Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιβάρυνση για καθυστέρηση πληρωμής ασφαλιστικής εισφοράς.....


tasanto

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα

Πρώτη φορά συμμετέχω σε συζήτηση. Θέλω να σας ενημερώσω για την επιβάρυνση που είχα από την εξόφληση των εισφορών του 2012 (Α' και Β' εξάμηνο σύνολο 2015x2 =4030) στις 04.01.2013.

Το συνολικό ποσό τελικά ανήλθε στα 5336,60 euro. Η αύξηση αυτή οφείλεται στο γεγονός ότι οι εισφορές υπολογίσθηκαν με τα νέα τιμολόγια του ΤΣΜΕΔΕ για το 2013 + τους τόκους + 10x12=120 για τον ΟΑΕΔ.

Συνάδελφοι, όσοι έχετε ληξηπρόθεσμες οφειλές αρκετών εξαμήνων θα απογοητευτείται άσχημα. Αν είναι και άλλοι με την δική μου περίτωση πρέπει να αντιδράσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και εγώ που ψιλοπλήρωσα σήμερα και μου έβγαλαν το ποσο για το Α΄εξάμηνο 2012 ήταν αρχικά 975, +82 η καθυστέρηση,+50 το παράβολο διακανονισμού

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συανδερφοι ειχα να μπω καιρο και δεν μπορεσα να απαντησω......δεν υπαρχει στις περισσοτερες τραπεζες επιλογη για πληρωμη των εισφορων στο ταμειο μας, εγω το εκανα με την visa και τηλεφωνικη επικοινωνια (οχι ηλεκτρονικα). Η πληρωμη εγινε κανονικα και απο εμενα αφαιρεθηκαν τα χρηματα στις 17 του επομενου μηνα (οπως οταν κανεις μια αγορα με την visa). Τωρα βεβαια με τις νεες εισφορες τα πραγματα ξεφευγουν.Υπολογισα οτι το επομενο ειδοποιητηριο (για το πρωτο εξαμηνο 2013) θα ειναι περιπου 4000 ευρω (2550 το εξαμηνο και αλλα 1400 αναδρομικα). Θα νοικιασω ενα φορτηγακι σεκιουριτι για να σηκωσω τα χρηματα απο την τραπεζα και να τα παω στην αλλη τραπεζα και να πληρωσω. Τοσα χρηματα σημερα στην Ελλαδα ποιος μεταφερει? κανενας μηχανικος μονο για να πληρωσει την ασφαλιση. Καλα να παθουμε ομως με τους πουλημενους που ειχαμε σαν εκπροσωπους σε ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ,μας φεσωσαν κανονικα και το αποτελεσμα τελικα θα ειναι η καταρρευση του ταμειου λογω μη δυνατοτητας καταβολης των αστρονομικων εισφορων.

Edited by tasanto
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τι να πουνε και οι ανεργοι που δεν μπορουν να πληρωσουν ουτε 1 ευρω για εισφορες που συνεχιζουν να τους χρεωνονται , αν και δεν εχουν πλεον εισοδηματα , και καποιοι και απο τοτε που αρχισε η κριση και η υφεση στη ελλαδα δηλαδη απο το 2009 η απο το 2010 αλλοι, κλπ. Μια λυση για οσους βεβαια μπορουν να αποδειξουν μειωμενα εισοδηματα η και μηδενικα λογω υποαπασχολησης η και ανεργιας, ειναι η αιτηση που προτεινεται στο γκρουπ στο φεισμπουκ ΑΝΕΡΓΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΚΑΤΑ ΧΡΕΩΣΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ. .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

να ρωτήσω 1.αν πάω αύριο στο τσμέδε στην Αθήνα για να πληρώσω το Α εξάμηνο 2013 τι επιβάρυνση έχω?

2.Θα μου κόψουν το παλιό ποσό εισφορών πρίν την αύξηση?

3. μπορώ μετρητά ή μπορώ και τραπεζική επιταγή και σε διαταγή ποιού?

4. εκείνη την ώρα μπορώ να αλλάξω και το βιβλιάριο?

5. γνωρίζει κανείς αν έχει κόσμο αυτήν την εποχή?

Link to comment
Share on other sites

1. τόκο 3% για τον πρώτο μήνα καθυστέρησης 1% για τους επόμενους.

2. έγινε αναστολή των αυξημένων εισφορών και θα πληρώσεις με βάση τις παλιές τιμές για όλα τα εξάμηνα που χρωστάς.

3. Επιταγή από ένα ποσό και άνω καλύτερα να τους ρωτήσεις όπως βλέπεις είμαι από θεσσαλονίκη

3. ΝΑΙ αν έχεις τα παλιά βιβλιάρια συνταγολόγιο για ακύρωση πάρε τηλ γιατί δεν θυμάμαι τι άλλα ζητάνε.

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τα μετρητα μπήκα στο site του τσμεδε και στίς ερωτοαπαντήσεις λέεi

ΕΡΩΤΗΣΗ= Θέλω να πληρώσω 2000Ε με μετρητα μπορώ?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ=Όχι, για ποσά άνω των 1.500ευρώ η πληρωμή γίνεται μόνον με επιταγή σε διαταγή Ε.Τ.Α.Α. ή τραπεζική επιταγή σε διαταγή του προσώπου που θα κάνει την πληρωμή (απαραίτητη η αστυνομική ταυτότητα) ή προσωπική επιταγή από το προσωπικό μπλοκ του ασφαλισμένου ή της εταιρείας (ο ιδιοκτήτης του μπλοκ επιταγών θα πρέπει να είναι ο ίδιος με το όνομα στο γραμμάτιο προς πληρωμή).

ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ? ΞΕΡΕΤΕ? και αν ναι καλύτερα τραπεζικη σε διαταγή του προσώπου μου?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω 1.αν πάω αύριο στο τσμέδε στην Αθήνα για να πληρώσω το Α εξάμηνο 2013 τι επιβάρυνση έχω?

2.Θα μου κόψουν το παλιό ποσό εισφορών πρίν την αύξηση?

3. μπορώ μετρητά ή μπορώ και τραπεζική επιταγή και σε διαταγή ποιού?

4. εκείνη την ώρα μπορώ να αλλάξω και το βιβλιάριο?

5. γνωρίζει κανείς αν έχει κόσμο αυτήν την εποχή?

1. Σου απάντησαν για τους τόκους.

2. Ναι.

3. Επισήμως μετρητά γινονται δεκτά μεχρι 1500 ευρω. Απο εκει και πανω χρειαζεται τραπεζικη ή προσωπική επιταγή. Στην πράξη όμως οι ταμίες δέχονται και παραπάνω από 1500 σε μετρητά, αν δεν είναι μεγάλη η διαφορά (από εμένα πήραν 1600 και κάτι).

4. Νομίζω ναι, στον ίδιο χώρο (1ος όροφος). Υπάρχουν όμως διαφορετικά γκισέ, διαφορετική ουρά και ξεχωριστά νούμερα προτεραιότητας. Καλύτερα να πας νωρίς για να βρεις νούμερα.

5. Όπως διαπίστωσα σήμερα, έχει κόσμο ακόμη και αυτήν την εποχή. Μια ώρα κι ένα τέταρτο περίμενα στο Τμήμα Εισφορών.

Edited by kyr75
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ξέρει κανείς αν γίνεται να πληρώσεις τις ασφαλιστικές εισφορές στο ΕΤΑΑ μέσω web banking, εκπρόθεσμα και μετά τη λήξη του εξαμήνου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.