Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδοση σπασμένου Panel


gdrio

Recommended Posts

Σε ένα Φ/Β που έχω 100kWp μου έχει σπάσει ένα πάνελ. Η καμπύλη Ισχύος του Ιnverter (STP17000TL) που ανήκει το πάνελ σε σχέση με τους άλλους Ιnverter (STP17000TL) τις πολύ πρωινές ώρες είναι πολύ πιο χαμηλά αλλά κατά τη μία το μεσημέρι η καμπύλη είναι σχεδόν ίδια με των υπόλοιπων Inverter. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχω αυτό το πρόβλημα τις πρωινές ώρες και όχι καθ'ολη την διάρκεια της ημέρας. Ξ

Link to comment
Share on other sites

Αν απομονώσεις το πάνελ τι Voc σου δίνει σε σχέση με το διπλανό του?

Είναι στην είσοδο Α ή Β, θα σου πρότεινα αν δεν είναι να το πας στην Β και να μεριμνήσεις να το αλλάξεις άμεσα.επίσης θα πρέπει να δεις το log toy Ινωερτερ να δεις τι παίζει με τα ρευματα ανά string

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι ότι έχοντας υγρασία απο τη νύχτα, νωρίς το πρωί το panel βραχυκυκλώνει και δημιουργεί διαφορά στη συμπεριφορά σε σχέση με τους άλλους Inverters.

 

Αργότερα που ζεσταίνεται το panel ελαττώνεται η υγρασία, κι έτσι λειτουργεί κανονικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Konstantinos_sf

Ομολογώ αυτό δεν το είχα σκεφτεί.

Δεν μου επιτρέπεται να πάω να κάνω μετρήσεις. Θέλει και ιδιαίτερη προσοχή τώρα που έχει χαλάσει και η μόνωση του πάνελ.

Δεν είχα τρομερή διαφορά στην παραγωγή και για αυτό το άφησα τόσο καιρό αλλά σκοπεύω να το αλλάξω άμεσα.Υπάρχει τρόπος μέσω sunny portal να μπορέσω να καταλάβω σε ποιό string είναι το πάνελ ή σε ποια είσοδο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις πολλά με το Sunny portal αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος.

 

Καλύτερα να εξασφαλίσεις πρόσβαση ένα πρωί, να βρείς το panel, με ένα πολύμετρο να μετρήσεις τάσεις, να βρείς ποιο string σου δίνει μή αναμενόμενα αποτελέσματα και να αποκαταστήσεις τη λειτουργία του συστήματος αφαιρώντας το panel, μέχρι να πάρεις το καινούργιο.

 

Εάν το Panel ανήκει σε string της B εισόδου, απλά το αφαιρείς και όταν έρθει το καινούργιο το συνδέεις και τελειώνεις.

Ωστόσο αν ανήκει σε string της Α εισόδου, δεν πρέπει να αφήσεις το συγκεκριμένο string με ένα λιγότερο Panel.

Θα πρέπει να κλέψεις ένα panel απο το string της Β, ώστε στην Α είσοδο να έχεις σε όλα τα string ίσο αριθμό panels.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι γιατί έχει αυτή την καμπύλη όχι το σπασμένο πάνελ. Μια πιθανή απάντηση είναι του Konstantinos_sf. Για του λόγου του αληθές σας επισυνάπτω μια φωτογραφία με τις καμπύλες των inverter, η καμπύλη με το κόκκινο χρωμα είναι του inverter με το σπασμένο πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.