Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ομάδα μελέτης


Recommended Posts

Όταν προσθέτω έναν μηχανικό στην ομάδα μελέτης του 4014, δεν θα έπρεπε κανονικά να εμφανίζεται το έργο στο οποίο τον προσέθεσα και στον δικό του λογαριασμό;

Γιατί δεν συμβαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω, γιατί στην περίπτωση του 4014 ένας μηχανικός κάνει τη δήλωση μέσα στην οποία δηλώνει την υπόλοιπη ομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά γιατί να μην βλέπω ένα έργο στο οποίο με έχει προσθέσει κάποιος άλλος;

 

Και που ξέρω αν δεν με έχουν βάλει και σε άλλες ομάδες και εμφανίζομαι έτσι να καταθέτω στοιχεία για αυθαιρεσίες εν αγνοία μου;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά υπάρχει το συμφωνητικό με τον πελάτη που τον ενημερώνει και ενημερώνεσαι και εσύ.Εν αγνοία σου δεν μπορεί να είναι γιατί θα είναι ενυπόγραφες.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά έχεις δίκιο Manoli αλλά έχει δίκιο και ο achille, διότι στην Ελλάδα είμαστε και θα γίνουν παιχνίδια σαν αυτά όταν δεν θα υπάρχουν δικαιώματα υπογραφών....

 

Είναι ένα κενό ασφαλείας πιστεύω κι αν μη τι άλλο θα έπρεπε να υπήρχε η δυνατότητα και ο 3ο εμπλεκόμενς μηχανικός να ειχε την δυνατότητα να επιβεβαιώνει στο δικό το σύστημα το ΟΚ του.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητιά, θα πρέπει να σε εμφανίσει και στην ομάδα έργου στην εφαρμογή των αμοιβών. (έτσι όπως είναι σήμερα η εφαρμογή για τα αυθαίρετα).

Εκεί θα εμφανιστεί και στην δική σου καρτέλα το έργο.

Στην πραγματικότητα τώρα, σε περίπτωση εμπλοκής σου σε έργο που θα δημιουργηθεί πρόβλημα (εκεί μόνο θα το μάθεις) νομίζω ότι εύκολα θα αποδείξεις ότι δεν είσαι ενήμερος.

 

Πάντως είναι σημαντική η παρατήρηση σου και νομίζω ότι θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό που λες.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Ναι προφανώς θα μπορεί κάποιος να αποδείξει ότι δεν ήταν ενήμερος, αλλά και μόνο η ενασχόληση με κάτι τέτοιο θα είναι κάτι ιδιαίτερα εκνευριστικό και χρονοβόρο.

 

Νομίζω ότι πρέπει το ΤΕΕ να εμφανίζει αυτόματα όλα τα έργα στα οποία είμαστε δηλωμένοι ως μέλη ομάδας. Δεν είναι και τίποτα δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά γιατί να μην βλέπω ένα έργο στο οποίο με έχει προσθέσει κάποιος άλλος;

 

Και που ξέρω αν δεν με έχουν βάλει και σε άλλες ομάδες και εμφανίζομαι έτσι να καταθέτω στοιχεία για αυθαιρεσίες εν αγνοία μου;

 

Με την ιδια λογικη που γινεται και στο συστημα των αμοιβων.

Ασε που στον Ν4014 ανεβαζουμε και υπογεγραμμενα εντυπα, σχεδια κτ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.