Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί παράβασης υπέρβασης ύψους


Recommended Posts

Καλημέρα αγαπητέ Sagias

 

Όπως ανέφερα υπάρχουν λογικά 2 τρόποι :

 

α)Πάω το νόμιμο τμήμα με ΥΥ..και το αυθαίρετο (δλδ τη βεράντα που έγινε δωμάτιο με ΥΔ και ΥΥ χωρίς όμως ΥΚ) ξεχωριστά σε άλλο ΦΚ και επίσης ξεχωριστό ΦΚ για τη μικρή ΥΚ,ΥΔ και πάλι ΥΥ που σου ανέφερα.

 

β)Ενα ΦΚ που θα καταγράφω την ΥΥ συνολικά για όλο το εμβαδόν (δλδ νόμιμο και αυθαίρετο τμήμα) και τα υπόλοιπα ΦΚ για τα μη νόμιμα τμήματα όπως σου ανέφερα αλλά χωρίς ΥΥ

 

Νομίζω εάν πάω με το β) για την ΥΥ επειδή δεν συνυπολογίζω τον επαυξητικό συντελεστή της ΥΔ ίσως και να βγαίνει λίγο φθηνότερο το πρόστιμο.

 

Συνολικά πάντως θα έχω 3 ΦΚ σε κάθε περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Για τις παραβάσεις που έχεις φαντάζομαι προκύπτει συντ ΥΔ = 1.0, άρα δεν αλλάζει το τελικό πρόστιμο. Η μόνη επαύξηση θα είναι για το τμήμα που έχει και ΥΚ, αλλά μιλάμε για 5-10 € για προ του 83 έως και 30-60 € για μετά το 03. Υπολόγισέ το! Είναι κρίμα να καταφύγεις στον παράτυπο (β) τρόπο για τόσο μικρή αύξηση...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ sagiasd επανερχόμενος στο υπολογισμό του προστίμου σίγουρα θα υπάρξει διαφορά αφού είπαμε ότι δεν έχω βάλει καν τη παράβαση ύψους στην δήλωση. Την ΥΚ την έχω ήδη συμπεριλάβει στην αρχική δήλωση στο μικρό τμήμα που σου ανέφερα. Η βεράντα το ξεκαθαρίσαμε είναι εντός καλύψεως. Θα το υπολογίσω σύμφωνα με τις ερωτωαπαντήσεις του ΤΕΕ (Σειρά ΣΤ , ερωτ.1) με συντελεστή ΥΔ=1.0. Το θέμα είναι η εν λόγω παράβαση πως εισάγεται στο σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ ? Πρέπει να ανοίξω νέο φύλλο καταγραφής ?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Aπό το πρόστιμο που έχεις τώρα (χωρίς καμία ΥΥ) κάνοντας είτε το α, είτε το β όπως τα ανέφερες παραπάνω, το πρόστιμο θα αυξηθεί. Από τα δύο το α είναι σωστό, ενώ το βγάζει ελάχιστα εικάζω μικρότερο πρόστιμο (και σε ποσοστό της αύξησης και σε απόλυτο νούμερο). Προτείνω οπωσδήποτε το α.

 

Για να τα εισάγεις στο σύστημα, βρισκόμενος σε προσωρινή υπαγωγή, πηγαίνεις στα ΦΚ της βεράντας και του μπαλκονιού και ορίζεις τον συντ ΥΥ για <20%. Για τα νόμιμα, φτιάχνεις νέο ΦΚ με ΥΥ <20% και στην ΥΔ επιλέγεις χωρίς υπέρβαση. Υποβάλλεις την αίτηση και υπολογίζει το νέο πρόστιμο και στις πληρωμές το νέο υπόλοιπο με την έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ συνάδελφε :smile: . Πάντως έχω την εντύπωση, εφόσον η πλάκα της βεράντας θεωρητικά προυπήρχε - και η παράβαση ΥΔ συντελέστηκε όταν πλέον την έκλεισε και περιμετρικά ο ιδιοκτήτης για να τη κάνει υπνοδωμάτιο - η ΥΥ ως παράβαση αφορά τυπικά νόμιμο κομμάτι, άρα εάν πάω με τη περίπτωση β συμφέρει καλύτερα και είμαι και νομότυπος εάν δε κάνω λάθος. Άλλωστε και από τις ερωτωπαντήσεις του ΤΕΕ προκύπτει πως όταν υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να υπολογίσεις ένα πρόστιμο ακολουθείς τον οικονομικότερο.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ συνάδερφε, γι αυτό είμαστε όλοι εδώ, μπας και βγει καμιά άκρη!

 

Καταρχάς κάνε και τις δύο δοκιμές για να εξακριβώσεις ιδίοις όμμασι ότι η διαφορά του προστίμου είναι τόσο μικρή που δεν αξίζει να ασχοληθούμε άλλο.

 

Η διάταξη του Ν.4030 αναφέρεται ρητά: "Σε περιπτώσεις ΥΥ νομίμως υφιστάμενων κτιρίων ή τμημάτων τους, στις οποίες δεν συντρέχει υπέρβαση δόμησης...".

Στην δική σου περίπτωση συντρέχει για τα τμήματα αυτά ΥΔ, συνεπώς δεν μπορείς να κάνεις χρήση της διάταξης.

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Για τα νόμιμα, φτιάχνεις νέο ΦΚ με ΥΥ <20% και στην ΥΔ επιλέγεις χωρίς υπέρβαση. Υποβάλλεις την αίτηση και υπολογίζει το νέο πρόστιμο και στις πληρωμές το νέο υπόλοιπο με την έκπτωση.

 

Συνάδελφε έτσι ακριβώς πάω να το κάνω αλλά ναι μεν του δηλώνω "χωρίς υπέρβαση" δόμησης, το πρόστιμο όμως παραμένει το ίδιο κατά τον υπολογισμό καθώς δεν υπάρχει πεδίο να βάλω τα νόμιμα τετραγωνικά....δλδ για να υπολογίσει πρόστιμο ΥΥ στα νόμιμα τετραγωνικά πρέπει κάπου αυτά να περιληφθούν...πού όμως ??

Link to comment
Share on other sites

Στο κουτάκι που βάζουμε τα μ2, όπως σε κάθε ΦΚ.

Το σύστημα εφόσον συμπλ χωρίς υπέρβαση Δ, χωρίς άλλες Υ και με ΥΥ, υπολογίζει αυτόματα με τους συντ ΥΥ = 0,2 / 0,4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα sagiasd ,

 

Τα πεδία όμως που δέχονται τετραγωνικά είναι αυτά των ΥΔ κύριων και βοηθητικών χώρων. Όταν έβαλα τα τετραγωνικά εκεί...το υπολόγισε μεν (δήλωσα και χωρίς υπέρβαση στο αντίστοιχο πεδίο) αλλά το πρόστιμο εκτοξεύτηκε στα ύψη ενώ εγώ με το χέρι το υπολογίζω πολύ λιγότερο..κάτι γίνεται λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.