Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανανέωση αδειών για Προσωρινούς Ενεργειακούς Επιθεωρητές


snipous

Recommended Posts

Συμφωνώ αρκετά με τα λεγόμενα του hkamp, όσον αφορά την σκέψη για "πιστοποίηση". Στους γιατρούς γνωρίζω ότι πιστοποιούνται πχ στην λαπαροσκοπική χειρουργική....Δεν μπορούν να το κάνουν όλοι. Βάβαια εκεί παρακολουθούν σεμινάρια και γίνεται πρακτική, όχι το καραγκιοζηλίκι με τα ΚΕΚ και τις multible choice ερωτήσεις...Και σε άλλους τομείς χρειάζονται πιστοποίηση ανάλογα την ειδικότητα...

Κάτι ανάλογο γίνεται και με τους δικηγόρους, όχι βέβαια όταν αλλάζει κάποιος νόμος, αλλά για συμβολαιογράφοι, δικαστικό σώμα κτλ...

Βέβαια η ενεργειακή επιθεωρηση ουδεμία σχέση έχει με τα παραπάνω, αλλά πιθανόν έτσι να σκέφτονται κάποιοι....

Link to comment
Share on other sites

στο γραφειο μου δεν εχω κορνιζα ουτε το πτυχιο μου.....

 

Έλα ρε φίλε τι μου θύμισες τώρα.

Νομίζω τον είχε κορνιζάρει η μάνα μου.

Που είναι τώρα όμως...

Στο πατρικό δεν το βλέπω.

Εγώ δεν τον έχω σίγουρα.

Στοίχιζε και αρκετά ρε γαμώτο...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Akius

Καταρχάς θεωρώ ατυχές να κρίνεις την εμπειρια, ικανότητα και σπουδές μου απο το πλήθος των posts μου. Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξω επάγγελμα

επειδή η διαδικασία πιστοποίησης¨"Φρενάρεται.." Ωστόσο τα σχόλια μου πιστεύω οτι αντικατοπτρίζουν μια πραγματικότητα που δεν είναι αντικειμενική ούτε μας αξίζει...

Τωρα αν εσύ, επειδή εδω και 4 μηνες δεν περιορίζεσαι να ασχοληθείς, ενω καποιοι άλλοι αντιμετωπίζονται σαν κορόιδα, θεωρείς οτι έλυσες πρακτικά προβλήματα, συγχαρητήρια.

Link to comment
Share on other sites

ξαναδιαβασε το ποστ μου για να δεις οτι δεν κρινω ικανοτητα σπουδω κτλ......δεν με απασχολει και 40 πτυχια να δω δεν θα πω ουτε οτι εισαι καλος ουτε εισαι κακος.......αν δεν συνεργαστω με καποιον ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΨΗ.....

τα 3 ποστ το λεω με την λογικη τωρα μπηκες στο φορουμ και αμεσως εγινες ο ΚΡΙΤΗΣ............και εγω εδω και τοσο καιρο λεω νανοιξει για ΜΟΝΙΜΟΥΣ και εγω @@@ ημουν τοσο καιρο γιατι μην ξεχνας οτι οι προσωρινοι υπαρχουν κοντα 2 χρονια και εγω ειμαι 4 μηνες......

 

 

δεν γουσταρω τις εξετασεις τι να κανουμε και συμφωνα με την δικια σου λογικη δνε ειμαι καλος...εσυ κρινεις ΟΧΙ ΕΓΩ......

 

 

 

τις μοναδικες εξετασεις που θαθελα ειναι σαν της αγγλιας ΝΑ ΚΟΠΟΥΝ ΤΑ ΠΛΑΣΤΑ ΠΤΥΧΙΑ απο την εξασκηση του επαγγελματος......και αν δεν ειμαι επαρκης να κοπω και εγω...........τα υπολοιπα τα θεωρω στεγανα του συστηματος που φορτωσε 200.000 μηχανικους και θελει τωρα να τους περιορισει στην ασκηση του επαγγελματος ΤΕΧΝΗΤΑ και με ΤΕΧΝΑΣΜΑΤΑ.......ελπιζω να εμ καταλαβαινεις

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβα οτι εν γνωσει τους δεν θελουν να ξερουμε πολλα, ημιμαθεια και μονο ημιμαθεια!

...Και ρωταω καποιος που εχει λιγο καιρο που εχει γραφει στο τεε και θελει να παρακολουθησει τα σεμηναρια,οπως την περιπτωση τη δικια μου,αξιζει να παει να τα κανει η σε κανενα μηνα θα πουν οτι μονο οσοι εχουν διετη αποδεδειγμενη εμπειρια τελικα εχουν το δικαιωμα να δωσουν εξετασεις!να μη σταξουμε και τζαμπα λεφτα! Υπαρχει καποιος που να μπορει να βοηθησει;

Τα σεμινάρια τα χρειάζεσαι για να μάθεις ουσιαστικά αυτό που πρόκειται να κάνεις.

Την εμπειρία (ουσιαστική) τη χρειάζεσαι για να κάνεις σωστά τη δουλειά σου (με τα λιγότερα λάθη)

Τις εξετάσεις τις χρειάζεσαι γιατί το λέει ο νόμος (3χ150€ είναι λεφτά δεν είναι αστεία)

Το ΠΕΑ σε λίγο καιρό θα είναι ένα κ@λ@χαρτο, αν ο μόνος που ακούγεται είναι ο Παραδιάς (τον άλλο του ΤΕΕ τον ξέρεις?)

Το επάγγελμα θα απελευθερωθεί πλήρως και εσύ θα είσαι ελεύθερος να κάνεις όποιο άλλο επάγγελμα θέλεις

Συμπέρασμα -> τζάμπα λεφτά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@GPER: Συναδερφε εχεις απόλυτο δικαιο, οντως εκει ειναι το ζουμι. Αλλα από την αλλη θα δεχτεις τη παρατηρηση του Inzaghi?????

Link to comment
Share on other sites

Μεσα.... θα μονιμοποιηθουμε ομως αν επιτυχουμε?

Ασφαλώς. Έτσι θα έχουν εξασφαλισμένα και τα 150€ και τα 1ή 3 χ 100 € / έτος. Τώρα αν εμείς θα το βγάζουμε απο τα ΠΕΑ αυτό είναι άλλη κουβέντα....

Ο μόνος κίνδυνος είναι να παρεξηγηθούν οι ΚΕΚατζήδες.

Link to comment
Share on other sites

Εξετάσεις τώρα στους προσωρινούς επιθεωρητές.

Ύλη -> εξέταση σε εκδοθέντα ΠΕΑ που έχουν κάνει επιθεωρήσεις.

 

oι μοναδικες εξετασεις που θα δεχομουν ευχαριστα να δωσω........στα περισσοτερα θυμαμαι και τα νουμερα που βγηκαν γιατι τα κανω στο χερι (excel)

και ας εχω πληρωσει τα σεμιναρια στα ΚΕΚ......

 

αν δεις να γινεται ομως παει να πει οτι γιναμε ΚΡΑΤΟΣ.....λιγο δυσκολο ομως γιατι η χωρα που λεγεται ΕΛΛΑΔΑ ειναι ακομα στο μαιευτηριο και εσυ ζητας να αρχισει να περπατα!!!

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.