Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Τρόπος Φορολόγησης Ελεύθερων Επαγγελματιών


ssouanis

Recommended Posts

55% προκαταβολή???? :shock:

 

Ναι βρε Σωτήρη (σωτήρα μας) αλλά υπήρχε κι ένα αφορολόγητο 5.000€ = 500€ μείον και το τέλος ήταν 500€ κι όχι 650€ = άλλα 150€ μείον υπήρχαν και τα παιδιά

 

και για να έφτανες το συντελεστή του 26% έπρεπε να δήλωνες εισόδημα >16.000€ και πάλι ο συντελεστής ήταν 25% κι όχι 26%.!!!!

 

Αναθεωρώντας λοιπόν τους ανωτέρω υπολογισμούς μου, έχουμε ΣΥΝΟΛΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ 5.940€ ΜΕ ΕΣΟΔΑ 5.000€!!!

 

ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΜΕ ΑΚΟΜΑ!!!!!!!!??????????????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θέλω να πιστέψω ότι το 26% θα μπει και στα τεκμήρια... Είναι ανήκουστο, τρελό, απάνθρωπο και ένα σωρό άλλα... Ήδη η φορολογία βάσει τεκμηρίων είναι γελοία και δεν έπρεπε να υπάρχει, αλλά να είναι και 26% (σαν εισόδημα δλδ), τότε μιλάμε για ΛΗΣΤΕΙΑ. Δηλαδή πώς είναι δυνατόν να πρέπει να πληρώσεις έναν οποιοδήποτε φόρο, όταν όλα σου τα έσοδα από παντού είναι μικρότερα από αυτόν???

Ειλικρινά δεν το χωρά ο νους μου... Δηλαδή ΠΩΣ γίνεται να πληρώσεις κάτι όταν ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ χρήματα τη συγκεκριμένη χρονιά??? ΠΟΥ θα τα βρεις???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε συνάδελφε.... Δηλαδή όσα όλα συμβαίνουν τα 2~3 τελευταία χρόνια είναι καλώς ακουσμένα?? Λογικά???? Ανθρώπινα???? Πού ήσουν αυτά τα δύο χρόνια???

 

Απλά ... είδαν ότι ο βάτραχος έχει μουδιάσει και τώρα αύξησαν λίγο παραπάνω τη θερμοκρασία στη σχάρα κάτω από τη κατσαρόλα!!!!!!

Πότε ο βάτραχος θα πεταχθεί έξω και θα τους κατουρήσει (άκρως τοξικά τα ούρα του)..... ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ!!!

 

και καλά θα κάνεις να αλλάξεις το σύνθημα σου..... εδώ όχι μόνο θα παίρνεις αλλά θα δίνεις και περισσότερα απ' αυτά που παίρνεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που περιγράφεις ήδη συνέβαιναν και χωρίς το νεο φορολογικό νόμο Ο νέος φορολογικός νόμος αυτό που κάνει είναι να τα επιτείνει γιατί ο σκοπός που εγινε είναι καθαρά εισπρακτικός . Προσδοκούν με την εφαρμογή του να εισπράξουν από τις δηλώσεις του 2014 (χρήση 2013) 2,6 δισ, ευρώ περισσότερα από τις δηλώσεις του 2013 (χρήση 2012).

Απορώ πάντως γιατί και πάλι στο ΥΠ. ΟΙΚ. περιωρίσθηκαν σε επιμέρους τροποποιήσεις του ν 2238/1994 και δεν προχώρησαν σε μια συνολικότερη αλλαγή ωστε να αποκτήσουμε ενα σύγχρονο και μοντέρνο φορολογικό σύστημα. Πάντως προσχέδιο ενός γενικότερου συστήματος-νόμου είχαν δόσει στη δημοσιόητητα. Νομίζω ότι θα το ξαναδούμε αυτό περίπου τον ΙΟΥΝΙΟ , αν και οι αλλαγές δε θα θίξουν τις κλίμακες υπολογισμού των φόρων.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, απλά είναι τα πράγματα, τι το κουράζετε;

εσωτερική υποτίμηση είναι ο στόχος τρόικας-κυβέρνησης

και για να επιτευχθεί πρέπει η ανεργία να καλπάζει και τα αγαθά (ακίνητα και κινητά) να απαξιώνονται

απλά τα πράγματα...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πιστέψω ότι το 26% θα μπει και στα τεκμήρια... Είναι ανήκουστο, τρελό, απάνθρωπο και ένα σωρό άλλα... Ήδη η φορολογία βάσει τεκμηρίων είναι γελοία και δεν έπρεπε να υπάρχει, αλλά να είναι και 26% (σαν εισόδημα δλδ), τότε μιλάμε για ΛΗΣΤΕΙΑ. Δηλαδή πώς είναι δυνατόν να πρέπει να πληρώσεις έναν οποιοδήποτε φόρο, όταν όλα σου τα έσοδα από παντού είναι μικρότερα από αυτόν???

Ειλικρινά δεν το χωρά ο νους μου... Δηλαδή ΠΩΣ γίνεται να πληρώσεις κάτι όταν ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ χρήματα τη συγκεκριμένη χρονιά??? ΠΟΥ θα τα βρεις???

 

 

Δεν τίθεται θέμα πίστεως, αλλά μελέτης του νόμου και αυτός στο σημείο αυτό είναι σαφής. Σαφέστερος δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη να σε ρωτήσω κάτι??? Νομίζεις ότι πλέον είναι εφικτά αυτά που προσδοκούν ??? Όταν η ύφεση, η εκτιμώμενη από τους ίδιους για το 2013 θα είναι 8%..... ΠΩΣ θα εισπράξουν 2,6 δις περισσότερα???

 

Μήπως θα έπρεπε να σταματήσουν να τον "παίζουν" (το συντελεστή εννοώ) με το excell στα γυάλινα γραφεία τους μέχρι να τους βγει το SUM και να περπατήσουν λίγο στο δρόμο????

 

Το ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος το έχουν στα υπόψη τους????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δε νομίζω ότι είναι εφικτός ο στόχος αυτός εν μέσω συνεχιζόμενης υφέσεως. Αυτό το δείχνει άλλωστε και η αλματώδης αυξηση των ληξιπρόθεσμων βεβαιωμένων χρεών προς το δημόσιο, αυξηση που φθάνει το 1 δις ευρώ ανά μήνα. Αυτό που θα γίνει είναι να ερθουν σε αδιέξοδο περισσότεροι φορολογούμενοι.

Αν δεν βάλουν στο στόχαστρο τη φοροδιαφυγή (την πραγματική ) δεν θα καταφέρουν τίποτε. Δεν αποτελεί λύση η συνεχής αύξηση του φορολογικού βάρους στους εμφανείς φορολογούμενους. Επιπλέον είναι το λιγότερο οξύμωρο να προσδοκάς αύξηση φορολογικών εσόδων ασκώντας μια περιοριστική πολιτική.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η άνεργη σύζυγος έχει στην κατοχή της στοιχεία που προσδιορίζουν τεκμαρτή δαπάνη ? Εσείς ως σύζύγος έχετε τέτοια ? Εισοδήματα ποιός δηλώνει, πόσα από κάθε πηγή .....

Τα στοιχεία που παραθέτεις είναι λίγα και με βάση αυτά σφαλής εκτίμηση δεν μπορεί να γίνει .

Μόνο εγώ δηλώνω εισόδημα,σύζυγος χωρίς στοιχεία που προσδιορίζουν τεκμαρτή δαπάνη .Ανεξαρτήτως το τι εισόδημα θα έχω το 2013 έχω τεκμήριο 12000 Ευρώ και απ ότι καταλαβαίνω θα έχω φόρο 12000 * 26% =3120 ευρώ.Καλά κρασιά ....

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το εμφανές που είπε ο Αχιλλέας της εσωτερικής υποτιμήσεως, ο αφανής στόχος είναι η συσσώρευση χρεών προς το δημόσιο ώστε σε 2~3 χρόνια να αρχίσουν οι κατασχέσεις από το δημόσιο της ιδιωτικής περιουσίας και η εκποίησή της σε Real estate εξωτερικού (κατά προτίμηση γερμανικών).....

 

Εγώ πλέον εκεί καταλήγω. Στο ότι ΔΕΝ πρέπει πλέον οι Έλληνες να κατέχουν ιδιοκτησία!!!!! ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΛΗΓΩ!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.