Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση ΝΟΜΙΜΟΥ Κτηρίου - γίνεται; Μπορεί να υπαχθεί στον Ν.4014/11 κτίσμα με άδεια νομιμοποίησης που εκκρεμούν ανεξόφλητα πρόστιμα;


Recommended Posts

Να συμπληρώσω στο άκρως ενδιαφέρον θέμα του Εύνοστου, ότι πλέον σύμφωνα με το Ν.4117/2013 - 05/02/2013

έχει αλλάξει η διαδικασία διαγραφής προστίμων, και υπό Κ.Σ. δεν υποβάλλονται σχέδια, ούτε γίνεται έλεγχος των

Υπηρεσιών Δομησης, αφου

 

11. Το πρώτο εδάφιο της παρ.5δ του άρθρου 29 του ν. 4067/2012 αντικαθίσταται ως εξής:

«Στην παράγραφο 11 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 μετά το εδάφιο: «Ανείσπρακτα βεβαιωθέντα ποσά προ−

στίμων ανέγερσης και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων, διαγράφονται» προστίθενται εδάφια τα οποία

έχουν ως εξής:

«Για τη διαγραφή των προστίμων μετά την ολοσχερή εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου υποβάλλεται

στην αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης αίτηση του ενδιαφερόμενου η οποία συνοδεύεται από: 1) τη βεβαίωση

υπαγωγής στις διατάξεις του παρόντος και 2) υπεύθυνη δήλωση ότι τα πρόστιμα, των οποίων ζητείται η δια−

γραφή, αφορούν το ακίνητο, το οποίο έχει υπαχθεί στις διατάξεις του παρόντος.»

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Πως προκύπτει ότι δεν γίνεται έλεγχος των Υ.Δόμησης;

Ο Ν.4117/13 το μόνο που προσθέτει, είναι [...μετά την ολοσχερή εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου...] , αφού αντικαθιστά το 1ο εδάφιο (μόνο) της παρ.5δ του Α.29 του Ν.4067/11. Η εγκύκλιος ΔΟΚΚ/7/12 παρ.Β3 νομίζω πως εξακολουθεί να ισχύει. Επίσης η εγκύκλιος ΔΟΚΚ/17/12 παρΑ4. Ακόμα υπάρχει το έγγραφο ΔΟΚΚ/ αρ.πρωτ.55572/3-12-2012 προς ΠΕΧΩΣΧ Κεντρ.Μακεδονίας [...οι Υ.Δ. κατά την έκδοση διοικητικών πράξεων οφείλουν να ελέγχουν την αλήθεια και ακρίβεια...των στοιχείων...των δηλώσεων...]

Ότι δεν υποβάλλονται σχέδια συμφωνώ, χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω. Απλώς μου φαίνεται λογικό γιατί δεν υπάρχει αντικείμενο (αφού το κτίριο έχει άδεια νομ/σης, έχει εγκεκριμένες μελέτες) εκτός ίσως της υποχρέωσης ΕΓΣΑ . Όμως το ρημάδι ο Ν.4014 λέει πως η αίτηση "συνοδεύεται..."

Αν δεν υποβάλλονται σχέδια, με τις αμοιβές τι κάνουμε; Θα μου πεις είναι πληρωμένα με την άδεια νομ/σης? Θα σκανάρουμε και θα ανεβάσουμε παλιές πληρωμές (ίσως άλλου μηχανικού); Ούτε Α/Α αμοιβών δεν θα μπορούμε να δώσουμε γιατί μερικές νομ/σεις είναι προγενέστερες του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ.

Μάλλον θα δυσκολευτούμε να κάνουμε οριστική υπαγωγή...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι υπάρχουν προγενέστερα έγγραφα σχετικά με τον έλεγχο, αλλά δεν μπορούν με τίποτα να υποκαταστήσουν το καινούριο Νόμο που είναι και μεταγενέστερος, και ορίζει συγκεκριμένα ότι

«Για τη διαγραφή των προστίμων μετά την ολοσχερή εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου υποβάλλεται

στην αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης αίτηση του ενδιαφερόμενου η οποία συνοδεύεται από: 1) τη βεβαίωση

υπαγωγής στις διατάξεις του παρόντος και 2) υπεύθυνη δήλωση ότι τα πρόστιμα, των οποίων ζητείται η δια−

γραφή, αφορούν το ακίνητο, το οποίο έχει υπαχθεί στις διατάξεις του παρόντος.»

Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω.

Τουλάχιστον στην δική μου υπηρεσία το δέχονται ως έχει.

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στην δική μου Υ.Δ. δεν το δέχονται και πρόκειται να κάνουν έλεγχο. Νομίζω όμως πως έχουν δίκιο. Θα ελέγξουν:

  • αν πληρώθηκε το σωστό παράβολο (π.χ. 1.000€ ή 2.000),
  • αν οι κατασκευές που περιγράφονται στα σκαριφήματα των παλιών εκθέσεων αυτοψίας ταυτίζονται ή έστω καλύπτονται από το περίγραμμα της άδειας νομ/σης
  • αν έχουν συμπεριληφθεί όλες οι παραβάσεις
  • αν θίγεται αιγιαλός ή δάσος κλπ

Αν π.χ. εκδόθηκε α.νομ/σης το 2005 εντός σχεδίου, και το 2007 έγινε τροποίηση σχ.π. και το ακίνητο σήμερα ρυμοτομείται (ή το κόβει νεοχαραχθείσα γρ. αιγιαλού ή παραλίας) τότε πάπαλα... δεν δικαιούται υπαγωγή και κινούν διαδικασία ανάκλησης της δήλωσης

 

Έχεις δίκιο ότι ένας νόμος μεταγενέστερος καλύπτει προγενέστερες διατάξεις (πόσο μάλλον εγκυκλίους), αλλά νομίζω πως έχω δει (ψάχνω τόσην ώρα) σε άλλον νόμο να λέει "οποιαδήποτε διοικητική πράξη των Υ.Δ. εκδίδεται επί τα τακτοποιημένου με Ν4014 ακινήτου, επιβάλλει από την Υ.Δ. τον έλεγχο της δήλωσης υπαγωγής στον Ν4014"

αν το βρω θα το ανεβάσω

Edited by Εύνοστος
Link to comment
Share on other sites

Όντως έχει εκδοθεί σχετικό έγγραφο από την ΔΟΚΚ, αλλά αυτό δεν αφορά την διαγραφή προστίμων, αλλά όπως διατυπώνεi

την χορήγηση αδειών δόμησης, νομιμοποίησης, συνέχισης εργασιών και αποπεράτωσης αυθαιρέτου.

ΔΟΚΚ - Έγγραφο 555723-12-2012 Έλεγχος δηλώσεων του ν. 40142011.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έγγραφο εννοούσα στο #32 (...ΔΟΚΚ προς ΠΕΧΩΣΧ Κεντρ. Μακεδονίας)

Όμως αυτό που ανέβασες είναι "ορθή επανάληψη" στην οποία έχουν προσθέσει :

[...αφορούν στην χορήγηση αδειών δόμησης για νομ/ση αυθαιρέτου, συνέχιση οικ.εργασιών και έγκριση εργασιών αποπεράτωσης...]

Έχεις δίκιο, πως δεν αναφέρει την διαγραφή προστίμων. Αναφέρει ρητά 3 εργασίες, άρα αφήνει εκτός τις υπόλοιπες!

Δεν το είχα προσέξει.

Soundholics είσαι γάτος!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι βρε Εύνοστε να βρούμε μια άκρη,

γιατι το έχεις ψάξει πάρα πολύ το θέμα,

και βρίσκοντας ένα πάτημα, βοηθάμε ένα σωρό συναδέλφους που βρισκονται στην ίδια θέση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι,

 

ετοιμάζω και εγώ για την δική μου περίπτωση μια επιστολή προς το ΤΕΕ και το ΥΠΕΚΑ με σκοπό την διαγραφή προστίμων για αυθαίρετα τα οποία νομιμοποιηθήκανε πριν την 28/7/2011.

 

Ευνοστε σε πειράζει να κάνω αναφορά στα δικά σου έγγραφα και να τα κάνω και συνιμμένα?

 

Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι ακόμη άσχετο με το παραπάνω : Έχω ένα βιοτεχνικό κτίσμα του 1987 (προσθήκη κατά έκταση) με έναρξη στο ΙΚΑ και πολλά ένσημα με ΑΠΔ τακτοποιημένα. Σκέφτομαι να ενταχθώ στο Ν.4014, να πληρώσω το παράβολο και μετά να βγάλω άδεια νομιμοποίησης. Για την άδεια πληρώ όλες τις προϋποθέσεις. Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω? Υπάρχει καλύτερη λύση? Ο ελεγχτής δόμησης πότε θα έρθει?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

a_than , όχι μόνο δεν με πειράζει, αλλά επιβάλλεται να το κάνεις. Έτσι θα σε προσέξουν περισσότερο. Ενισχύεις και την δική μου θέση αλλά και όλων των συναδέλφων με όμοιο πρόβλημα. Ακόμη καλλίτερα να έστελναν κι άλλοι όμοιες επιστολές προς ΤΕΕ & ΥΠΕΚΑ.

Για το βιοτεχνικό σου , εφ΄ όσον είναι αποπερατωμένο, δεν θα έρθει ελεγκτής δόμησης. Η άδεια είναι νομίζω πάντα προτιμότερη - όταν έχεις όλες τις προϋποθέσεις - τόσο για το κτίριο (άλλο νόμιμο για πάντα και άλλο εξαίρεση από κατεδάφιση) και για σένα (καλλίτερη αμοιβή). Έτσι κι αλλιώς οι υπόλοιπες εγκρίσεις (ΜΠΕ, άδεια ίδρυσης κλπ) πρέπει να γίνουν και στις δύο περιπτώσεις. Θα έπρεπε να προτιμήσεις την πλήρη υπαγωγή μόνο αν είναι κρίσιμη η ταχύτητα (π.χ. λόγω μεταβίβασης).

Βέβαια το ΥΠΕΚΑ έχει εξαγγείλει ότι , στον Νόμο που θα κατεβάσει, θα ρυθμίσει έτσι που οι τακτοποιήσεις να έχουν μόνιμο χαρακτήρα (όχι για 30 χρόνια) εφ΄ όσον υπάρχει και κανονική άδεια στο αγροτεμάχιο. Δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχει καποια σχεση η συζητηση του Ευνοστου με τον soundholics για το αν η ΥΔΟΜ ελεγχει τον Ν4014? Το εμποδιο δεν ειναι οτι ο διαχειριστης του ηλεκτρονικου συστηματος απορριπτει την υπαγωγη στα προ του ιουλιου 2011 νομιμοποιηθεντα κτισματα? δεν καταλαβα καλα εγω κατι?

Ευχαριστω...

Edited by thankafe
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.