Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταβίβαση αγροτεμαχίου


steliosion

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Δεν είμαι μηχανικός, γι' αυτό ζητώ την κατανόηση σας.

Πρόκειται να κληρονόμησω ένα αγροτεμάχιο περίπου 2 στρεμμάτων σε εκτός σχεδίου περιοχή που δεν έχει κάποιο κτίσμα.

 

Ο συμβολαιογράφος που ρώτησα μου είπε ότι πέρα από άλλα χαρτιά, χρειάζεται και βεβαίωση από τοπογράφο μηχανικό (;;;) ότι πράγματι δεν έχει κάποιο κτίσμα.

 

Θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να συνταχθεί τοπογραφικό διάγραμμα.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά απαιτείται. Μερικές φορές παλαιότερα, οι συμβολαιογράφοι συνέτασσαν τις κληρονομιές χωρίς την ύπαρξη τοπογραφικού. Αυτό δεν είναι σωστό κατά την γνώμη μου γιατί μπορεί να υπάρχει ένα έξτρα κόστος αλλά είναι απαραίτητο μια δικαιοπραξία εν έτει 2012 να είναι πλήρης. Το περίπου 2 στρέμματα μπορεί μετά την μέτρηση να γίνει 1,5 ή ακόμα και 3 στρέμματα...

 

Εκτός των άλλων, ο μηχανικός για να δώσει την βεβαίωση χρειάζεται να κάνει τουλάχιστον την μισή δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Η αποδοχή κληρονομιάς μπορεί να γίνει και χωρίς τοπογραφικό διάγραμμα, αλλά εάν έχετε δυνατότητα, καλό θα ήταν να προχωρήσετε στην σύνταξη ενός πλήρους τοπογραφικού διαγράμματος ώστε να έχετε μια πλήρη και σωστή εικόνα του αγροτεμαχίου και να γίνει η αποδοχή της κληρονομιάς επί των πραγματικών διαστάσεων και εμβαδού του αγροτεμαχίου οι οποίες μπορεί να αποκλίνουν αρκετα εάν ο προηγούμενος τίτλος είναι ιδιαίτερα παλιός.

 

edit Γιάννη γράφαμε μαζί.

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά η βεβαίωση δεν πρέπει να συνοδεύεται από εξαρτημένο τοπογραφικό (αφού είναι και εκτός)?

Edited by gmazanakis
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

..μιλαμε για το αν απαιτειται τοπογραφικο για την αποδοχη

 

Για την αποδοχη δ ε ν απαιτειται,

αλλα το σωστο ειναι να το κανει για να εχει στα χερια του ενα σωστο τοπογραφικο με τις διαστασεις, τα πλευρικα όρια κλπκλπ.

...για να κάνει και σωστη δηλωση στην εφορία...

θα του ειναι χρησιμο και στο μελλον, αν θελησει να πουλήσει....

τοτε θα παρει την βεβαιωση...

καλημερα

 

 

 

-

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αφού πρόκειται για κληρονομιά δεν νομίζω ότι χρειάζεται βεβαίωση όπως σωστά ανφέρει και ο σεβαστός νομικός μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.