Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΝΟΚ και 4014


Recommended Posts

..

...Πάντως πέργολα είτε κατά Γ.Ο.Κ. είτε κατά Ν.Ο.Κ. δεν είναι συνάδελφε καθότι η πέργκολα είναι ασκεπής και προορίζεται μόνο για τη στήριξη φυτών.

...

δεν ισχύει πιά αυτό στον ΝΟΚ.

Δες με προσοχή νέο ορισμό στον ΝΟΚ αλλά και σε επιμέρους άρθρα του.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο συνάδελφε... το είχα ξεχάσει, νομίζω επιτρέπει καλαμωτή και ύφασμα αν δε κάνω λάθος.

 

Οπότε ενδεχομένως να μπορείς να εκδώσει Ε.Ε.Μ.Κ. που αφενός μεν έχει αναδρομική ισχύ αφετέρου δε η εν λόγω διάταξη (παρ. 1 άρθρο 2 της Αποφ-5219/04) αφορούσε τη ασκεπή πέργκολα. Λογικά κατισχύει ο Ν.Ο.Κ. σε ότι αφορά τον ορισμό και μπορείς να προχωρήσεις αλλά σ΄αυτή την περίπτωση θα χρειαστείς έγκριση από συμβούλιο αρχιτεκτονικής.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο συνάδελφε... το είχα ξεχάσει, νομίζω επιτρέπει καλαμωτή και ύφασμα αν δε κάνω λάθος.

....

και αλουμίνιο και πλεξιγκλάς και γενικά ότι κινείται ... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα συνάδελφε; Γιατί κατά παρ. 60 του άρθρου 2 Πέργκολα είναι η εξωτερική ασκεπής σταθερή κατασκευή με μέγιστο ύψος τα τρία μέτρα, που προορίζεται για την αναρρίχηση των φυτών ή την τοποθέτηση προσωρινών σκιάστρων από ύφασμα, καλαμωτή και κινητά στοιχεία, αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης του φέροντα οργανισμού της κατασκευής.

 

Αυτό που πρέπει να προσέξει πλέον ο συνάδελφος kostas είναι αν η κατασκευή του θεωρείται κινητή.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

 

Οπότε ενδεχομένως να μπορείς να εκδώσει Ε.Ε.Μ.Κ. που αφενός μεν έχει αναδρομική ισχύ ..........

 

Συνάδελφοι προσοχή:

Η ανωτέρω άποψη (την οποία έχω συναντήσει ξανά) αποτελεί ερμηνεία της παρ. 1 του άρθρου 2 της Αποφ. 5219/04.

ΟΜΩΣ το ΥΠΕΧΩΔΕ τότε είχε εκδόσει την Εγκ. 13 (οικ 7646/12/2/2004) όπου αναφέρει:

"...4. Η απόφαση ως μεταγενέστερη ευνοϊκότερη διάταξη, ισχύει και γιά τις ήδη εκτελεσθείσες εργασίες, εφόσον προσκομισθούν, τα σχετικά δικαιολογητικά ....."

Προσωπικά θεωρώ ότι η ανωτέρω παρ 1 δεν έχει διαρκή ισχύ, είχε χαρακτήρα μεταβατικής διάταξης και αφορά μόνο εργασίες που έως τότε (δηλ έως 17/2/2004 ημερομηνία ΦΕΚ) είχαν εκτελεστεί.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω συνάδελφε αφενός ακούγεται λογικό και το έχω ήδη υπόψη αφετέρου η Υ.ΔΟΜ. της περιοχής μου ενεργεί με βάση την ερμηνεία που προανέφερα.

Έχεις υποβάλει στο παρελθόν αντίστοιχο αίτημα και απορρίφθηκε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.