Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινή πλάκα δώματος σε διαφορετικές ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Kτίριο του 1960 και το διπλανό κτίριο διαφορετικής ιδιοκτησίας στεγάζονται με την ίδια πλάκα δώματος.

 

Στα αρχιτεκτονικά στην κάτοψη του δώματος θα δείξω όλη την πλάκα, ακόμα και το τμήμα που βρίσκεται στην διπλανή ιδιοκτησία ή θα δείξω μόνο το τμήμα της πλακας που βρισκεται στην ιδιοκτησία μου?

Link to comment
Share on other sites

βρίσκονται μέσα στο ίδιο οικόπεδο στο οποίο υπάρχει σύσταση καθέτου;;

τα κτίρια είναι σε επαφή ή σε απόσταση μεταξύ τους;

Κάτοψη δώματος;; που σε χρειάζεται; (ή εννοείς ότι έχεις αυθαίρετο στο δώμα και αναφέρεσαι στην κάτοψή αυτού)

 

Παρόμοια περίπτωση έχω και εγώ

 

στην δική μου

ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ

υπάρχουν 5 διώροφες οικοδομές 9χ11 διατεταγμένες σε μια νοητή ευθεία γραμμή

κάθε μία οικοδομή αποτελεί και μιά ξεχωριστή κάθετο

Υπάρχει σύσταση και ο.ι σε κάθε διώροφο δηλ σε κάθε κάθετο (χωρίς πρόβλεψη άλλου μελλοντικού ορόφου)

το οικόπεδο παραμένει με τα παραπάνω δεδομένα κοινό και εξ αδιαιρέτου

ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ

Όλες οι οικοδομές (κάθετες) επικαλύφθηκαν με μία ΕΝΙΑΙΑ στέγη (κάπου 55χ11μ) με ΣΟΦΙΤΕΣ πάνω από τα διώροφα και στέγη με ταβάνι στα ενδιάμεσα κενά ύψους 7,50μ

Τα διαμερίσματα μεταβιβάστηκαν από τον εργολάβο σε 5*2=10 άτομα

Link to comment
Share on other sites

EΙναι σε οικισμό. Ξεχωριστά οικόπεδα, διαφορετικές ιδιοκτησίες.

Τα κτίρια είναι σε επαφή και έριξαν τότε (1960) την πλακα μαζί και για τα δυο κτίρια.

Θέλω να κάνω προσθήκη στέγης και στα αρχιτεκτονικά θα δείξω και κάτοψη δώματος.

Υποθέτω ότι δεν θα ασχοληθώ με ότι είναι εκτός ιδιοκτησίας μου και θα δείξω μόνο την πλάκα στο οικόπεδο μου.

 

 

φίλε Βασίλη θα πρέπει να έχεις δει πολλές περιεργες περιπτώσεις...

Link to comment
Share on other sites

αα!! εγώ θεώρησα ότι πρόκειται για δήλωση 4014..

 

Προσθήκη στέγης..

 

είναι νόμιμο το κτίσμα σου; (υπόψη ότι στέγη δικαιούσαι μόνο στο νόμιμο περίγραμμα -επειδή λογίζεται σαν προσθήκη)

αν ναι προχωράς κανονικά

όσο για την πλάκα δώματος, καλά την έριξαν μαζί τα 2 γειτονόπουλα -αλλά δεν νομίζω να φαίνεται στα σχέδια του ξυλοτύπου του δώματος αυτό!!

Αν φαίνεται μαζί - που δεν το πιστεύω (αναλόγως της Πολ/μίας) πιθανά να έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

προκειται και για δηλωση 4014.

Είναι εντελώς αυθαίρετο, οπότε πάμε πρώτα για δηλωση 4014, μετα νομιμοποίηση και στο τέλος αδεια προσθηκης στέγης.

 

Δεν υπάρχουν σχέδια ξυλοτυπου αφου δεν υπαρχει Ο.Α.

 

στην δική μου κατοψη δωματος, θα δειξω μονο την επιφανεια που βρισκεται στο περίγραμμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, με μπέρδεψε η απάντηση σου. Ναι το ξέρω ότι πρεπει να είναι νόμιμο για να βγει η άδεια προσθήκης, για αυτό θέλω πρώτα να το νομιμοποιήσω για να βγάλω μετά την άδεια.

 

Kostassid η εκπληξή σου, είναι ως προς την περίπτωση ή ως προς το ότι θέλω να βγάλω άδεια χωρίς να γίνεται?

 

 

εαν φαίνονται αυτά περίεργα, να πω τότε οτι αυτά είναι τα "ευκολα" της συγκεκριμένης περίπτωσης. Εαν αρχίζω να αναφέρω τα δύσκολα της υποθεσης, τότε τα παραπάνω θα φαίνονται απλή διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να αυξήσεις τον όγκο (του όλου αυθαιρέτου κτιρίου σου)

 

Δεν θεωρείται νόμιμο το τακ/μενο (δες το άρθρο 24 παρ 1)

απλά μη κατεδαφιστέο και αναστέλλονται οι συνέπειες κλπ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

εαν το τακτοποιήσω και το νομιμοποιήσω πρωτα, δεν θα μπορώ μετά να βγάλω άδεια προσθήκης?

αφού θα είναι νόμιμο πια.

Πηγα στην Πολεοδομία και τους εξήγησα την περίπτωση και δεν μου έθεσαν θέμα ότι δεν θα μπορώ να βγάλω άδεια αφού το νομιμοποιήσω πρώτα.

Ισως να μην το σκεφθηκαν βεβαια, αφου ψαχναμε για το πως θα το νομιμοποιήσουμε...

 

edit

Δεν θα μείνουμε μόνο στη δήλωση 4014. Θα προχωρήσουμε και σε νομιμοποίηση

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.