Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση κλειστών δοχείων


Ανδρέας1990

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

 

έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω δύο κλεστά δοχεία το ένα σε υπερπίεση 2 bar και το άλλο σε υποπίεση 0,5 bar. Αν τα συνδέσω αυτά με ένα σωλήνα ποιά θα είναι η τελική πίεση?

 

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι του αντικειμένου μου αλλά απ' ότι θυμάμαι από το λύκειο, δεν παίζουν ρόλο οι όγκοι για να βρεις την τελική πίεση?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Γιάννη για την απάντηση.Έχεις δίκιο σ αυτό που λες ναι αν σκεφτεις ότι P*V=n*R*T. Είναι τελείως θεωρητικό το ερώτημα και μάλλον θέλει μια απάντηση πιο πολύ ποιοτική παρά ποσοτικη.

Edited by Ανδρέας1990
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, για συγκεκριμένη θερμοκρασία και π.χ. για ίδιους όγκους, θα έχουμε ένα μέσο όρο υποθέτω...

Δηλαδή η τελική πίεση θα είναι (2+0,5)/2 = 1,25

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά οι πιέσεις και οι θερμοκρασίες στις εξισώσεις της Θερμοδυναμικής εννοούνται ως απόλυτες.

Με την υπόθεση ότι δεν υπάρχει εναλλαγή θερμότητας και έργου η τελική πίεση δίνεται από την εξίσωση p = ( p1V1 + p2V2 ) / ( V1 + V2 )

 

Επειδή οι πιέσεις είναι μικρότερες των 10 bar η εξίσωση των ιδανικών αερίων θεωρείται ακριβής και δεν είναι απαραίτητη η χρήση των εξισώσεων των πραγματικών αερίων.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχάριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας. aiche θέλω να σε ρωτήσω, όταν λες πως ισχύει η εξίσωση των ιδανικών αερίων σημαίνει πως θα πρεπει να υποθέσω εάν η μεταβολή μου είναι ισόθερμη (σταθερή θερμοκρασία) ή ισόχωρη (σταθερός όγκος). Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν θα ισχύει P/P'=V/V' και Ρ/Ρ΄=Τ/Τ΄ αντίστοιχα; διόρθωσέ με σε παρακαλώ αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Η μεταβολή σου είναι ισενθαλπική, καθώς η γενικότητα της διατύπωσης υπονοεί ότι το σύστημα των δύο δοχείων είναι κλειστό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αλεξη, θεώρησε ως δεδομένο ότι ήμουνα πολύ κακός μαθητής στην Χημεία: υποπίεση 0,5bar σημαίνει -0.5? Ή απλά κάτω από 1? Η ατμοσφαιρική πίεση δεν είναι περίπου 1bar?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.