Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκθεση Επικινδύνου από άποψη στατική και δομική


Recommended Posts

Καλησπέρα,

ήρθε σε πελάτη μου Έκθεση Επικινδύνου από άποψη στατική και δομική από υπηρεσία δόμησης και έχει δικάιωμα 10 ημερών για ένσταση.

Αιτία είναι ότι έχει κατασκευαστεί υποστύλωμα μικρότερο σε διαστάσεις από αυτό που προβλέπεται στην στατική μελέτη (αντισεισμικός 1959) συγκεκριμένα 0,30Χ0,40 αντί για 1,00Χ0,20m.

Μέσα στις 10 ημέρες που έχει διορία μπορεί να υποβληθεί ένσταση σύμφωνα και με αυτό.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι:

α) Η ένσταση πότε εξετάζεται (χρονικό διάστημα 1 εβδομάδα, 1 μήνας ;;;) και αν υπάρχει περίπτωση να απορηφθεί.

β) Από τη στιγμή που είναι εμπορικό κατάστημα ο μισθωτής ενημερώθηκε αυτεπάγγελτα λέτε να υπάρχουν αξιώσεις;

Link to comment
Share on other sites

η ένσταση εξετάζεται ανάλογα με το πως λειτουργεί το εκεί γραφείο.

 

μέσα σε καιρό κρίσης, προβλέπω αρκετό κυνήγι απο την μεριά του μισθωτή...(τυχόν διαφυγόντα κέρδη, αναγκαστική μη λειτουργία, μετακόμιση πιθανότατα κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

η ένσταση εξετάζεται ανάλογα με το πως λειτουργεί το εκεί γραφείο.

 

δηλαδή; Υπάρχει περίπτωση να μην γίνει δεκτή η ένσταση;

Link to comment
Share on other sites

είναι πολυόροφο ή όχι? υπάρχει περίπτωση για να γίνουν εργασίες ενίσχυσης?

 

όλα ειναι πιθανά. αυτή την στιγμή πιστεύω εισαι στο 50-50.

 

αλήθεια, υπήρξε καταγγελία και έγινε η έκθεση επικίνδυνου? μήπως τελικά παίζουν και τίποτα άλλα που για να κερδηθούν έπρεπε ενα κτίσμα απο το 1960 (περίπου) να βγει σήμερα οτι είναι επικίνδυνο?

Link to comment
Share on other sites

Διώροφο κτίριο, μαλακος όροφος το ισόγειο κατάστημα και κατοικία ο πρώτος.

 

Δεν ήταν καταγγελία, αλλά επίπτωση άλλης αυθαίρετης κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Aπό σχετική εμπειρία σε πολεοδομία στάλθηκε από πελάτη μου εκτός προθεσμίας ένσταση, έγινε αποδεκτή και σε συνεννόηση του ιδίου με την πολεοδομία "πάγωσαν" το θέμα αφού έγιναν τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας.

Τώρα, το γιατί έγιναν όλα αυτά είναι μακριά ιστορία!

Το θέμα είναι ότι γενικά, πιστεύω ότι λίγη προσοχή δίνουν οι πολεοδομίες σε παρόμοιες περιπτώσεις. (Εξαρτάται βέβαια και από το βαθμό επικινδυνότητας)

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα ασφαλείας σε περίπτωση που το υποστύλωμα έχει τόσο μικρότερες διαστάσεις δεν νομίζω ότι γίνεται.

Την ένσταση μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα την εξετάζουν γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

η ένσταση εξετάζεται ανάλογα με το πως λειτουργεί το εκεί γραφείο.

 

 

απαραίτητα να γράψεις οτι θα ενισχυθεί!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έκθεση Επικινδύνου από άποψη δομική (παραθέτω τις παρατηρήσεις όπως αναγράφονται στο σχετικό έγγραφο)

 

Μπλα, μπλα, μπλα

 

Γι' αυτό αποφαίνομαι:

 

Η οικοδομή παρουσιάζει επικινδυνότητα δομική και θα πρέπει:

 

1) Αμέσως και μέχρι την οριστική άρση του κινδύνου να ληφθούν προσωρινά μέτρα ασφαλείας (π.χ. ασφαλής περίφραξη κ.λ.π.) με ευθύνη αρμοδίου υπευθύνου μηχανικού ώστε να αποκλείεται η πρόκληση ατυχημάτων από πτώση επιχρισμάτων

 

2) Να ελεγχθούν όλα τα εξωτερικά επιχρίσματα της οικοδομής, να καθαιρεθούν όσα απ' αυτά είναι επικίνδυνα και διαβρωμένα και αποκατασταθούν μετά από σχετική άδεια που θα εκδοθεί από την Διεύθυνση Πολεοδομίας Θεσσαλονίκης.

 

Απορίες

 

 

α) Γνωρίζει κάποιος να μου διευκρινίσει τι ακριβώς εννοεί "με ευθύνη ...." και πώς ακριβώς υλοποιείται.

 

β) Διαβάζοντας τα όσα σχετικά post βρήκα για το θέμα, μάλλον μόνο με επίσκεψη στην Πολεοδομία κι ερώτηση θα ξέρω ΑΚΡΙΒΩΣ τι θέλουν να γίνει για το Νο2. Η δική μου απορία είναι, εφόσον έχει γίνει ήδη Έκθεση Επικινδύνου από την Πολεοδομία, μπορούν οι ιδιοκτήτες να προχωρήσουν στις όποιες εργασίες αποκατάστασης ΧΩΡΙΣ την έκδοση άδειας; Αυτό που εννοώ είναι, θα έχουν επιπτώσεις ή θα το ελέγξει κάποιος (εφόσον δεν τους καταγγείλει κάποιος γείτονας), πρέπει να κοινοποιηθεί στην Πολεοδομία ότι αποκαταστάθηκε το πρόβλημα κλπ;

 

Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ή παρόμοιο, ας μας δώσει τα φώτα του. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω περιπτώσεις επικινδύνου που εκκρεμούν επί χρόνια, κάποιες -περί ετοιμόρροπων μάλιστα- για δεκαετίες.

 

α) Ο Υπεύθυνος (ιδιοκτήτης ή συνέλευση) του επικινδύνου θα αναθέσει σε μηχανικό την μελέτη και την επίβλεψη των μέτρων ασφαλείας. Η διαδικασία προβλέπει ενημέρωση της πολεοδομίας και της αστυνομίας.

 

β) Πρέπει να αποκατασταθεί η επικινδυνότητα με την εκπόνηση σχετικής μελέτης και την έκδοση αδείας. Δεν γίνεται στην ζούλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.