Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή στεγάστρου με κεραμοσκεπή


Recommended Posts

ενίσχυσης ή συμπλήρωσης της φέρουσας κατασκευής

(δέστε ορολογία:φέρουσας κατασκευής!!! -Aντι "φέροντος οργανισμού"

 

Patrick

προσωπικά τα ερμηνεύω ως εξής:

"ενίσχυση" είναι η ενδυνάμωση με οποιοδήποτε ενδεικνυόμενο στατικά τρόπο (μανδύα-μεταλλικά στοιχεία-ανθρακονήματα κλπ) των επί μέρους στοιχείων του φέροντος οργανισμού του αρχικού χρόνου κατασκευής του

και

"συμπλήρωση" είναι η κατασκευή νέων φερόντων μελών,(δοκών κολώνων-πεδίλων-συνδετηρίων κλπ) συνδεόμενων στατικώς με τα μέλη του φέροντος οργανισμού του αρχικού χρόνου κατασκευής του

Link to comment
Share on other sites

και εγω τι διαφορετικο λεω ΚΑΝΑ; κανω συνδεση νεου υποστηλωματος σε προυπαρχων φερων οργανισμο...αρα τον συμπληρωνω αρα τι εχω :confused: ...εχω συμπληρωση ...

Link to comment
Share on other sites

"συμπλήρωση" είναι η κατασκευή νέων φερόντων μελών,(δοκών κολώνων-πεδίλων-συνδετηρίων κλπ) συνδεόμενων στατικώς με τα μέλη του φέροντος οργανισμού του αρχικού χρόνου κατασκευής του (συμπληρώνω τώρα κάτι που σαφώς εννοείται) ΠΟΥ έχουν ως σκοπό την στατική ενίσχυση του ΥΠΑΡΧΟΝΤΟΣ Φ.Ο

 

Είναι δυνατόν να θεωρείς ότι ενισχύεις το Υπ Φ.Ο όταν εσύ προσθέτεις κάτι από πάνω του;

αν αυτό το ξύλινο υποστύλωμα το έβαζες μέσα στο "σώμα" του Υ.Φ.Ο (του ισογείου σου π.χ) σαφώς και μπορούσε να θεωρηθεί ενίσχυση (κατόπιν αποδείξεως σου φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω τι προβλέπεται για την κατεδάφιση αυθαίρετου κλειστού Η/Χ με υαλοπίνακες, και πλάκα επι τσιμεντένιων κολονών και όλα αυτά πάνω σε μπαζωμένη βεράντα, και για την αντικατάσταση του με στέγαστρο με κεραμοσκεπή επι ξύλινων στηριγμάτων. Πρέπει πρώτα να νομιμοποιηθεί ο Η/Χ και μετά να βγει άδεια κατεδάφισης; Για το στέγαστρο θα απαιτηθεί κανονικά άδεια με τα απαιτούμενα έγγραφα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και απο εμένα. Σε περίπτωση που η συμπλήρωση ή ενίσχυσης της υπάρχουσας φέρουσας κατασκευής (για προσθήκη καθ ύψος) γίνει εντός των υποχρεω−

τικά ακαλύπτων χώρων (Δ, πρασιά) του οικοπέδου χρειάζεται συναίνεση συνιδιοκτητών;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.