Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί παράβασης υπέρβασης ύψους


Recommended Posts

Δεν μπορώ να ξέρω τι συμβαίνει. Έλεγξε και πάλι τα στοιχεία σου

Στο κουτάκι που βάζουμε τα μ2, όπως σε κάθε ΦΚ.

Το σύστημα εφόσον συμπλ χωρίς υπέρβαση Δ, χωρίς άλλες Υ και με ΥΥ, υπολογίζει αυτόματα με τους συντ ΥΥ = 0,2 / 0,4

Μήπως υπολογίζεις λανθασμένα με το χέρι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ξέρω τι συμβαίνει. Έλεγξε και πάλι τα στοιχεία σου

 

Μήπως υπολογίζεις λανθασμένα με το χέρι...

 

Έστω ότι είναι 110 τμ τα νόμιμα με ΥΥ τότε σύμφωνα με τις ερωτωαπαντήσεις του ΤΕΕ (Σειρά ΣΤ , ερωτ.1) θα είναι:

 

110 Χ 1500(ΤΖ) Χ 0.15 Χ 0.2 (απόκλιση <20%) Χ 0.4(Κύρια Κατοικία) Χ 0,15 = 297 Ε

 

έτσι δεν είναι ?

 

Λογικά στην παλαιότητα εδώ μπαίνει η χρονολογία της άδειας (δλδ Χ 0,15). Ίσως να μην έχω τσεκάρει το αντίστοιχο πεδίο...

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στη βεβαίωση δεν αναφέρεται ότι δίνεται ανοχή μέχρι και 20cm στις διαστάσεις ? Διότι εάν είναι έτσι είμαι στο όριο οπότε υπάρχει ελπίδα να μη συμπεριληφθεί ΥΥ.

 

ΥΓ . Ο παραπάνω υπολογισμός σωστός δεν είναι σύμφωνα με τα λεγόμενα του ΤΕΕ ?. Όταν έχω μόνο ΥΥ στη παλαιότητα μπαίνει η χρονολογία της άδειας και όχι της αποπεράτωσης σωστά ?

 

Ευχαριστώ θερμά

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Στην παλαιότητα μπαίνει ο χρόνος ολοκλήρωσης (του ΦΟ) της αυθαιρεσίας, συνεπώς, για την περίπτωσή σου, η χρονολογία ολοκλήρωσης σκυροδέτησης του ορόφου. Πώς θα την προσδιορίσεις αυτήν, είναι άλλο ζήτημα.

 

Κατά τον έλεγχο για έκδοση βεβαίωσης γίνονται ανεκτές αποκλίσεις μέχρι 2% ή 20 cm, dL < min { 2%* L , 20cm }. Στην περίπτωσή σου για ύψος ορόφου πχ 3,0 θα ήταν ανεκτή απόκλιση 6 cm.

Link to comment
Share on other sites

Το μικτό μας ενδιαφέρει και είναι 3.20 από τη τομή. Άρα εάν μετράω εσωτερικά 3.20 έχω πρόβλημα όπως αναφέρεις. θα το τσεκάρω και εγώ.

 

Αναφέρομαι στη παλαιότητα της νόμιμης οικοδομής με μόνη παράβαση την ΥΥ, άρα φαντάζομαι μπαίνει η χρονολογία έκδοσης της άδειας.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Ο συντ παλαιότητας αφορά στις αυθαιρεσίες και όχι στην έκδοση της άδειας.

Στην περίπτωσή σου είναι αυταπόδεικτο ότι η ΥΥ συντελέστηκε εκ κατασκευής, άρα ο χρόνος που πρέπει να δηλωθεί είναι αυτός της κατασκευής και όχι της έκδοσης της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Ο συντ παλαιότητας αφορά στις αυθαιρεσίες και όχι στην έκδοση της άδειας.

Στην περίπτωσή σου είναι αυταπόδεικτο ότι η ΥΥ συντελέστηκε εκ κατασκευής, άρα ο χρόνος που πρέπει να δηλωθεί είναι αυτός της κατασκευής και όχι της έκδοσης της άδειας.

 

Άρα αποπεράτωσης ..οπότε ένα η άδεια εκδόθηκε το 1977 ..μπορώ να βάλω πριν το 1983 ? (συνήθως και στα ΠΕΑ βάζουμε 2 χρόνια αργότερα περίπου).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αρκεί για να τους πιστέψεις εσύ. Σε περίπτωση που η άδεια ήταν του 81 θα ήταν πιο στριμωγμένα τα πράγματα.

Πρέπει όμως να βρείς καποιο στοιχείο να υποδεικνύει την ολοκλήρωση. Δεν θα ναι δύσκολο... σύσταση ή συμβόλαιο αγοράς, ημερομηνία ηλεκτροδότησης από ΔΕΗ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αρκεί για να τους πιστέψεις εσύ. Σε περίπτωση που η άδεια ήταν του 81 θα ήταν πιο στριμωγμένα τα πράγματα.

Πρέπει όμως να βρείς καποιο στοιχείο να υποδεικνύει την ολοκλήρωση. Δεν θα ναι δύσκολο... σύσταση ή συμβόλαιο αγοράς, ημερομηνία ηλεκτροδότησης από ΔΕΗ...

 

Έχω μια αρχική αεροφωτογραφία πριν το 1983 νομίζω ή του 1983 οπότε λογικά θα είμαι ΟΚ. Για την ΥΥ της αυθαιρεσίας έχω αεροφωτογραφία του 2001 οπότε εκεί πάμε μετά το 1983.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

...Για την ΥΥ της αυθαιρεσίας έχω αεροφωτογραφία του 2001 οπότε εκεί πάμε μετά το 1983...

Γκλούπ :shock: . Εννοείς ότι η αυθαίρετη στέγαση της βεράντας δεν έγινε εξ αρχής; Το περιμετρικό κλείσιμό της το περνάς ως μετά το 83;

Γι αυτό διαφωνούμε τόσην ώρα στα πρόστιμα! Είχα την εντύπωση ότι σε όλα δήλωσες παλαιότητα προ του 83.

Η στέγαση με τι υλικό έγινε; Με βάση τα νέα αυτά δεδομένα, αν η επαύξηση του προστίμου βγαίνει αρκετά μεγάλη, θα σκεφτόμουν χαριστικά την αντιμετώπιση που πρότειναν οι συνάδερφοι, όχι ΥΥ στις επεκτάσεις. Σόρρυ για το μπέρδεμα...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.