Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανανέωση αδειών για Προσωρινούς Ενεργειακούς Επιθεωρητές


snipous

Recommended Posts

Να μην πας αν δεν αλλάξει ο νόμος.....Θα σε απορρίψουν και θα έχεις δώσει τσάμπα χρήματα. Αν και πιστεύω στα ΚΕΚ έχουν οδηγία να μην εγγράφουν ή τουλάχιστον να πληροφορούν για τα προσόντα...

Στην περίπτωσή σου δεν σε καλύπτει ούτε ο νέος νόμος που λέει για 2ετή λήψη πτυχίου...

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει ρε παιδιά..σιγά τα λεφτά που δώσαμε για τα σεμινάρια...ετσι και αλλιώς λεφτά υπάρχουν, δουλειές ατελείωτες..ποιος ασχολείτε με τα πιστοποπιητικά..εδώ τρέχουν οι οικοδομές

Link to comment
Share on other sites

Ποιά συμφέροντα εμποδίζουν να γίνουν οι εξετάσεις, ωστε να μπορούν να δουλέψουν όσοι μηχανικοί το επιθυμούν στην Εν. Επιθεώρηση, αραγε;

Με τσάμπα δικαιολογίες έχουν καταφέρει να μείνει το αντικείμενο μόνο για "ικανούς" προσωρινους που ωστόσο φοβούνται να αποδείξουν την ικανότητα τους

μέσα απο εξετάσεις, και όσοι ειναι "άσχετοι" (που δεν ικανοποιούσαν την χρονική προϋπόθεση να καβατζωθούν ως προσωρινοι) να χάνουν πελάτες. Ε δεν πειράζει, οι δουλειές εξάλλου ξεχειλίζουν....

Ντροπή!!

 

(Εδώ σηκώνει και αγωγή για διαφυγόντα κέρδη)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, είναι δυνατόν διπλωματούχοι μηχανικοί να χρειάζονται εξετάσεις για έναν νέο έλεγχο; Το ίδιο κάνουν με τους γιατρούς και τους δικηγόρους; Δίνουν κι αυτοί εξετάσεις κάθε φορά που κάτι καινούργιο προκύπτει στο επάγγελμά τους; Ή μήπως είναι το παράβολο των εξετάσεων και το κύκλωμα των φροντιστηρίων;;;... Να δοθούν με όρους σε όλους τους διπλωματούχους, χωρίς εξετάσεις και άλλα υποτιμητικά για τον κλάδο μας.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστή επισήμανση οι γιατροί και οι δικηγόροι δίνουν εξετάσεις όταν υπάρχει νέος νόμος στο επαγγελμά τους; ή μήπως ξέρουν να αντιδρούν όταν χρειάζεται;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Ενεργ. Επιθεωρητής ή ανεξάρτητος εμπειρογνώμονας ή ότι άλλο θέλουν να το ονομάσουν (έναν τίτλο της προκοπής δεν βρήκανε.. ) παραλληλίζεται στον τρόπο σκέψης τους, με τον αντίστοιχο του συμβολαιογράφου. Υποτίθεται ότι υπερασπίζεται πρωτίστως τα συμφέροντα του δημοσίου.

Και οι δικηγόροι που θέλουν να γίνουν συμβολαιογράφοι, δίνουν εξετάσεις.

Οι γιατροί τώρα, για την Ελλάδα δεν είμαι σίγουρος, αλλά στο εξωτερικό όταν παίρνουν ειδικότητα, δίνουν ένα είδους εξετάσεων. Σε πιο κλειστό κύκλο βέβαια αλλά με μια άλφα σοβαρή διαδικασία.

Δεν συμφωνώ ούτε με τον τρόπο <<εκπαίδευσης>> (ο ορισμός της αρπαχτής) ούτε με τον τρόπο εξετάσεων (με τους γορίλες στην ομίχλη).

 

Κάπως έτσι το κατάλαβα ότι το καταλαβαίνουν. Γι αυτό και νομίζουν ότι έχουν δικαίωμα να ορίσουν ανώτατες-κατώτατες και επί τα αυτά ελάχιστες-μέγιστες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

οι ιατροι μετα την ειδικοτητα εχουν εξετασεις και αρκετο διαβασμα.....

 

απλα στην ελλαδα απο την στιγμη που γιναμε ΠΟΛΛΟΙ προσπαθουν με τροπους διαφορους να κοψουν καποιους....

ενεργ επιθεωρ - ελ δομησης κτλ.....

 

οπου βλεπω εξετασεις στριβω αλλου στο γραφειο μου δεν εχω κορνιζα ουτε το πτυχιο μου.......φυσικα καποιοι που εχουν κορνιζαρει μεχρι και τον τιτλο που κερδισαν στον βρεφικο και δεν τους χωρανε οι τοιχοι νομιζουν οτι ειναι οι ΑΡΧΙ μηχανικοι.....

 

ηρθε και ο ΜανοςΚ ΜΕ 3 ΠΟΣΤ Να πει για ικανοτητα μεσα απο εξετασεις....αν χανεις πελατες επειδη δεν εισαι ενεργειακος ΑΛΛΑΞΕ επαγγελμα....ΕΛΕΥΘΕΡΟ ειναι χωρις ορους....και εγω πριν 4 μηνες δεν ημουν αλλα απο τα ενεργεικα ΚΕΡΔΙΖΑ......

μερικοι ειναι ικανοι μονο στα θεωρητικα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ !!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου ακομα στην σχολη ειναι...δεν πηγα να τον παρω.........το πτυχιο καπου ειναι λες αν τοχασα να μου ζητουσουν να ξαναδωσω εξετασεις? :mrgreen:

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.