Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακοπή πληρωμής εισφορών


amal41

Recommended Posts

 

Είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από το 1968 και πληρώνω ανελλειπώς τις εισφορές μου επί 43 συναπτά έτη ( ηλικία=71 ετών).

 

Εάν σταματήσω να πληρώνω τις εισφορές από τώρα και στο εξής παραμένοντας ενεργός, όταν θελήσω να βγω στη σύνταξη μετά από κάποια χρόνια, θα υπάρξει πρόβλημα; και τι είδους πρόβλημα;

 

 

κοίτα να δεις φίλε μου τί σκεφτεται ο κόσμος...

εδώ καράβια χάνονται , βαρκουλες αρμενίζουν...

αν δεν πληρώνεις και εσύ που εχεις τοοσες δουλειες τότε τί θα πρεπει να κανουν οι νέοι?

πως σκεφτονται μερικοι μονο τον εαυτουλη τους...ΤΡΑΓΙΚΟ!!!

ΡΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΤΕ????

άμα δεν σου αρέσει να πληρώνεις συνεταιρίσου με ένα καλό, τίμιο νέο συναδελφο

που θελει να ζήσει...θα βρεις χιλιάδες...αλλα ξέρω, φοβάσαι μη χάσεις την πελατεία ...

 

και για να μη σε αδικώ, θα πω το εξης...

αν εισαι οντως φτωχος και εχεις ανάγκη τα χρήματα, καλώς...εχεις δίκιο και ανακαλώ

και ζητάω συγνώμη...

αν ομως εχεις κάνει μια χαρά περιουσία, με ακίνητα , αμάξια , προικες και εγω δεν ξέρω

τί και ρωτας έτσι, τοτε φιλε μου αυτό που λες το βρισκω πολύ τραγικό...

μιλάω ετσι γιατί εχω δει πολλους που δεν ξέρουν τί εχουν,

να εχουν φιλαργυρία..

Edited by meletis
  • Upvote 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διερωτώμαι, πως είναι δυνατόν, μετά από 1 μήνα από το τελευταίο post και την ουσιαστική εξάντληση του θέματος, και, κυρίως, παραμονές Χριστουγέννων, να γράφει κάποιος τα παραπάνω ...

 

Καλά Χριστούγεννα και πολλή αγάπη στους συνανθρώπους μας ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πραγματι δεν προσεξα οτι το ποστ ειναι παλιο.

απο την αλλη μεριά, οταν τα λουκέτα ειναι τόσα πολλά,

και οι νεοι μηχανικοί εχουμε τραβηξει τοσα πολλα,

οι ευγενειες καπου περιορίζονται και λεμε τα πραγματα με το ονομα τους..

 

εύχομαι καλα Χριστούγεννα, ουσιαστικά και όχι μονο με ωραίο εξωτερικό χαρτί περιτυλίγματος..

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κλειθωθεί το θέμα γιατί δεν προσφέρει κάτι άλλο...αντίθετα βγαίνουν κάποιοι και τα βάζουν με δικαίους και αδίκους...προσπαθώντας να βρουν εξιλαστήριο θύμα στις αδυναμίες τους...

Και εγώ νεός συνάδελφος είμαι αλλά δεν μου φταίνε οι άλλοι για την προκοπή παρά μόνο ο εαυτός μου....Ας κοιταζόμαστε στον καθρέφτη που και που...καλό κάνει...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κλειθωθεί το θέμα γιατί δεν προσφέρει κάτι άλλο...αντίθετα βγαίνουν κάποιοι και τα βάζουν με δικαίους και αδίκους...προσπαθώντας να βρουν εξιλαστήριο θύμα στις αδυναμίες τους...

Και εγώ νεός συνάδελφος είμαι αλλά δεν μου φταίνε οι άλλοι για την προκοπή παρά μόνο ο εαυτός μου....Ας κοιταζόμαστε στον καθρέφτη που και που...καλό κάνει...

να σαι καλά συνάδελφε...διάβαζα για την καταντια της ενταξης του τσμεδε στον εοπυ και ολα τα σχετικά

περι ανεργίας, μετά επεσα ξαφνικα επάνω στο παρον θέμα και ...μου έκατσε στραβά,

ήμουν θυμωμένος και χωρις να το πολυσκεφτω απάντησα..

καλές γιορτες

Link to comment
Share on other sites

Και ο κανιβαλισμός δεν κρύβεται πίσω από τα περιτυλίγματα της κρίσης.

πολυ σωστο το σχολιο σας, αλλα θα ηταν καλα να το ειχατε απευθυνει απο την αρχη στους συντονιστες σας που πρωτοι εσπευσαν να κανουν κριτικη στον συναδελφο χωρις καν να γνωριζουν τα πως και τα γιατι..

λιγη περισσοτερη προσοχη δεν θα εβλαπτε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστο το σχολιο σας, αλλα θα ηταν καλα να το ειχατε απευθυνει απο την αρχη στους συντονιστες σας που πρωτοι εσπευσαν να κανουν κριτικη στον συναδελφο χωρις καν να γνωριζουν τα πως και τα γιατι..

λιγη περισσοτερη προσοχη δεν θα εβλαπτε.

 

 

Ως παλαιότερος (τόσο σε ηλικία όσο και ως μέλος αυτού του forum), θα σε συμβούλευα να είναι πιο μελετημένα τα πρώτα σου μηνύματα σ' αυτή τη μεγάλη οικογένεια των μηχανικών. Θεωρώ ότι πρέπει να επιλέγεις τα θέματα στα οποία θα καταθέσεις τις γνώσεις, την ενδεχόμενη εμπειρία και κάθε τι που νομίζεις ότι θα προσφέρει στο σύνολο.

 

Στην προκειμένη περίπτωση, ασχολήθηκες σήμερα (28.12.12) με ένα θέμα που, σχεδόν όλοι, συμφωνούμε ότι έπρεπε να είχε κλειδωθεί από καιρό, για τους λόγους που έχουν ήδη αναφερθεί, και, με βάση το, εύστοχο κατ' εμέ, σχόλιο του καλού συναδέλφου και συντονιστή Didonis, προσπάθησες, άκομψα και ανεπιτυχώς, να στραφείς κατά των ... (γενικά και αόριστα) συντονιστών του forum (του εξής ... ενός), ο οποίος συμμετείχε στη συζήτηση και διατύπωσε απλά την άποψή του... πριν από 2 μήνες (!!!) και οπωσδήποτε δεν σχολίασε το ερώτημα του topic starter με τον (κανιβαλικό) τρόπο που έκαναν άλλοι.

 

ΥΓ 1. Μην παρεξηγήσεις τη συμβουλή μου, χρονιάρες μέρες ...

ΥΓ 2. Απευθυνόμενος προς τους συντονιστές, παρακαλώ να κλειδωθεί αυτό το θέμα γιατί αφενός δεν προσφέρει τίποτε και σε κανένα πλέον αφετέρου γίνεται αφορμή και δίνεται βήμα για να γράφονται διάφορα, για τα οποία μετανιώνουμε, εκ των υστέρων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πάντως για να πουμε και του στραβου το δίκιο,

εχω δει πολλους νέους μηχανικους της πρώτης γραμμής, που βγαζουν

πολύ δύσκολη δουλειά να τους εχουν του κλώτσου και του μπάτσου,

και στην ιεραρχία να δουλευουν με τα τηλέφωνα και την άνεσή τους...

θα μου πεις , αυτο συμβαίνει παντού και πάντοτε..

νομίζω τα τελευταία 30 χρόνια η αναξιοκρατία εχει ανθίσει..

δυστυχως υπαρχει λιγάκι και στους μηχανικους αυτο το πρόβλημα.

 

επι του θέματος τώρα.

το ζητουμενο ειναι αυτο το ρημάδι το τσμέδε να σταματήσει να μας στίβει!

πολυ απλά δεν υπάρχουν δουλειες...

όταν βλεπεις μηχανικους με μισό αιώνα εργασιών να διαμαρτύρονται,

τότε καταλαβαίνουμε τί σημαίνει αυτό?

 

αλλα θα μου πεις...εδω μπηκαμε στον εοπυ! πληρωνοντας τεραστιες εισφορες,

απολαμβάνουμε περιθαλψη ιση με του λαθρομετανάστη...

 

ευγε στους νομοθετες μία φορα και στους μηχανικους πέντε...

ειμαστε εθνικοι ευεργετες...δώσαμε και τα χρηματα που ειχαν μαζευτει τοσα

χρονια, τώρα να δουμε τί αλλο θα ζητησουν...

 

λοιπον, επειδή διαβασα τη λέξη κανιβαλικά απο 2 φορες ρωτάω...

μήπως εσεις κύριοι φερεστε κανιβαλικά τελικά??

επειδή ειστε δηλαδή συντονιστές νομίζετε οτι τα ξέρετε όλα?

θα προτεινα να ειμαστε ταπεινοι και πιο ήρεμοι.

η εμπειρία δειχνει οτι το μεγάλο ψαρι ειναι ο κανιβαλος, οχι το μικρό (συνήθως).

ταυτα και να με συγχωρείτε χρονιάρες ημέρες.

και αν σας προσβαλα πολύ να με αποβάλλετε!

Edited by terry
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.