νομίζω έχει απαγορευτεί παντού.

Αν ρωτάς για άλλο λόγο πρέπει να διευκρινίσεις περισσότερο που είπαν και οι άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

http://www.intergeo....asp?pid=52&gr=1 (Δεν έχω καμία σχέση με την εταιρεία) και γίνε περισσότερο συγκεκριμένη Edited by ZaXoYs
Link to comment
Share on other sites

zaxoys +1 και απο μενα. Αυτη την εταιρια θα προτεινα και εγω. Εχει παραρτημα και σε Θεσσαλονικη και σε Αθηνα. Εγω τυχαινει να εχω καλες σχεσεις με την εταιρια αν χρειαστεις περισσοτερες πληροφοριες (δεν κανω διαφημηση, απλα ειναι απο τις ελαχιστες εταιριες που ασχολουνται με το αντικειμενο στην ελλαδα). Και παλι γινε πιο συγκεκριμενη οπως αναφεραμε 7 ατομα πιο πανω.

Edited by charis_r
Link to comment
Share on other sites

Επίσης η συνάδελφος φαντάζομαι εννοεί ρυπασμένα εδάφη και όχι μολυσμένα, μην μπερδεύουμε την ρύπανση με την μόλυνση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.