Μετάβαση στο περιεχόμενο

υπολογισμος θερμιδων καλοριφερ-μποιλερ


louki louk

Recommended Posts

Λυπάμαι που σε τρόμαξα αλλά δεν θα είσαι ο μόνος με ξυλόσομπα.

Όπως είπα θέλει κάποια προσοχή στη διαστασιολόγηση, στην εγκατάσταση, στη χρήση και στη συντήρηση.

Φρόντισε να έχεις έστω μια απλή μελέτη εγκατάστασης, ίσως και από τον κατασκευαστή ή τον μηχανολόγο της εταιρίας που θα στην πουλήσει, και ένα σωστό και έμπειρο υδραυλικό που θα την εγκαταστήσει.

Μετά ακολουθείς τις οδηγίες χρήσης και συντήρησης του κατασκευαστή, που θα πρέπει να μην είναι ο μαστρομήτσος της γειτονιάς!

Υ.Γ. Το όνομα του συστήματος σου άν είναι μονο- ή δισωλήνιο δεν παίζει κάποιο ρόλο. Άσε εμάς τους μηχανολόγους να τσακωνόμαστε γιαυτό. :smile: :-) :smile:

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

άρα ο πίνακας με βάνες, είναι μονοσωλήνιο (σώμα και κύκλωμα), άσε τι λέει ο aithilenio (χωρίς να αγνοώ τις γνώσεις του που είναι όντως πάρα πολύ καλές)

Βρες όλους τους διακόπτες σωμάτων όλων των εταιριών του κόσμου που οι αναμονές βγαίνουν από το δάπεδο και θα δείς το αυτονόητο.

Υπάρχουν για One pipe system or single pipe system.

Οι μεν κάνουν κάποιο ποσοστό bypass ενώ οι δε είναι ολικού περάσματος.

Υπάρχουν και αυτοί που κάνουν και για τα δύο συστήματα και απλά έχουν ρυθμιζόμενο Bypass σαν τους Danfoss

Ο φίλος λοιπόν έχει δισωληνιο σύστημα που έχει πολλές ονομασίες σε διαφορές χώρες στον κόσμο.

Άλλοι το λένε ακτινωτό, οι Γερμανοί το λένε μακαρονάδα και εγώ το έχω ονομάσει βεντάλια.

Το ονομάζω έτσι γιατί αν το σκεφτεί κανείς στο στρώσιμο του είναι σαν βεντάλια.

Εσυ έχω την αίσθηση ότι θεωρείς δισωλήνιο μόνο το σύστημα στηλών.

Αλλά στο ακτινωτό οι στήλες είναι το κολλεκτέρ.

Το δισωλήνιο ακτινωτό έχεις δίκαιο ότι θέλει πολλά μέτρα σωλήνα. Οι Β. Ελλαδίτες όμως δεν τους νοιάζει γιατί δεν βάζουν χαλκό.

Τώρα δεν βάζουμε ούτε εμείς.

Γιατί το προτιμάνε οι υδραυλικοί όμως;

Δεν ξέρω αν εσύ έχει πέσει σε καν υδραυλικό που χρεώνει με το μέτρο και έχεις στραβώσει αλλά ο κύριος λόγος δεν είναι αυτός.

Ο βασικός λόγος είναι ότι σπάνια γίνονται μελέτες δικτύου εφαρμογής μονοσωληνιου.

Ακόμα και όταν έχουμε μελέτες δικτύου συνήθως είναι πολεοδομίας περασμένες στο φτερό απο την 4Μ με επιλογή την αυτοεξισσορόπιση και να μην εμβαθύνω άλλο.

Οι υδραυλικοί στρώνοντας τώρα δισωλήνιο ακτινωτό και με υπερδιαστασιολογημένους κυκλοφορητές χωρίς εξισσορόπηση αλλά με μεγάλες ταχύτητες(με ότι σημαίνει αυτό) καταφέρνουν να έχουν όλα τα θερμαντικά σώματα σε ίδια θερμοκρασία προσαγωγής και αυτό τους ικανοποιεί.

Πολλοί δεν έχουν κατανοήσει ότι στο μονοσωλήνιο η θερμοκρασιακή πτώση του δεύτερου ή τρίτου σώματος του βρόγχου έχει υπολογιστεί στην μελέτη του μηχανολόγου μεγαλώνοντας τα σώματα αυτά.

Αυτή η θερμοκρασιακή διαφορά τους κάνει να νομίζουν ότι το μονοσωλήνιο υστερεί. Το ίδιο νομίζουν και πολλοί πελάτες.

Τώρα θα ήθελα να ακούσω και την δική που άποψη αλλά όχι του τύπου άσε τον aithilenio να λέει ότι θέλει.

Το θέμα αυτο το έχουμε αναλύσει εξονυχιστικά σε άλλο φόρουμ με πολλούς συναδέρφους σου εδώ και χρόνια.

http://www.comap.gr/...e=DLFE-5704.pdf

http://www.caleffi.c...e.jsp/index.sdo

 

diak.jpg

Edited by aithilenio
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

θέλω να κάνω δυο ερωτήσεις σχετικά με το απαιτούμενα kw σόμπας ύδρο-πέλλετ που θέλω να εγκαταστήσω στο διαμέρισμά μου, λοιπόν:

 

1) Γνωρίζω τις θερμικές απώλειες του διαμερίσματός μου από τη σχετική μελέτη. Ο κατασκευαστής λέει ότι το υπάρχον σύστημα θέρμανσης είναι κατασκευασμένο να διατηρεί εσωτερική θερμοκρασία 20C. Ερώτηση: η παραδοχή αυτή, και οι υπολογισζίμενες θερμικές απώλειες με ποια μέση τιμή εξωτερικής θερμοκρασίας έχουν υπολογιστεί για τα νότια προάστια της Αθήνας? (μελέτη του 2004 περίπου)

 

2) Είναι σωστό να πω ότι η σόμπα που θα τοποθετήσω πρέπει να είναι τέτοιας ισχύος ώστε να αναπληρώνει τις θερμικές απώλειες? Με την παραδοχή πάντα ότι με ικανοποιεί η εσωτερική θερμοκρασία 20C.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

στον πινακα βλεπω οτι οι σωληνωσεις ειναι με μαυρο πλαστικο σκληρο, το οποιο ειναι μεσα σε σπιραλ πλαστικο....... απλα στο τελειωμα του προς τις βανες προεξεχει απο το σπιραλ και βλεπω τι ειναι απο κατω :mrgreen:

στον πινακα υπαρχει στην επανω σειρα, που ειναι τα κρυα νερα, ενας σωληνας πολυ χοντρος και μεταλικος απο τον οποιο ειναι συδεδεμενες 8 βανες,τα κρυα νερα.

απο κατω το ιδιο,ακομα ενας οριζοντιος μεταλικος χοντρος σωληνας με αλλες 8 βανες για τα ζεστα νερα. οι δυο σωληνες αυτοι,οι χοντροι οι μεταλικοι δεν ενωνοντται μεταξυ τους.εχουν διαφορετικο δρομολογιο προς τα εξω απο τον τοιχο.

και απο κει και περα καθε βανα εχει την δικη της διαδρομη. εγω δε καταλαβαινω και πολλα , πιο πολυ σας το περιγραφω για να καταλαβετε και για να μην εχετε κοντρα :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

άρα ο πίνακας με βάνες, είναι μονοσωλήνιο (σώμα και κύκλωμα)..

 

 

Η σύνδεση "σώμα και κύκλωμα" είναι δισωλήνιο. Ο aithilenio τα λέει πολύ ωραία και αναλυτικά.

 

louki louk, αν ο αριθμός των θερμαντικών σωμάτων σου, είναι ίσος με τον αριθμό των μαύρων σωλήνων που τερματίζουν στον συλλέκτη ("οριζοντιος μεταλλικος χοντρος σωληνας με αλλες 8 βανες"), τότε έχεις δισωλήνιο. Αν είσαι στη βόρεια Ελλάδα, έχεις δισωλήνιο κατά 99% και χωρίς να κοιτάξεις το παραπάνω.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

H μέση θερμοκρασία, για το κλίμα της χώρας μας, κατά την περίοδο θέρμανσης είναι υψηλή (περί τους 12.5°C στην Αθήνα).

Από την στατιστική ανάλυση, κατά την περίοδο 1994/1995, των λεβήτων κεντρικής θέρμανσης της Αθήνας με χρονοδιακόπτη προκύπτει ότι η μικρότερη μέση ημερήσια εξωτερική θερμοκρασία ήταν 10.7°C (κτίριο 34) και η μεγαλύτερη 14.2°C (κτίριο 37).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

θέλω να κάνω δυο ερωτήσεις σχετικά με το απαιτούμενα kw σόμπας ύδρο-πέλλετ που θέλω να εγκαταστήσω στο διαμέρισμά μου, λοιπόν:

 

1) Γνωρίζω τις θερμικές απώλειες του διαμερίσματός μου από τη σχετική μελέτη. Ο κατασκευαστής λέει ότι το υπάρχον σύστημα θέρμανσης είναι κατασκευασμένο να διατηρεί εσωτερική θερμοκρασία 20C. Ερώτηση: η παραδοχή αυτή, και οι υπολογισζίμενες θερμικές απώλειες με ποια μέση τιμή εξωτερικής θερμοκρασίας έχουν υπολογιστεί για τα νότια προάστια της Αθήνας? (μελέτη του 2004 περίπου)

 

2) Είναι σωστό να πω ότι η σόμπα που θα τοποθετήσω πρέπει να είναι τέτοιας ισχύος ώστε να αναπληρώνει τις θερμικές απώλειες? Με την παραδοχή πάντα ότι με ικανοποιεί η εσωτερική θερμοκρασία 20C.

 

Ευχαριστώ

1. Συνήθως 0οC

2. Nαι

Link to comment
Share on other sites

πιο πολυ σας το περιγραφω για να καταλαβετε και για να μην εχετε κοντρα :mrgreen:

 

Οχι ρε παιδιά και κόντρα....

Πραγματικά βαριέμαι τις κόντρες και με ξενερώνουν.

Κουβέντα κάνουμε να μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλον.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.