Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου με αντλίας θερμότητας


jova

Recommended Posts

συγκρινεις αποδοση ενος σωματος στους 90 και στους 60 για μενα ειναι λαθος

αν θες να συγκρινεις αποδοση πρεπει να συγκρινεις αποδοση Α σωματος στους 90 και Β σωμματος παλι στους 90

ή α στους 60 και β στους 60

και εκει συγκρινεις γεωμετριες κλπ

δε μπορεις να συγκρινεις αποδοση ενος Α πχ στος 90 και του ιδιου στους 60

το σωμα δεν ειναι ΜΕΚ να βλεπεις σε ποιες στροφες αποδιδει το μεγιστο

 

και κατι τελευταιο

αποδοση σωματος λεμε απο την ενεργεια που παιρνει

ποσο % δινει ως συναγωγη κ ως ακτινοβολια στην συγκεκριμενη θερμοκρασια θκρασια

αν την διαχεει σωστα κ δε πα χαμενη

και ποση χανει

οση του δωσεις αναλογως θα δωσει

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρωτησα επειδη με βαλατε στην πριζα για τυχον προβλημα στη ρυθμιση και μου ειπαν ολα ειναι οκ...οταν δεν δουλευουν τα σωματα απλωσ κατεβαζει στροφες..και εμενα μου φαινετε περιεργο ...συμφωνω οτι η ενεργεια που αποδιδει ειναι υπερβολικη για αυτο και πχ στο σαλονι το ενα σωμα το κλεινω τελειως...τωρα τι να πω παντως δεν την καιω 24ωρο γιατι θα παω φυλακη ...την ανοιγω μετα της 2000 και αυτο με το ζορι..δεν ξερω αν κανω καλα,,και εγω βλεποντας τα χαρακτηριστικα της αντλιας ειδα οτι σωστα δουλευει αφου εχει 3.65 cop και ισχυ ονομαστικη 23kw...απλα ειναι πολυ μεγαλη πιστευω για το σπιτι μου...

Link to comment
Share on other sites

Το σπιτι ειναι μονοκατοικια σε δυο επιπεδα με εσωτερικο μπαλκονι στο σαλονι ..εξου και η κεκλιμενες στεγες..μαζεμενο ...με πολυ καλα αλουμινια ..εχω τζακι ενεργειακο πολυ καλη αποδοσης..μονωμενο τοσπιτι τοιχοι και κολονες με 6αρα daw , σκεπες πλακα μονωμενη και κεραμιδια...χαλασαμε πολλα λεφτα στη μονωση του σπιτιου και δεν εχω αντικρυσμα ..φανταστειτε τωρα με τα κρυα κατα απο 17 βαθμους χωρις να βαλω καθολου θερμανση δεν πεφτει η θερμοκρασια στα δωματια ..με εξωτερικη 5-6 κελσιου...ελπιζω να βρω λυση.. ο εγκαταστατης ειναι και φιλος και αστα .... η συγκεκριμενη αντλια δουλευει χωρις αντιστασεις ...σε ενα σπιτι 300 τμ μια χαρα θα ηταν ...ειναι σα να βαζεις μηχανη mercendes σε yougo...παντως προσπαθω να καταναλωνω 50 kw την ημερα...επι 0,10 περιπου αν βαλεις και το νυχτερινο(αν τα λεω καλα) 5 γιουρος την ημερα...σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Σας κουραζω ρε παιδια αλλα το θεμα των αντλιων στην ελλαδα ειναι ζορι...το ολο σχεδιο κοστιζει γυρω στα 12500 γιουρο...παρα πολλααααααααααααα!μια 14ΚW απο οτι μου ειπε ο μηχανικος ειναι μια χαρα για τι σπιτι...ασε που κοστιζει 4000 κατω...ακομα και 12 kw μπορει μα με καλυπει ...της ιδιας εταιρειασ...μηπως να την ψαξω για αλλη εταιρεια?η daikin altherma πανω κατω ιδια ειναι ασε που δουλευει με αντισταση...5 kw την ωρα δεν ειναι πολλα?τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

αντισταση στην αλθερμα αποκλειεται

μονο για ζνχ εχει και ειναι οπτιοναλ αν

εχεις πχ πεθερικα μανα πατερα γυνακα 3 κορες και 3 γιους

και θες δεξαμενη ζεστου νερου καμμια 500αρια λιτρα :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

συγκρινεις αποδοση ενος σωματος στους 90 και στους 60 για μενα ειναι λαθος

αν θες να συγκρινεις αποδοση πρεπει να συγκρινεις αποδοση Α σωματος στους 90 και Β σωμματος παλι στους 90

ή α στους 60 και β στους 60

και εκει συγκρινεις γεωμετριες κλπ

δε μπορεις να συγκρινεις αποδοση ενος Α πχ στος 90 και του ιδιου στους 60

το σωμα δεν ειναι ΜΕΚ να βλεπεις σε ποιες στροφες αποδιδει το μεγιστο

 

και κατι τελευταιο

αποδοση σωματος λεμε απο την ενεργεια που παιρνει

ποσο % δινει ως συναγωγη κ ως ακτινοβολια στην συγκεκριμενη θερμοκρασια θκρασια

αν την διαχεει σωστα κ δε πα χαμενη

και ποση χανει

οση του δωσεις αναλογως θα δωσει

 

Δεν είναι καθόλου λάθος. Αν ένα σώμα είναι υπολογισμένο να ζεσταίνει ένα δωμάτιο με νερό στους 90°C και τελικά τροφοδοτείται με χαμηλότερης θερμοκρασίας, είναι δεδομένο ότι δεν θα καλύπτει τις ανάγκες του χώρου.

 

Μίλαγα για την θερμική απόδοση των σωμάτων.

Αυτό που αναφέρεις είναι ο βαθμός απόδοσης.

 

Τόσο η θερμική απόδοση όσο και ο βαθμός απόδοσης εξαρτώνται και από την διαφορά θερμοκρασίας νερού με την θερμοκρασία του χώρου.

Αν έχεις το βιβλίου Θέρμανση - Κλιματισμός του Σελλούντου ή μπορείς να το δανειστείς από συνάδελφο ρίξε μια ματιά στο κεφάλαιο 6.1.2, Θερμαντικά Σώματα. Το συγκεκριμένο βιβλίο είναι βιβλίο αναφοράς τόσο από μηχανικούς της πιάτσας όσο και από ακαδημαϊκούς.

 

Μια παρατήρηση στο προηγούμενο post μου είναι πως θεώρησα πως το σώμα παίρνει την θερμοκρασία του νερού. Στην πράξη η θερμοκρασία του σώματος είναι χαμηλότερη οπότε οι διαφορές είναι πιο έντονες όσο πιο κρύο είναι το νερό που το τροφοδοτούμε.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Οι αντλίες θερμότητας έχουν τυπικά μεγάλη απόδοση, συχνά 3~4.

Έστω ότι η συγκεκριμένη έχει Β.Α. = 3, τότε αφού καταναλώνει 100KW/h αποδίδει 300KW/h θερμότητας.

 

H θερμική ενέργεια που αποδίδει ένα λίτρο πετρελαίου θέρμανσης όταν καίγεται είναι 9.7KW/h. Η μέση τιμή του στην Ελλάδα είναι περίπου 1.4€/λίτρο

 

Η αντίστοιχη κατανάλωση σε πετρέλαιο, με ένα σύστημα θέρμανσης με 75% απόδοση, είναι 300/(9.7*0.75)=41,23λίτρα, αξίας 41,23*1.4 = 57,72€.

 

Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν που να ξοδεύει σχεδόν 60€ πετρέλαιο θέρμανσης την ημέρα. Ακόμα και αν ο καυστήρας είναι υπερδιαστασιολογημένος, ο χώρος θα φτάνει στην επιθυμητή θερμοκρασία πιο γρήγορα οπότε θα λειτουργεί λιγότερη ώρα αντισταθμίζοντας έτσι την επιπλέον παροχή του καυστήρα.

 

Μπερδεύτηκα...

Sdim σε μένα απευθύνεσαι με το παραπάνω post;

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβάζοντας τα πόστ απο την αρχή και όμως ίσως έχεις δίκαιο sdim, αν ο Stekka47 μας λέει σωστά τα νούμερα....

Εγώ θεώρησα τις 100kWh μέση ημερησία ενεργειακή ζήτηση του σπιτιού ασχέτως βαθμού απόδοσης της οποιαδήποτε συσκευής μας.

Αυτό πρέπει να μας το ξεκαθαρίσει ο Stekkas....

Απο που προκύπτουν αυτές οι 100kWh;

Οπως θα πρέπει να μας ξεκαθαρίσει αν στο ποσό του 5αμηνου που αναφέρει παραπάνω συμπεριλαμβάνεται και το χαράτσι.

Γιατί ακόμα και έτσι να είναι όπως λέει ο Sdim αν η ημερησία κατανάλωση μόνο για θέρμανση είναι 100kWh και προσθέσει κάνεις και τις υπόλοιπες οικιακές συσκευές με 0,20 την kWh πάλι δεν βγαίνουν τα νούμερα....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

1ον λαμβανουμε υπ οψη τις υπεδιαστασιολογησεις του δικτυου

2ον λαμβανουμε υποψη οτι οι μελετες λενε πχ για λεβητα 50αρι και βρησκουμε 100αρι

3ον ολοι οι λεβητες ειναι σε θερμοκρασια περιπου 70-75 βαθμους

αρα απο ολα αυτα κανενα σωμα δε πιανει τους 90 εξαρχης

ενα σωμα δε λειτουργει σε 1 θκρασια εχει ενα ευρος 70-80 περιπου

4ον η αντλια θερμοτητας λειτουργει ΞΑΝΑΛΕΩ ολο το 24ωρο

η εναρξη δε γινεται με 80 βαθμους απευθειας ( οι αντλιες δινουν ως 80 )

5ον η ΑΘ λειτουργουν με ΔΤ=10 και διαβαζουν επιστροφη

 

Δηλαδη

 

ξεκιναμε με 50 προσαγωγη

διαβαζω επιστροφη ..... 30...31....35....38.....39....40.....41

στο 41 επιστροφη η προσαγωγη παει 51

ξαναμανα .... επιστροφη....... 41 τωρα!!!! 42.....

προσαγωγη 52 ......κοκ

τωρα αμα η νοικοκυρα ανοιξει παραθυρα παμε λιγο πισω

σε 60 βαθμους προσαγωγη και ανω οσο παλιο και να ναι το σπιτι ηδη ειναι ζεστο

 

ενα σωμα τωρα αν εχει υπολογιστει για 3000 θερμιδες πχ δε συμαινει οτι δε θα βγαζει θτητα με 2000

εσυ μοως θες 3000 θερμιδες με βασει λειτουργιας το 3ωρο 4ωρο που θα ταναψει το απογευμα

οχι για 24ωρη λειτουργια λεβητα

 

αυτα για την ωρα

 

το διαγραμμα ειναι περιπου ιδιο για ολες τις αντλιες μεγαλων εταιρειων

 

@edit

 

κατι τελευταιο

ΟΤΑΝ χρειαστεις 80 βαθμους νερο

θα θελα να μαθω ενα συστημα που να χει κοπ 2,3-2,4 περαν της ΑΘ

post-1109-0-97614900-1355569977_thumb.jpg

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σα πω για τωρα πρώτα .. Την αντλια την αναβω μόνο το βράδυ μετά τις 20 00 . Απο τις 0200 εώς της 0800 που έχω το νυχτερινό η αντλια καίει απο 24 εώς 32 κιλοβατορες την ωρα αναλόγως της εξωτερικής θερμοκρασίας. Απο ότι διάβασα στον oto engine η αντλίες ειναι για 24 ωρη χρήση...δυστυχώς εγώ πέρσι απο αρχές Νοέμβρη μέχρι μεσα Απριλίου καταναλώνει 3000 κιλοβατορες το μήνα περίπου. Απο θέρμανση φουλ αλλα πουληθηκα στη ΔΕΗ . Αυτές οι κιλοβατορες ειναι μικτές μαζί με υπόλοιπη καταναλωση... Αλλα 3 άνθρωπο είμαστε και όλη ημέρα λειπουμε ... Τι να καψουμε. εδώ στη περιοχή μου ειμαι απο τους πρώτους που έβαλα αντλια .. Ελπιζω να μην το μετάνιωσε.. Πάντως περιμένω να την αντικαταστησω με μια 14kw.. Πως το βλέπετε θα με καλύψει; Ποια ειναι η σωστή λειτουργία μιας αντλιας...;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.