Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικότητα κτιρίου για παρτέρι


piraulos

Recommended Posts

Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος στο εξής ερώτημα. Κατοικώ σε ένα διαμέρισμα 5ου ορόφου σε πολυκατοικία του 1981. Είμαι τελευταίο όροφο και έχω ως μπαλκόνι την ταράτσα της οικοδομής εμβαδού 40 τ.μ. Σκέφτηκα να κατασκευάσω ένα μεγάλο παρτέρι για να βάζω κανα λαχανικό μια που ο χώρος είναι τεράστιος και είναι άχαρος να μείνει κενός. Θέλω να κατασκευάσω ένα παρτέρι τετράγωνο που θα έχει μήκος κάθε πλευράς 1,20 μέτρα. Υψος 20 εκ. Αυτό το παρτέρι χωράει 300 λιτρα χώμα. Θα το αντέξει η ταράτσα η θα λυγίσει η πλάκα και θα πάω στο σαλόνι των αποκάτω;

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατό να σου απαντήσω σοβαρά χωρίς την εκπόνηση μελέτης.

Πάντως για να ξέρεις το βάρος αυτού που πας να κατασκευάσεις είναι περίπου 0.5τόνος διανεμημένος σε περίπου 1,5μ2

Τουτέστιν 333kgr/m2...

Τα μπαλκόνια σχεδιάζονται να αντέξουν 500kgr/m2 και οι εσωτερικοί χώροι 200, αλλά... το παίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι που για να το λες κάτι θα ξέρεις μιας κι είσαι μηχανικός, πως αντέχουν οι πλάκες βιβλιοθήκες που έχουν πάνω 500-1000 βιβλία; Μεσοσταθμικά από 2 κιλά να είναι το κάθε βιβλίο (άσε που είναι πολύ περισσότερο) 500 βιβλία Χ 2 κιλά = 1 τόνος. Η βιβλιοθήκες είναι πάνω από 1 τ.μ ; Δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις πρόβλημα για ένα παρτέρι αυτών των διαστάσεων. Αν όμως αρχίσεις και γίνεις "παραγωγός" γεμίζοντας όλο το μπαλκόνι σου με παρτέρια τότε θα πρέπει να ελεγχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η τηλεόραση ήδη έδειξε ένα μπαλκόνι που είχε 2000-3000 kg ξύλα για τον χειμώνα.

Σίγουρα τα μεγάλα φορτία είναι επικίνδυνα και πρέπει να πραγματοποιείται και έλεγχος στατικότητας από Πολιτικό Μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι που για να το λες κάτι θα ξέρεις μιας κι είσαι μηχανικός, πως αντέχουν οι πλάκες βιβλιοθήκες που έχουν πάνω 500-1000 βιβλία; Μεσοσταθμικά από 2 κιλά να είναι το κάθε βιβλίο (άσε που είναι πολύ περισσότερο) 500 βιβλία Χ 2 κιλά = 1 τόνος. Η βιβλιοθήκες είναι πάνω από 1 τ.μ ; Δεν νομίζω.

 

Φυσικά μπορεί να αντέξει μέχρι του σημείου που θα καταρρεύσει...

Πρέπει να έχεις ακούσει την έκφραση "το μπετό έχει φιλότιμο" αλλά πρέπει να είχε φιλότιμο και ο μάστορας που έριχνε το μπετό (για να μην έριχνε νερό), ο συντηρητής, ο σιδεράς, ο οδηγός της βαρέλας, ο επιβλέπων τότε μηχανικός, ο κατασκευαστής και εσύ που το χρησιμοποιήσεις.

 

Για όλα αυτά που εμείς καλούμε "αβεβαιότητες" βάζουμε διάφορους συντελεστές ασφαλείας. Τώρα, αν συνέβησαν όλα αυτά μαζί και ταυτόχρονα, είσαι π.χ. κοντά σε θάλασσα με διαβρωμένους οπλισμούς ή γι κάποιο λόγο έχεις άλλες βλάβες δεν το ξέρω...γι' αυτό σου λέω ότι το "παίζεις" κορώνα-γράμματα και παίρνεις την ευθύνη πάνω σου!! Αν δεν το δει μηχανικός και να στο υπογράψει ενεργείς βάσει όλων αυτών που έχεις δει και έχεις ακούσει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.