Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβη για αδεια λειτουργιας καταστηματος Υ.Γ ενδιαφεροντος


Recommended Posts

16 λεπτά πριν, xarhs1990 said:

ευχαριστω πολυ για την απαντηση...δε γνωριζω την ολη διαδικασια και τη σειρα των ενεργειων αλλα θα τη ψαξω...το μονο που αναρωτιεμαι ειναι εαν χρειαζεται τακτοποιηση σε περιπτωση αυθαιρεσιων...

Έχω μια παρόμοια περίπτωση όπου είναι σε διαδικασία τακτοποίησης. Νομίζω η τακτοποίηση είναι απαραίτητη για να μπορεί να γίνει η ενοικίαση και όχι για την άδεια λειτουργίας. Επίσης έχω την εντύπωση ότι για ένα μικρό κατάστημα δεν απαιτείται πιστοποιητικό ενεργητικής πυροπροστασίας.

Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, Alfani said:

Έχω μια παρόμοια περίπτωση όπου είναι σε διαδικασία τακτοποίησης. Νομίζω η τακτοποίηση είναι απαραίτητη για να μπορεί να γίνει η ενοικίαση και όχι για την άδεια λειτουργίας. Επίσης έχω την εντύπωση ότι για ένα μικρό κατάστημα δεν απαιτείται πιστοποιητικό ενεργητικής πυροπροστασίας.

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση…κανονικά για να ενοικιάσεις μια κατοικία δε θες τακτοποίηση αλλά δε ξέρω αν ισχύει το ίδιο με το κατάστημα..πεα θεωρώ πως θέλει αυτό είναι περίπου 80 τμ

Link to comment
Share on other sites

Για τις άδειες λειτουργίας αναφέρεται ένα πιστοποιητικό ενεργητικής πυροπροστασίας. Υποθέτω ότι είναι διαφορετικό από το πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης αλλά μπορεί να κανω και λάθος.

 

10 ώρες πριν, xarhs1990 said:

κανονικά για να ενοικιάσεις μια κατοικία δε θες τακτοποίηση

Άρθρο 82 παρ.1 ν.4495/2017

"β) Δεν επιτρέπεται η μίσθωση και παραχώρηση ακινήτων στα οποία έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη αλλαγή χρήσης, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 81 παράγραφος 1 περιπτώσεις α΄ και β΄."

Edited by Alfani
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Alfani said:

Άρθρο 82 παρ.1 ν.4495/2017

"β) Δεν επιτρέπεται η μίσθωση και παραχώρηση ακινήτων στα οποία έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη αλλαγή χρήσης, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 81 παράγραφος 1 περιπτώσεις α΄ και β΄."

σε ευχαριστω παρα πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.