Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακύκλωση με υπόγειους κάδους στην Κηφισιά


Engineer

Recommended Posts

και στην Κηφισιά μέσα στα οικόπεδα, εντός πρασιάς, παράνομα ως προς τον ΓΟΚ,ΝΟΚ, επιθυμούν τους κάδους. Όχι στα πεζοδρόμια. Νομίζω ότι δεν θα υλοποιηθεί, με την νέα Δημ. Αρχή θα πάνε στα σκουπίδια τέτοιες ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Εαν το όλο σύστημα είναι τοποθετημένο σε εμπορικό δρόμο (που νομίζω ισχύει βλεποντας το βιντεάκι), περιοχή που κατα κανόνα παράγονται οι μεγαλύτερες ποσότητες ανακυκλώσιμων, δε βλέπω κάτι άσχημο. Εαν όντος έχει μεγαλύτερο όγκο υποδοχής υλικών αυτό σημαίνει και λιγότερα δρομολόγια απορριματοφόρων και λιγότερη κυκλοφοριακή συμφόρηση και καλύτερη διαχείριση χωροθέτησης.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όπως και κάποιος συνάδελφος παραπάνω συμφωνώ πως το καλύτερο θα ήταν να υπάρχουν εμφανέστατοι μικροί κάδοι ανακύκλωσης ανά 20-30 μ. οι οποίοι χωράνε παντού και θα πείσουν αυτόν που βολτάρει να πετάξει το μικροσκουπιδάκι του εκεί. Οι μεγάλοι κάδοι υποδέχονται μεγάλες ποσότητες ανακυκλώσιμων απορριμάτων που συνήθως είναι οικιακά απορίμματα και αυτό που θα έπρεπε να γίνει είναι να πυκνώσουν σε οικιστικά κομμάτια της περιοχής αντί να είναι στο εμπορικό κέντρο.

Πάντως ως προς τα οικιακά απορρίμαστα, στις Βρυξέλλες δεν υπάρχουν κάδοι. Η αποκομιδή γίνεται 2 φορές την εβδομάδα, ολοι φυλάνε τα απορρίματα σπίτι τους σε διαφορετικές ειδικές σακούλες και τα απορρίμαστα βγαίνει δίπλα στην εξώπορτα στον δρόμο, αυστηρά μια ώρα πριν την αποκομιδή. Και όλα δουλεύουν ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.