Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτηση πως μετραμε την θερμικη αποδοση μιας σομπας


serwind

Recommended Posts

ΟΤΤΟ, είδες τι έβγαζε από το μπουρί?

 

την μανα μου και τον πατερα μου

 

 

φιλε το προβλημα ειναι γενικο

σε καθε επαγγελμα ο μαστορας ξερει τα παντα

ξερει ξεραδια

 

αμα το πεις σε κανα πελατη του συνεργειου που ειπα

θα σου πει εμα καλα δε ξερει ο μαστορας? θα κανε κακο στον εαυτο του?

 

του λες θελει 2ο κυκλοφορητη η αθ..... σου λεει ο υδραυλικος μου ξερει

 

του λες δε βγαινει το πεα με τα τζαμια αυτα εκανε λαθος ο αλλουμινας ο οποιος δεν εχει πιστοποιηση

σου λεει "ελα μωρε φενεται καλο παιδι"

 

φιλε μηχανικος ειμαι ουτε ψυχολογος ουτε νευροχειρουργος να αλλαζω εγκεφαλους

 

προσεχτε το στομαχι σας ειναι πολυτιμο

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω κατασκευασει μια σομπα που καιει χρησιμοποιημενα λαδια απο αυτοκινητα, τηγανολαδα κλπ. Αν εξαιρεσει κανεις την εξοδο απο το φουγαρο [που προφανως δεν ειναι και η καθαροτερη] κατα τα αλλα δουλευει κανονικα. Η υερμοκρασια στην εξοδο της καπνοδοχου εφτασε τους 240ο Κελσιου.

Την δουλεψα σε εξωτερικο χωρο [αυλη].

Πως πειραματικα μπορω να μετρησω την θερμικη ισχυ της σε Kcal η Kw?

Εισαι αληθεια φυσικος?
Link to comment
Share on other sites

Με ολο το θαρρος, αλλα μιας και δεν εισαι κανενας ασχετος με την επιστημη δεν θα επρεπε καν να συζητας για καυση μηχανολαδων κτλ..... ειπαμε, οικονομικη στενοτητα, αλλα υπαρχουν και ορια.

Το επιχειρημα οτι υπαρχουν ασυντηρητοι πετρελαιοκαυστηρες δεν στεκει, μιας και δεν δεν υπαρχει καν επαφη μεταξυ παραγωγων καυσης πετρελαιου- λαδιων.

 

Μια καυσαναλυση ισως σου αλλαζε λιγο μυαλο, μονο που δεν θα δειξει ολα τα δηλητηρια που προκυπτουν απο την καυση λαδιου. Σαν να εχεις ενα σωρο διχρονα παπακια να εκπεμπουν δηλητηριο συγκεντρωμενα στην ιδια τοποθεσια.

 

Οσο αφορα τη μεθοδολογια μετρησης αποδοσης μιας οποιασδηποτε σομπας ξεφευγει απο το do it yourself μιας και χρειαζεται εργαστηριο με ενα σωρο μετρητικες διαταξεις, συνθηκες κτλ κτλ.

 

Αυτο το

Αν εξαιρεσει κανεις την εξοδο απο το φουγαρο [που προφανως δεν ειναι και η καθαροτερη] κατα τα αλλα δουλευει κανονικα.
παλι τι σημαινει? Πως εννοεις την κανονικη λειτουργια?
Link to comment
Share on other sites

Η σομπα εχει δουλεψει σε εξωτερικο χωρο. Για τα 3 24ωρα που δουλευε συνεχως, ο καιρος ειχε και δυνατο αερα βορια, και βροχη. Παρ'ολο που η εισαγωγη αερα για την καυση γινεται ΜΗ βεβιασμενα [δεν χρειαζεται μοτερ] σε καμμια περιπτωση δεν εσβησε διατηρωντας την ιδια ροη καυσιμου.

Εχοντας λοιπον τη δεξαμενη καυσιμου λιγο ψηλοτερα απο την σομπα, το λαδι κατεβαινει με την βαρυτητα σε ενα μεταλλικο δισκο και καιγεται. Η φλογα μετα απο μιση ωρα λειτουργιας γινεται λευκοκιτρινη που μαλλον σημαινει οτι κανει καλη καυση.

Link to comment
Share on other sites

κ όσο αφορά το άρθρο στις πρώτες 2 γραμμές πρέπει να αντιλαμβάνεσαι ότι δεν καίνε τα τηγανέλαια όπως τα παίρνουν

"παρασκεύασε ΑΠΟ τηγανέλαια"...η μαγική λέξη είναι "παρασκεύασε".

 

τι άλλο θα διαβάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητέ που έφτιαξες φριτέζα για να ζεσταίνεσαι, Με εκπλήσσει το γεγονός πως είσαι φυσικός αλλά παρόλα αυτά δεν σε νοιάζει το τί θα βγάζει από την καύση των λαδιών αυτοκινήτου. Να ήσουν ζωγράφος θα καταλάβαινα πως δεν ξέρεις καν την σύνθεση τους αλλά σε ενδιαφέρει μόνο να ζεσταίνεις το κοκαλάκι σου αλλά είσαι φυσικός και δυσκολεύομαι να το καταλάβω.

 

Απαντάς " αποστομωτικά" λέγοντας πως έτσι και αλλιώς οι άλλοι έχουν λέβητες χωρίς συντήρηση και αυτομάτως αυτό σου δίνει το δικαίωμα να κάνεις ότι θέλεις. Απο οικολογική συνείδησης φυσικά μηδέν και απλά γράφεις στα παλιά σου υποδήματα οτιδήποτε μπορεί να στο "απαγορεύει" .

Προσωπικά δεν θα ήθελα όχι απλά να σε έχω γείτονα αλλά ούτε και στην ίδια περιοχή.

Το χειρότερο απ όλα είναι πως αν κάποιος σου κάνει μια καταγγελία η ελληνική δικαιοσύνη με όλους τους κατσαπλιάδες και τα λαμόγια δεν θα σου κάνουν τίποτα. Συγνώμη αλλά έχω μεγαλώσει σε "χωριό" έξω απο την ελλάδα και σπούδασα και εκεί. Έναν αντίστοιχο σαν εσένα αν τον έπιαναν έξω απλά θα μετάνιωνε την ώρα και την στιγμή που άναψε το σπίρτο να βάλει φωτιά.

 

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά η γενιά αυτή 50-60 έχει πολλές ιδιαίτερες ιδέες σε όλα τα θέματα...

 

Ιδέα που ίσως την υλοποιήσεις...

γιατί δεν φτιάχνεις και μια σόμπα να καις λάστιχα αυτοκινήτου παλιά? ξέρεις τι απίστευτη φωτιά βγάζουν?

Link to comment
Share on other sites

Τι σόμπα είναι αυτή που την ανάβεις σε εξωτερικό χώρο και την δουλεύεις με δυνατό βοριά και βροχή; Για να ζεσταθείς σε τέτοιες ακραίες συνθήκες πρέπει να είσαι όλη μέρα δίπλα της και να μην κάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Υπουργική Απόφαση για τη «Ρύθμιση θεμάτων σχετικών με τη λειτουργία των σταθερών εστιών καύσης για τη θέρμανση κτιρίων και νερού»

 

"3. Σε ολόκληρη τη χώρα, στα τζάκια, στις σόμπες και σε οποιεσδήποτε άλλες εγκαταστάσεις θέρμανσης, απαγορεύεται η χρήση πλαστικών υλικών, ελαστικών, χρησιμοποιημένων ορυκτελαίων και απορριμάτων ως καυσίμων "

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι οποια νομοθεσια και να παραθεσουμε

απλα

 

ΔΕΝ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ

 

μπηκε στο φορουμ απλα για να κανει την δουλεια του

η αποδοση τον ενοιαζε

 

δεν την εκανε ... μην τον ειδατε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.