Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στον τρόπο άσκησης δραστηριότητας και αμοιβών ενεργειακών επιθεωρητών


Engineer

Recommended Posts

Πάντως κι εγώ με τη σειρά μου, εφόσον δε χρειάζονται πλέον καθόλου προσόντα (κακώς όμως) θα παρακολουθήσω τα σεμινάρια και εφοσον πετύχω στις εξετάσεις θα παώ για Ε.Ε.

 

Οπως ειπώθηκε, πλέον θα ασχοληθούν όλοι μα όλοι. Και βάζω 1ο εμένα μέσα. ΟΤαν βλέπω όλους τους συνδέλφους μου, να εχουν γίνει Ε.Ε. και να βγάζουν καλό "μεροκάμματο" (δεν υπάρχει στην ευρύτερη περιοχή μας, ακόμη, αμοιβή κατω απ'την ελάχιστη) γιατί να μην το κάνω κι εγώ;

Και να ήταν Η/Μ, τους χαίρομαι και θα επρεπε μονο αυτοί να τα συντάσσουν. Αλλά έλα που τεχνικά γραφεία ΠΜ ΑΜ ΑΤΜ, ΤΕ ασχολούνται πλέον μόνο με αυτό. Αλλος παράτησε τα 4014 γιατί δεν είχαν "ψωμι", για να συντάσσει αβέρτα ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραιοι οι μαγκες! Δηλαδη οι "παλιοι" και χωμενοι στο συστημα με τις Αδειες των Προσωρινων Ενεργειακων Επιθεωρητων μασησαν ολο το μαρουλι τοσο καιρο που το επαγγελμα ηταν κλειστο και για μας τους νεους δε θα μεινει...ουτε γιαρμας τωρα που "ανοιξε"....Τι να πρωτοθυμηθω? Την ανεκδιηγητη "εμπειρια" των 10 ετών που κατοπιν επεσε στα 5 και τωρα εκμηδενιστηκε? Γνωριζω μηχανικαρες που δε ξερουν να ξεχωρισουν κλιμακομετρο απο τη βουρτσα τους και υπεγραφαν αβερτα ΠΕΑ...Αυτοι πως ακριβως "απεδειξαν" την "εμπειρια" τους? Εγινε ελεγχος ουσιαστικων προσοντων?Για να μην αναφερθω στην "απελευθερωση" των τιμων? 30 ευρω το ΠΕΑ θα παει με την πεινα που εχει πεσει στην πιατσα. Οποιος προλαβε τον Κυριο οιδε....οσοι χωθηκαν οσο το επαγγελμα ηταν ερμητικα κλειστο για μας τους νεους φαγανε καλα. Τωρα ολοι στην ουρα για ενα πιατο ρυζι. Καληνυχτα Ελλαδα. Εχω απελπιστει και αγανακτισει πια μα τω Θεω.

 

Διαφωνω οτι θα πεσουν κι αλλο οι τιμες των ΠΕΑ οταν ανοιξει το επαγγελμα...

Και δικαιολογουμαι

Οι τιμες εχουν καθοριστει ετσι, οχι τοσο απο ψωμολυσες που στο βωμο της πεινας καταστρεψουν την πιατσα αλλα απο τις βιομηχανιες ΠΕΑ και αυτων που εκαναν το ΠΕΑ να φαινεται κωλοχαρτο διχως αξια στα ματια του κοσμου. ΠΕΑ σε 5 ωρες και αυθημερον ΠΕΑ και ξυς τα τετοια σου με γκαζμα... Ποσο μαλλον αυτοι που το ΠΕΑ ειναι προιον photoshop...

ως επι το πλειστον ανθρωποι που ξερουν τι σημαινει ασυδοσια και ατιμωρησια εν Ελλαδι, ητοι μεγαλυτεροι που φαγανε καλα στις χρυσες δεκαετιες 80-90 και γιναν προσωρινοι με την εμπειρια που ειχαν.

Βλεπουν το ΠΕΑ ως 50αρικο η 100αρικο και οχι ως δουλεια. Δινουν ενα κομματι ψωμι σε καποιο νεο, ο οποιος βγαζει τη δουλεια την οποια υπογραφει αλλος, με αναλογες συνεπειες στην ποιοτητα της, μιας και δε φερει ευθυνη της υπογραφης του, ουτε κινδυνευει με κυρωσεις, κοινως δε φαινεται πουθενα και παιρνει το ποσοστο του.

 

Ευελπιστω, για να μην πω πως εχω την πεποιθηση, οτι οταν στην πιατσα βγουν νεοι ανθρωποι που σεβονται τη δουλεια τους και την υπογραφη τους, και καλυτερη δουλεια θα γινεται και σε καλυτερες αμοιβες απο τα 50αρικα αυτων που υπογραφουν, τα τρωνε και δεν ξερουν και τι δινουνε. Ευελπιστω επισης αυτου του ειδους οι προσωρινοι να εκλειψουν με την εξεταστικη διαδικασια και τα σεμνιαρια (ορισμενοι το μοναδικο ποντικι που ξερουν ειναι το τρωκτικο) και να μεινουν εξω αυτοι που πραγματικα ενδιαφερονται....

 

Ειμαι πολυ ρομαντικος?

 

Δεν θα έλεγα ότι έφαγαν καλά διότι αν κάποιος περιμένει απο τα ΠΕΑ για να εργαστει είναι καταδικασμένος (εκτος ίσως απο ελάχιστες εξαιρέσεις βιομηχανίας ΠΕΑ) αλλά ότι το εκμεταλεύτηκαν ανίδεοι είναι απολύτως γεγονός

Κι εδω διαφωνω, καθοτι μηχανικος που ασχολουμαι με ΠΕΑ και 4014 τον τελευταιο χρονο, που δεν εχω να κανω με βιομηχανια ΠΕΑ, τουλαχιστον υπο την εννοια που το αναφερεις εσυ....

 

ΟΤαν βλέπω όλους τους συνδέλφους μου, να εχουν γίνει Ε.Ε. και να βγάζουν καλό "μεροκάμματο" (δεν υπάρχει στην ευρύτερη περιοχή μας, ακόμη, αμοιβή κατω απ'την ελάχιστη) γιατί να μην το κάνω κι εγώ;

Δε στα πανε καλα.... Εχω χασει δουλειες απο κατοσταρικο στο ΠΕΑ.... Συναδελφος, ετσι? Γιατι το εδωσες σε αυτον? Εγω θα σου κανω καλυτερη τιμη... Κι ετσι ο αλλος με ζηταει τα χρηματα ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΤΕΒΑΛΕ ΠΙΣΩ για να το δωσει στο "συναδελφο"...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Kane καλώς και καταργήθηκε η εμπειρία γιατί δεν έστεκε με την καμία...Τα έχουμε πει μην τα ξαναλέμε τα ίδια...

Η αλήθεια είναι ότι εδώ και καιρό δεν υπάρχει δουλειά για μηχανικούς..Η τουλάχιστον για τους περισσότερους. Τα ΠΕΑ και τα αυθαίρετα σαν μοναδική διέξοδος για πολλούς φαντάζει όαση.. Σε καλές εποχές τα ΠΕΑ θα ήταν απασχόληση για τα ΣΚ μόνο που και που. Τώρα είναι πηγή εισοδήματος.. Και θα τρέξεις και θα κάνεις και θα ράνεις..

Από τα ΠΕΑ υπηρχε μήνας που είχα βγάλει πάρα πολύ καλό εισόδημα, δεν το κρύβω..Το έχω κυνηγήσει όμως, νταξ και η τύχη παίζει ρόλο.

Αύριο-μεθαύριο δεν ξέρω τι θα γίνει μπορεί να γίνονται με 50 ευρώ μπορεί με 20. Δεν το ξέρω, πως θα κινηθεί η αγορά, εμείς, όλοι.... Σε αυτή την περίπτωση έρχεσαι και λες αξίζει? συμφέρει? Αν ναι (ο καθένας για τον εαυτό του) προχωράς, αλλιώς το παρατάς και ψάχνεις κάτι άλλο. Ετσι απλά..πάμε και όπου βγάλει

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το επάγγελμα με την κατάσταση που επικρατεί, απλά δεν υφίσταται. Τι να λέμε τώρα, υπάρχει κάτι που δεν είπαμε? Συμφωνώ με τον Ικαρο.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά συνάδελφοι αυτοί που κάνουν Πεα με 50άρικο τι τους μένει; Αν κόψουν ΔΠΥ 50 ευρώ, 15-20 ευρώ είναι φορολογία, κρατήσεις κτλ. Ακόμα κι αν περάσεις την επιθεώρηση σαν προπο 3-4 ώρες θα τις φας! (μόνο buildingcert, τοπογραφικό και φωτο κτιρίου θες τουλάχιστον μισή ώρα...άλλη μισή ώρα για κωδικο αμοιβής, φεμ, ανάθεση, διπλότυπα και δεν υπολογίζω χρόνο για τράπεζες κι εφορίες) Εκτός κι αν δεν κόβουν αποδείξεις δεν πληρώνουν φεμ, κρατήσεις κτλ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από αυτά δεν κάνω τίποτα ¨για κωδικο αμοιβής, φεμ, ανάθεση, διπλότυπα και δεν υπολογίζω χρόνο για τράπεζες κι εφορίες¨.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ κτλ...ούτε πλέον εντολή πληρωμής και στήσιμο στην τράπεζα....

Το θέμα δεν είναι τι τους μένει....Μπορεί να θέλουν κανά 10άρικο για καφέ και τσιγάρα...

Το θέμα είναι τι κάνεις εσύ. Μπαίνεις σε αυτό το τρυπάκι? Εκτός και αν θες και εσύ καφέ, κακός.. Κρατάς ένα επίπεδο στις αμοιβές για την αξιοπρέπεια της δουλειάς σου και το όνομα στον χώρο? Καλώς...

Ταλαντεύεσαι σε πιο στρατόπεδο θα ανήκεις? Ψάξου για κάτι άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση ήταν καθαρά λογιστική για να καταλήξω στο οτι είναι αυτές οι τιμές σίγουρα δεν σου εξασφαλίζουν την επιβίωση....(Έχω χάσει και θα χάσω πελάτες γιατί δεν ξεπουλάω, δεν υπόσχομαι φύκια για μεταξωτές κορδέλες και προσπαθώ να κάνω τη δουλεία μου όσο καλύτερα μπορώ...)

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΑ ειναι ενα κωλοχαρτο με τον τροπο που εισηχθη στην καθημερινοτητα του κοσμου και δεν εχει καμια μα καμια σημασια αν θα ειναι προιον ποιοτικης δουλειας η τσαπατσουλοσυνης. Για τον πελατη εχει σημασια απλως να βγει για να νοικιασει η πωλησει το ακινητο του. Ως εκ τουτου, ειναι απολυτως λογικο να παει στο μειοδοτη για το ΠΕΑ. Δεν ειναι πχ κατασκευη, οπου η ποιοτητα της θα παιξει ρολο σε μελλοντικες ζημιες και κοστη. Απαξ και το ΠΕΑ βγηκε, τελειωσε και η χρησιμοτητα του. Το σωστο θα ηταν να συνδεθει με την εμπορικη αξια του ακινητου, ωστε και ο ιδιοκτητης να εχει κινητρο να αναβαθμισει ενεργειακα το σπιτι του αλλα και ο μηχανικος να κανει σωστη δουλεια και οχι αρπα κολλα. Για να μην αναφερω την ελλειψη ποινων σε περιπτωση ελλιπεστατων και ανεπαρκων ΠΕΑ. Του πηρες την αδεια για ενα χρονο και κατι τρεχει στα γυφτικα. Δε προκειται ποτε να αναβαθμιστει ο κλαδος ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα το ΠΕΑ όπως είναι σήμερα έχει περάσει στην κοινή συνείδηση σαν μπακαλόχαρτο, χαράτσι, το χαρτί για να γίνει η δουλειά..Αυτή είναι η αλήθεια όσο και αν πονάει στην επιστημονική κοινότητα.

Από τις 70 περίπου επιθεωρήσεις που έχω κάνει όλον αυτό τον καιρό, κανένας μα κανένας δεν γύρισε να μου πει "πες μου 2 λόγια". Και προσπάθησα αρκετά από μόνος μου...Αλλά μόνο θεωρία είχα να προβάλλω και αόριστα επιχειρήματα περί αλλαγής στο μέλλον...Τι να το κάνω μου λέει ο άλλος....τώρα καίγομαι εγώ...στο μέλλον μπορεί να το έχω δώσει αλλού, δεν με νοιάζει...

Και ναι δεν ξέρουμε τι θα γίνει στο μέλλον, μπορεί να συνδέεται με την εμπορική αξία, μπορεί να επιβάλλονται πρόστιμα στις χαμηλές κατηγορίες μπορεί...μπορεί....

Τώρα όμως έτσι έχουν τα πράγματα. Αλλη μια υπηρεσία μηχανικού, άλλο ένα χαρτί που πρέπει να βγει για να κλείσει το συμβόλαιο....

Στον άλλο ξεκινάω να λέω "....με διπλά κουφώματα...". "Κάτσε.." με διακόπτει... "Η γυναίκα μου απολύθηκε χτες και ο γιος μου είναι στην Πάτρα φοιτητής...ήρθε και η δόση της εφορίας...."

Αντε πες μου τι του λές.....

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.