Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου με αντλίας θερμότητας


jova

Recommended Posts

Μηπως εννοει το νερο για μπανιο και οχι το νερο που κυκλοφορει μεσα στα καλοριφερ? Ειμαι σιγουρος οτι το εχω δει σε manual ιτι στο κυκλωμα φθανει μεχρι 55 βαθμους

http://www.kylmatekniikka.fi/uploads/files/Altherma_EN_Databook_1.pdf

σελ.22 , 2 Specifications water inside 30-55,

και σε αλλου τοσο το εχω δει

Edited by statik
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν εννοείς το Daikin altherma ... βγαίνει σε χαμηλών θερμοκρασιών και σε υψηλών (80 c)

http://www.daikin.gr...ature/index.jsp

εγώ σκέφτομαι μόνο για αυτό ...λόγω πάνελ καλοριφέρ και όχι ενδοδαπέδιας

 

ΟΚ 80 c, αλλά η διαφορά στο κόστος της συγκεκριμένης αντλίας σε σχέση με κάποιες άλλες είναι τέτοιο που με βάζει σε σκέψεις...

Μήπως συμφέρει περισσότερο να εγκαταστήσει κανείς ενδοδαπέδια θέρμανση (όπου μπορεί να ξηλώσει πατώματα και να τα επανατοποθετήσει) και 1-2 fan coils στους υπόλοιπους χώρους ώστε να μπορεί να είναι μια χαρά με τους 60-65 βαθμούς μιας αντλίας χαμηλών θερμοκρασιών; (όπου υπάρχει αρκετά μεγάλη ποικιλία σε ποιότητες και τιμές σχεδόν στη μέση σε σχέση με εκείνη της πανάκριβης altherma).

 

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω κάτι που είχε τεθεί και παλιότερα αλλά νομίζω δεν απαντήθηκε πλήρως:

Μπορεί να εγκατασταθεί η εξωτερική μονάδα της αντλίας θερμότητας σε υπόγεια αποθήκη, δίπλα στο λέβητα πετρελαίου της πολυκατοικίας;

Αφού θα πληρώνουμε την αναλογία παγίων εξόδων θέρμανσης στα κοινόχρηστα, μπορούμε να επωφεληθούμε, αυξάνοντας κατακόρυφα το COP της αντλίας λόγω της πολύ υψηλότερης θερμοκρασίας που υπάρχει γύρω από το λεβητοστάσιο σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία το χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες ίσως με δύο αλλά....

  • Θα πρέπει να λειτουργούν τις ίδιες ώρες (αν λειτουργήσει μόνη η Α.Θ. θα παγώσει)
  • Ο λέβητας θα έχει μεγαλύτερες απώλειες στο λεβητοστάσιο, άρα θα καίει περισσότερο πετρέλαιο, επειδή συνεχώς θα αναπληρώνει την θερμότητα που θα παίρνει η Α.Θ. από το λεβητοστάσιο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στα παραπάνω σωστά του antloukidis να προσθέσω (πιθανότατα) το απαγορευτικά μεγάλο μήκος σωληνώσεων από το λεβητοστάσιο έως το διαμέρισμα, καθώς και τις απώλειες της διαδρομής αυτής...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

διαβάζεις λάθος εγχειρίδια, διάβασε το τεχνικό εγχειρίδιο του altherma HT και θα δεις τους 80oC

Απο οτι καταλαβα , μπαινει ενα εξτρα κουτι απο οτι βλεπω το οποιο ανεβαζει την θερμοκρασια στους 80. Σωστα?

Αρα όπως ελεγα και εγω , κανονικα ολες οι Α/Θ βγαζουν μια θερμοκρασια νερου γυρο στους 60 βαθμους.

Το ερωτημα μου ειναι αν αυτη η θερμοκρασια αρκει να ζεσττανει τα υπαρχοντα καλοριφερ που σε πετρελαιο το νερο ειναι περιπου 70 βαθμοι.

Αν η απαντηση ειναι οχι τοτε σταματω οποιαδηποτε ερευνα και αγορα για Α/Θ διοτι μαλλον ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ, τουλαχιστον για τα υπαρχοντα σωματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι συνηθισμένες Α/Θ που εξετάσαμε μέχρι τώρα είναι μονοβάθμιες ενώ αυτή που λέει η Daikin είναι διβάθμια (δηλαδή εξασφαλίζει την υψηλή θερμοκρασία του νερού με δύο ψυκτικούς κύκλους).

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα , μπαινει ενα εξτρα κουτι απο οτι βλεπω το οποιο ανεβαζει την θερμοκρασια στους 80. Σωστα? Αρα όπως ελεγα και εγω , κανονικα ολες οι Α/Θ βγαζουν μια θερμοκρασια νερου γυρο στους 60 βαθμους. Το ερωτημα μου ειναι αν αυτη η θερμοκρασια αρκει να ζεσττανει τα υπαρχοντα καλοριφερ που σε πετρελαιο το νερο ειναι περιπου 70 βαθμοι. Αν η απαντηση ειναι οχι τοτε σταματω οποιαδηποτε ερευνα και αγορα για Α/Θ διοτι μαλλον ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ, τουλαχιστον για τα υπαρχοντα σωματα.

λάθος κατάλαβες, το κουτί που είδες είναι η εσωτερική μονάδα της ΑΘ δεν είναι κάτι έξτρα που θερμαίνει το νερό από τους 60οC στους 80oC. Χωρίς εσωτερική μονάδα δεν υπάρχει ΑΘ γιατί η εξωτερική μονάδα δεν βγάζει νερό.

Δεν βγάζουν ολες οι ΑΘ 60οC νερό υπάρχουν μηχανήματα και για 70 αλλά και 45

Edited by nvel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα , μπαινει ενα εξτρα κουτι απο οτι βλεπω το οποιο ανεβαζει την θερμοκρασια στους 80. Σωστα?

Αρα όπως ελεγα και εγω , κανονικα ολες οι Α/Θ βγαζουν μια θερμοκρασια νερου γυρο στους 60 βαθμους.

Το ερωτημα μου ειναι αν αυτη η θερμοκρασια αρκει να ζεσττανει τα υπαρχοντα καλοριφερ που σε πετρελαιο το νερο ειναι περιπου 70 βαθμοι.

Αν η απαντηση ειναι οχι τοτε σταματω οποιαδηποτε ερευνα και αγορα για Α/Θ διοτι μαλλον ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ, τουλαχιστον για τα υπαρχοντα σωματα.

η θερμοκρασία (80ο C) φτάνει αν η ΑΘ που θα επιλέξεις είναι αρκετή για τους θερμαινόμενους χώρους στο σπίτι σου! Θεωρητικά τουλάχιστον !! Το ζητούμενο είναι να μας πουν την γνώμη τους αν υπάρχουν φίλοι εδώ που έχουν τοποθετήσει ΑΘ υψηλών θερμοκρασιών σε αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου !

Link to comment
Share on other sites

Μπορειται να μου προτεινεται εταιρειες που να βγαζουν νερο απο 70 και ανω ? (χωρις να θεωρηθει διαφιμιση) . Πλην της Daikin που την εχοθνε αναφαιρει.

Με 5.000 γινεται δουλεια? (120μ τμ , υπαρχοντα σωματα 16000 Kcal , Αθηνα).

Ενα αλλο παρα πολυ σοβαρο θεμα που δεν εχουμε δει σε αυτο το thread (αλλα υπαρχει αλλο) ειναι η καταναλωση που βασικα με εχει μπερδεψει λιγο αλλα το κορυφαιο ειναι οτι δεν ξερουν και αυτοι που τα πουλανε!

Το μονο που πληρωνω ειναι το ρευμα, αλλα πόσο?

Aφου εβλεπα την αποδοση των Α/Θ 12KW - 16KW nomiza οτι αυτη θα ειναι και η καταναλωση , κατι που θα σημαινε ασύμφορα από κάθε άποψη. Τετοια καταναλωση εχουν και η ηλεκτρολέβητες με μιση τιμη και χωρις μηχανηματα.

Απο οτι καταλαβα όμως και εδω θελω να με βοηθήσετε , τα παραπανω νουμερα ειναι ΑΠΟΔΟΣΗ και οχι καταναλωση. Διαιρουμε αυτο με το COP και βρίσκω την κατανάλωση δηλαδη για COP4, AΠΟΔΟΣΗ 16KW, καταναλωση16/4= 4KW. Isχυει αυτο? Διοτι δεν βλεπω ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ να μπει κανεις στην διαδικασια για Α/Θ και να και ρευμα 8KW Και άνω .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.