Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσομοίωση απλού φ.ο. από φέρουσα τοιχοποιία με ραβδωτά μέλη


 

Recommended Posts

Θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος που έχει ασχοληθεί με αυτόν τον τρόπο προσομοίωσης να δώσει, έστω και περιληπτικά, τα φώτα του?

 

Προφανώς θα πρέπει να κάνουμε τροποποίηση των σταθερών και των ιδιοτήτων των υλικών και φαντάζομαι ότι στα αποτελέσματα των ελέγχων θα πρέπει να επικεντρωθούμε σε πιθανές υπερβάσεις τάσεων...?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, επαναφέρω το θέμα....προκειμένου να αποφύγω να αγοράσω κάποιο add-on για φέρουσα τοιχοποιία....

Link to comment
Share on other sites

H 4M (τώρα 3dr) είχε βγάλει έναν οδηγό για προσομοίωση τέτοιου είδους κατασκευών με ραβδόμορφα στοιχεία. Θα το βρεις στο φόρουμ των εταιρειών αυτών. Αν το βρω στο αρχείο θα το ανεβάσω.

 

Κοίτα για το εγχειρίδιο του toixop

Edited by Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση....

 

Το θέμα είναι ότι κάτι βρήκα αλλά απαιτεί την χρήση των προγραμμάτων τους...(γίνεται μια αντιδιαστολή μεταξύ του ΤΟΙΧΟP και του PESSOS...) και πρέπει να γίνει χρήση του ΤΟΙΧΟP μέσα από το μενού του STRAD...

 

Εκτός αν αναφέρεσαι σε κάτι άλλο πιο γενικό που δεν βρήκα...

Link to comment
Share on other sites

Γράψε λάθος!!! Δεν είναι το STRAD αλλά το FESPA. Νομίζω μπορείς να εφαρμόσεις κάτι με το δικό σου λογισμικό

 

http://www.lhlogismi...3/Lithodomi.pdf

Edited by Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα το κοιτάξω ενδελεχώς και θα επανέλθω με εντυπώσεις!....

Edited by nikoscivil
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν νομίζω ότι το manual του Fespa βοηθά και πολύ.

Θα πρότεινα να το λύσεις με το χέρι (excel).

Κατέβασε τη δοκιμαστική έκδοση του Fedra της Runet και δες το τεύχος των υπολογισμών.

Δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να κάνεις ένα excelάκι που να κατανέμεις φορτία, στατικά και σεισμικά και να κάνεις τους ελέγχους.

Το δύσκολο είναι ο υπολογισμός της δυσκαμψίας του τοίχου που στο Fedra γίνεται με επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία.

Εκεί ίσως σε βοηθήσεις κάποιο προγραμματάκι (δεν έχω κάποιο υπόψη μου) ειδικά γι αυτόν τον ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.