Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Τρόπος Φορολόγησης Ελεύθερων Επαγγελματιών


ssouanis

Recommended Posts

Μάλλον για να ξέρουν τι και πόσο "λίπος" έχεις ακόμα!! Και φυσικά αν χρωστάς να μπουν να τα πάρουν μόνοι τους... να σε ξεκουράσουν βρε αδερφέ!! πού να τρέχεις σε τράπεζα και στην εφορία να πληρώνεις....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα εισοδήματα αυτά (όχι όλα ) αυξάνουν την εισοδηματική βάση για αυτό που λένε ειδική εισφορά αλλυλεγγύης και η οποία ειδική εισφορά μάλλον θα παραμείνει και μετά το οικονομικό έτος 2015 (διαχειριστικό 2014)

 

Για να δικαιολογείς τεκμαρτό εισόδημα είχες δικαίωμα να δηλώνεις τέτοια εισοδήματα. Τώρα το δικαίωμα γίνεται υποχρέωση.

 

Πέραν αυτών ότι και να σκεφτείς εχεις δίκαιο. Μάλλον προσπαθούν να κάνουν ενα πλήρες ηλεκτρονικό φακέλλωμα του φορολογούμενου, οποίος θα πρέπει σε ενδεχόμενο φορολόγικό έλεγχο να διακιολογεί εισοδήματα και περιουσιακά στοιχεία , αυξηση και μείσωη αυτών, τρόπο διαβίωσης κλπ

 

Σωτήρη, οι τόκοι καταθέσεων που προ ανέφερες δεν φορολογούνται με 15% και ο καταθέτης λαμβάνει το καθαρό ποσό των τόκων (δηλαδή το υπόλοιπο 85% αυτών) στο λογαριασμό του;

Σύμφωνα με το νέο νόμο θα δηλώνονται και οι τόκοι καταθέσεων για να φορολογηθούν εκ νέου?

 

Η νέα φορολόγηση θα είναι αυτή για την εισφορά αλληλεγγύης΄.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτα ΒΑΣΗ τοκων ειναι που ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ.....

 

μην ξεχναμε οτι πολλοι ελληνες εχουν ακομα τη συνηθεια με το σεντουκι.....λιρες κτλ...

 

δλδ αν καποια στιγμη ενω μπορω να τα δικαιολογησω παω στην τραπεζα κανα 50.000 για εκεινη τη χρονια μπορει

να φαω κανα προστιμο ως φοροφυγας :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή φόρο στα ΗΔΗ φορολογημένα???

Εμένα ως ελεύθερο επαγγελματία ποιος μου είναι ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΟΣ ΓΑΜΩΤΟ????????

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτα ΒΑΣΗ τοκων ειναι που ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ.....

 

μην ξεχναμε οτι πολλοι ελληνες εχουν ακομα τη συνηθεια με το σεντουκι.....λιρες κτλ...

 

δλδ αν καποια στιγμη ενω μπορω να τα δικαιολογησω παω στην τραπεζα κανα 50.000 για εκεινη τη χρονια μπορει

να φαω κανα προστιμο ως φοροφυγας :shock:

 

Το περιεχόμενο του σεντουκιού πρέπει να δικαιολογείτε φορολογικά . Διαοφρετικά μπορεί να υπάρξει πρόβλημα, ανάλογο με αυτό που εχουν τις μερες αυτές οι καταθέτες του εξωτερικού, που πήραν επιστολές και τρέχουν προκειμένου να δικαιολογήσουν και να συμαζέψουν τα ασυμάζευτα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω τσαμπα το τρεξιμο...οταΝ ειναι φορολογημενα

 

εχω πελατη πουναι στη λιστα λαγκαρντ......τσαμπα τον τρεξανε ...τους πηγε φορολογικες δηλωσεις 3 χρονων και καθαρισε....

 

το καλο ειναι οτι οικογενειακα δεν εχω πολλα τεκμηρια....αμαξι 1600 και 2 κατοικιες ....δουλευουμε και οι 2 ανετα θα βγουν

 

το θεμα ειναι ΤΙ ΜΕΝΕΙ

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

εχω πελατη πουναι στη λιστα λαγκαρντ......τσαμπα τον τρεξανε ...τους πηγε φορολογικες δηλωσεις 3 χρονων και καθαρισε....

 

 

Σίγουρα καθάρισε ? Γιατι εγώ παιδεύομαι ακόμη (οχι για μένα :smile: )

Link to comment
Share on other sites

ΣΤο χαλαρο........ γιατι με τις 3 χρονιες που πηγε η καθε μια ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ καλυπτε το ποσο !!

 

απλα αυτο που μουχει πει ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ καποιος φορος να μας παρουν ενα μερος απο αυτα θα μπει δε θα τη γλυτωσουμε

 

 

οι λιστες ειναι για γελια.....ανθρωπος που ξερω πριν την κριση με φορολογικη δηλωση 20.000 εδιωξε ελβετια 25 εκατ !!!

καφεδες πουλα και καμια δεν τον εχει μεσα

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

ΣΤο χαλαρο........ γιατι με τις 3 χρονιες που πηγε η καθε μια ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ καλυπτε το ποσο !!

 

 

Αν είναι έτσι καλώς , αν και πάντα υπάρχει η επιφύλαξη για την ποιότητα των εισοδημάτων που εχουν δηλωθεί σε κάθε χρονιά . Πάντως τα ίδια είπαν και οι ξαδέρφες του Παπακωνσταντίνου στον οικονομκό εισαγγελέα. Τι μας εγκαλείς ανθρωπέ μου, εμείς έχουμε πολλά περισσότερα. :smile:

Δεν ξέρω αν οι λίστες είναι για γέλια, αυτό που είναι για γέλια είναι η δημοσιογραφική αντιμετώπιση του θέματος.

Edited by SOTHRIS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.