Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παλαιό κτίσμα (προ του 1955) - στέγη σε όμορο οικόπεδο


Recommended Posts

Είμαι ιδιώτης και θέλω να υποβάλω ένα ερώτημα που κανείς δεν μπόρεσε μέχρι τώρα να μου απαντήσει. Έχω ένα οικόπεδο με παλαιό κτίσμα (προ του 1955) σε οικισμό με λιγότερους από 2000 κατοίκους. Το κτίσμα μου αποτελεί ταυτόχρονα το όριό μου με το γειτονικό οικόπεδο. Η στέγη μου προεξέχει κάποια εκατοστά στο διπλανό οικόπεδο και φυσικά προς εκείνη τη μεριά υπάρχουν υδρορροές. Τώρα ο γείτονας μου ζητά να ''κόψω τη στέγη'', ώστε να μην προβάλλεται στο οικόπεδό του και βεβαίως να απομακρύνω τις υδρορροές. Πείτε μου, αν γνωρίζετε, κατά πόσον είμαι υποχρεωμένη να ''κόψω' τη στέγη και τι θα γίνει με τις υδρορροές (Σημειωτέον, το γειτονικό οικόπεδο αυτή τη στιγμή είναι άκτιστο, αλλά προτίθεται να το κτίσει). Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ιδιώτης και θέλω να υποβάλω ένα ερώτημα που κανείς δεν μπόρεσε μέχρι τώρα να μου απαντήσει.

 

 

δλδ ποιους ρώτησες και δεν ήξερε κανένας τους ?

 

μηχανικό πάντως αποκλείεται.

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Αφ΄όσον το κτίσμα υφίσταται προ του 1955 την προβολή της στέγης την δικαιούσαι και δεν μπορεί κανείς να σου επιβάλλει να την κόψεις.

Αποκλείεται να ρώτησες δικηγόρο ή μηχανικό και να μη σου το είπαν αυτό.

Το δικαιούσαι καθαρά για λόγους χρησικτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η λεγόμενη αστρέχα, η οποία έχει θεσμοθετηθεί (αλλά πρέπει να βρω το νόμο) ότι έχει συγκεκριμένο πλάτος.

 

Αν βρω χρόνο θα ψάξω να τον βρω πάντως.

 

υ.γ. Και εγώ συμπεραίνω πως δεν ρώτησες μηχανικό, αφού πήρες 3 απαντήσεις μέσα σε 4 ώρες :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη βγάζετε και τόσο γρήγορα συμπεράσματα. Οι περισσότεροι παλαιοί μηχανικοί δεν θα σου εξηγήσουν ούτε τί εστί ''σ.δ.'' αν δεν τους δώσεις τη ''δουλειά''. Εξαρτάται πού θα πέσεις (και αν είσαι γκαντέμης ή έχεις κάποιον ανάδρομο).

Link to comment
Share on other sites

Το δικαιούσαι καθαρά για λόγους χρησικτησίας.

Δεν νομίζω να είναι χρησικτησία διότι για να είναι θα πρέπει να αποδείξεις την χρήση. Και εδώ τι χρήση έχεις;

Για την αστρέχα θα συμφωνήσω. Μηπως βρεθεικε που το λέει για το πλάτος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι χρησικτησία διότι για να είναι θα πρέπει να αποδείξεις την χρήση. Και εδώ τι χρήση έχεις;

 

Χρησικτησία σημαίνει η απόκτηση της κυριότητας δια της νομίμου και αδιαλείπτου χρήσης του επίδικου χώρου επί ωρισμένο χρόνο. Απ' ότι γνωρίζω ο χρόνος αυτός ορίζεται στα 20-25 χρόνια.

Να αποδείξει τι;

Έπαψαν να ρέουν τα νερά της βροχής από τη στέγη του από το 1955 μέχρι σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Όσον και αν φαίνεται παράξενο, ρώτησα και μηχανικό και δικηγόρο και μου είπαν ότι πιθανότατα έχει δίκιο ο γείτονας γαι το κόψιμο της στέγης, απλώς εμένα μου φάνηκε περίεργη λύση. Αυτός ο νόμος για την αστρέχα τι είναι; Και τι σημαίνει βέβαια αστρέχα;

Link to comment
Share on other sites

Το είχα βρει πριν κάποια χρόνια στην νομοθεσία αλλά δεν μπόρεσα να το ξαναβρώ τώρα.

Συγνώμη που δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω, μήπως κάποιος τοπογράφος το έχει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.