Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί παράβασης υπέρβασης ύψους


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφε.

 

Όπως ανέφερα για την αυθαιρεσία δλδ το κλείσιμο του εξώστη...έχω μια μικρή αεροφωτογραφία (όχι μεγένθυνση) του 2001 , είχαμε βγάλει και μία άλλη πριν το 1983 μπας και είμαστε πιο τυχεροί αλλά δεν έδειχνε κάτι ..οπότε δηλώθηκε μεταξύ 1983-2003...Το υπόλοιπο νόμιμο τμήμα έχει άδεια το 1977...άρα θα το βάλω πριν το 1983 για την ίδια παράβαση ΥΥ όπως σου προανέφερα. Εάν τα εισάγω και τα 2..δλδ παράβαση Υ για νόμιμο και μη νόμιμο τμήμα και τη σωστή παλαιότητα για το καθένα (εκεί γινόταν το λάθος) τότε η διαφορά είναι περίπου 550 ευρώ. Το μη νόμιμο είναι περίπου 17τμ. Εάν βάλω μόνο το νόμιμο , το υπολόγισα και σε ποστ λίγο πιο πάνω...βγαίνει κοντά στα 300 ευρώ...Μπορώ να του πώ να πληρώσει τα υπόλοιπα 550 εφάπαξ με έκπτωση 20% ή να τα πάει με δόσεις...ή να αγνοήσω την ΥΥ στην επέκταση και να πληρώσει μόνο το 300άρι....είμαι σε δίλημμα.... :|

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Βασικό να ξεκαθαρίσεις πότε στεγάστηκε η βεράντα (το περιμετρικό κλείσιμο έρχεται σε δεύτερη μοίρα). Αν στεγάστηκε εκ κατασκευής μην δηλώσεις μετά το 83.

Α/Φ πάντα σε μεγένθυση (ή σαρωμένη ακόμα καλύτερα). Αυτές που έχεις τι είναι; Ακόμα και 1:10000 να είναι, σε μεγένθυση από ΟΚΧΕ τέτοιος χώρος θα φανεί. Και να μην φαίνεται σίγουρα με ΤΕ μπορείς να το καλύψεις.

 

Από εκεί και πέρα διαλέγεις και πράττεις όπως νομίζεις. Είδες ότι άλλοι συνάδερφοι δεν θα έβαζαν ΥΥ στην επέκταση. Είναι κάτι που και εγώ θεωρώ ανεκτό.

Link to comment
Share on other sites

maximos 75... να κάνω μια ερώτηση γιατί δεν έχω καταλάβει κάτι απ' όσα λες.....

 

Η βεράντα όπως την αποκαλείς.... είναι εντός κάλυψης επειδή είναι πάνω από κλειστό χώρο (κατά την άδεια) ?

 

Στην οικ. άδεια ήταν υπαίθριος χώρος (αστεγής) ['ανω από κλειστό χώρο (και γι αυτό είναι εντός κάλυψης)

 

ή

 

είναι βεράντα που στην άδεια ήταν στεγασμένη (κάτι σαν ημιϋπαίθριος σημερινός)?????

 

Σε ρωτάω γιατί με τον ΓΟΚ του '73, αν όπως λες μέτρησε και στην κάλυψη και ήταν και στεγασμένη (στην άδεια), είναι πιθανό να έχει προσμετρηθεί ΚΑΙ στη δόμηση, γιατί τότε οι αντίστοιχοι σημερινοί Η/Χ μετρούσαν στη δόμηση.

 

Δες λίγο και τους υπολογισμούς της δόμησης στο διάγραμμα κάλυψης (τοπογραφικό για την τότε εποχή)

 

Σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσες να την πας με αναλυτικό εφόσον δεν αποτελεί υπέρβαση δόμησης.....(εννοώ το κομμάτι της που ΔΕΝ είναι ΚΑΙ υπέρβαση κάλυψης σε σχέση με τα εγκεκριμένα)

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Βασικό να ξεκαθαρίσεις πότε στεγάστηκε η βεράντα (το περιμετρικό κλείσιμο έρχεται σε δεύτερη μοίρα). Αν στεγάστηκε εκ κατασκευής μην δηλώσεις μετά το 83.

Α/Φ πάντα σε μεγένθυση (ή σαρωμένη ακόμα καλύτερα). Αυτές που έχεις τι είναι; Ακόμα και 1:10000 να είναι, σε μεγένθυση από ΟΚΧΕ τέτοιος χώρος θα φανεί. Και να μην φαίνεται σίγουρα με ΤΕ μπορείς να το καλύψεις.

 

Από εκεί και πέρα διαλέγεις και πράττεις όπως νομίζεις. Είδες ότι άλλοι συνάδερφοι δεν θα έβαζαν ΥΥ στην επέκταση. Είναι κάτι που και εγώ θεωρώ ανεκτό.

 

Την Α/Φ (έγχρωμη) την έχω σε 24 Χ 24 και την έχω σαρώσει την πλέον πρόσφατη δλδ (έτος 2001) και έχω και μια παλιότερη σε μεγένθυνση (νομίζω του 1979) θα πρέπει να τη ξαναδώ αλλά δε μπορώ να εκτιμήσω εάν είναι η στέγαση-πλάκα της βεράντας ή το δάπεδο αυτής..θέλει φαντάζομαι φωτοερμηνεία ανάλογα με τη σκίαση κτλ. Το 2001 φαίνεται αν και μεγαλύτερη η κλίμακα της φώτο καλύτερα η πλάκα της βεράντας οπότε την ΥΔ τη δήλωσα μεταξύ 1983-2003 και την έχει ήδη πληρώσει.

 

Την ΥΔ την έχω βάλει μεταξύ 1983-2003 τώρα φαντάζομαι δε μπορεί να αλλάξει κάτι...

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Την Α/Φ (έγχρωμη) την έχω σε 24 Χ 24 και την έχω σαρώσει την πλέον πρόσφατη δλδ (έτος 2001) και έχω και μια παλιότερη σε μεγένθυνση (νομίζω του 1979) θα πρέπει να τη ξαναδώ αλλά δε μπορώ να εκτιμήσω εάν είναι η στέγαση-πλάκα της βεράντας ή το δάπεδο αυτής..θέλει φαντάζομαι φωτοερμηνεία ανάλογα με τη σκίαση κτλ. Το 2001 φαίνεται αν και μεγαλύτερη η κλίμακα της φώτο καλύτερα η πλάκα της βεράντας οπότε την ΥΔ

τη δήλωσα μεταξύ 1983-2003 και την έχει ήδη πληρώσει.

 

 

Την ΥΔ την έχω βάλει μεταξύ 1983-2003 τώρα φαντάζομαι δε μπορεί να αλλάξει κάτι

 

Δες λίγο αυτό που σου έγραψα παραπάνω....γιατί μάλλον γράφαμε παράλληλα...

 

Αν είσαι σε προσωρινή υπαγωγή ΟΛΑ μπορούν να αλλάξουν.....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

maximos 75... να κάνω μια ερώτηση γιατί δεν έχω καταλάβει κάτι απ' όσα λες.....

 

Η βεράντα όπως την αποκαλείς.... είναι εντός κάλυψης επειδή είναι πάνω από κλειστό χώρο (κατά την άδεια) ?

 

Στην οικ. άδεια ήταν υπαίθριος χώρος (αστεγής) ['ανω από κλειστό χώρο (και γι αυτό είναι εντός κάλυψης)

 

ή

 

είναι βεράντα που στην άδεια ήταν στεγασμένη (κάτι σαν ημιϋπαίθριος σημερινός)?????

 

Σε ρωτάω γιατί με τον ΓΟΚ του '73, αν όπως λες μέτρησε και στην κάλυψη και ήταν και στεγασμένη (στην άδεια), είναι πιθανό να έχει προσμετρηθεί ΚΑΙ στη δόμηση, γιατί τότε οι αντίστοιχοι σημερινοί Η/Χ μετρούσαν στη δόμηση.

 

Δες λίγο και τους υπολογισμούς της δόμησης στο διάγραμμα κάλυψης (τοπογραφικό για την τότε εποχή)

 

Σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσες να την πας με αναλυτικό εφόσον δεν αποτελεί υπέρβαση δόμησης.....(εννοώ το κομμάτι της που ΔΕΝ είναι ΚΑΙ υπέρβαση κάλυψης σε σχέση με τα εγκεκριμένα)

 

Το αναγράφω και πιο πρίν αγαπητέ kapa...δεν υπολογίζεται στη δόμηση από το ΔΚ του ορόφου (προσθήκη) αλλά υπολογίζεται στη κάλυψη. Τώρα εάν ήταν στεγασμένη η όχι δεν έχω τομή από εκείνη την όψη για να συμπεράνω. Στο υποκείμενο όροφο όντως στη θέση της βεράντας είναι δωμάτιο σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο αυτό που σου έγραψα παραπάνω....γιατί μάλλον γράφαμε παράλληλα...

 

Αν είσαι σε προσωρινή υπαγωγή ΟΛΑ μπορούν να αλλάξουν.....

 

Είμαι σε προσωρινή υπαγωγή..συνάδελφε..διότι είδες το τι γίνεται με όσους βιάστηκαν να πάνε σε ολοκληρωμένη...και γενικώς καλό είναι να είμαστε απόλυτα σίγουροι πριν πάμε σε αυτό το στάδιο...δεν ξέρω εάν συμφωνείς...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη... μου διέφυγε ότι το είχες αναφέρει....

 

Τομή δεν έχεις κατ' αυτήν τη διεύθυνση.... μήπως έχεις ξυλοτύπους ή κάτοψη δώματος και φαίνεται στον ξυλότυπο οροφής σαν πρόβολος ώστε να το βάλεις πριν το '83 (δηλ. εκ κατασκευής) ????

 

Αφού είσαι σε προσωρινή γιατί λες ότι δεν μπορεί να αλλάξει κάτι? (γι αυτό σε ρώτησα)

 

Εννοείται φυσικά ότι αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ΔΕΝ πάμε σε οριστική !!!

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη... μου διέφυγε ότι το είχες αναφέρει....

 

Τομή δεν έχεις κατ' αυτήν τη διεύθυνση.... μήπως έχεις ξυλοτύπους ή κάτοψη δώματος και φαίνεται στον ξυλότυπο οροφής σαν πρόβολος ώστε να το βάλεις πριν το '83 (δηλ. εκ κατασκευής) ????

 

Αφού είσαι σε προσωρινή γιατί λες ότι δεν μπορεί να αλλάξει κάτι? (γι αυτό σε ρώτησα)

 

Ούτε κάτοψη δώματος έχω , για άδειες εκείνης της εποχής δεν ήταν νομίζω προαπαιτούμενο...Αναφερόμουν στο πρόστιμο ότι δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι διότι το έχει πληρώσει για παλαιότητα μετά το 1983...εάν ήταν στεγασμένη...θα πήγαινε η ΥΔ πριν το 1983...οπότε ουσιαστικά μπήκε μέσα χρηματικά...και εάν συμβαίνει το δεύτερο πως θα πάρει τα λεφτά του πίσω ?

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Διορθώνω τη προηγούμενη ανάρτηση μου διότι υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής διαφοράς προστίμου απλά δε θυμόμουν εάν υπήρχε σχετικό ΦΕΚ το οποίο είναι : 1878/13-6-12 για όσους ενδιαφέρονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.