Jump to content

johnjohn1

Core Members
  • Content Count

    614
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

8 Ουδέτερη

About johnjohn1

  • Rank
    Διακεκριμένο Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Δεν απαντώ
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Recent Profile Visitors

1,775 profile views
  1. Καλησπέρα, Υπάρχει κάποιος συνάδελφος μηχανολόγος που μπορεί να περιγράψει την συνδεσμολογία ενός συστήματος θέρμανσης το οποίο περιλαμβάνει αντλία θερμότητας και λέβητα με καλοριφέρ ως τελικό θερμαντικό μέσο? Ένας ψυκτικός (που προφάνως δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις) περιγράφει ότι έχει συνδέσει την αντλία θερμότητας με τον λέβητα πριν τις ηλεκτροβάνες. Ο θερμοστάτης που βρίσκεται στο θερμαινόμενο χώρο ελέγχει την θερμοκρασία και αν η αντλία δεν επαρκεί για να πιάσει την θερμοκρασία τότε ξεκινάει ο λέβητας. Τα γράφω όπως μου τα μετέφερε. Το σύστημα βέβαια δεν δούλεψε σωστά και κατόπιν εορτής αποφάσισε ότι πρέπει να εγκαταστήσει και υδραυλικό διαχωριστή καθώς ο λέβητας ανεβάζει το νερό στους 90οC ενώ η αντλία δουλεύει με νερό μέχρι τους 60οC και έτσι εμφανίζει βλάβη και σταματάει. Η ερώτησή μου εμένα είναι μήπως χρειάζεται και κάτι άλλο το οποίο δεν το έχει προβλέψει?
  2. @ppanag Για να το κάνω ποιο απλό, μπορείς να κάνεις συμβόλαιο χωρίς να έχει βγεί η έγκριση της επιτροπής?
  3. Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε κάθε περίπτωση το άρθρο 116 δεν λέει αυτό το πράγμα. Εκτός και αν άλλο γράφουν κι άλλο εννοούν.
  4. Ναι αλλά δεν με αφήνει να προχωρήσω σε υπαγωγή, μου ζητάει την έγκριση της επιτροπής.... Βασικά θέλει την έγκριση της επιτροπής ή την αίτηση που κάνεις στην επιτροπή? Δεν μπορώ να καταλάβω
  5. @Didonis Στο 4030 δεν αναφέρει κάτι για συνένωση. Νόμιζα έτσι όπως το έγραψες ότι το θεωρείς ξεκάθαρο άρα λογικά ίσως ήξερες και που το λέει. Εγώ πάντως μέχρι τώρα δεν το έχω βρει
  6. Αναφέρεται κάπου ότι η συνένωση μπορεί να πάει και με άδεια δόμησης? Δεν το αμφισβητώ απλά ρωτάω...
  7. Καλησπέρα σε όλους, Ο 4495 αναφέρει ότι απαιτείται άδεια δόμησης για αλλαγή χρήσης αν υπάρχει αλλαγή στα στοιχεία του διαγράμματος δόμησης προς το δυσμενέστερο και αν τα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης αλλάζουν και αυτά προς το δυσμενέστερο. Συνεπώς για αλλαγή χρήσης από κατοικία σε κατάστημα απαιτείται να βγει άδεια δόμησης? Οι κάποιοι συνάδελφοι ανέφεραν σε άλλα topics τις θέσεις στάθμευσης. Στην άδεια του 1970 δεν είχαν υπολογισμό για θέσεις στάθμευσης. Συνεπώς σήμερα τις λαμβάνω εγώ υπόψη μου αν μεταβάλλονται? Σε περίπτωση που διαπιστώνω αυθαιρεσίες (εκτός του ότι πρέπει αυτές να τακτοποιηθούν) θεωρείται ότι αλλάζουν τα στοιχεία του διαγράμματος δόμησης προς το δυσμενέστερο?
  8. @Didonis Συνάδελφε προβλέπεται όμως συνένωση με άδεια δόμησης?
  9. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν για την εγκατάσταση πισίνας με Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας (έως 50 τ.μ.) υπάρχουν περιορισμοί ως προς την τοποθέτησή της στο οικόπεδο? Μετράνε αποστάσεις Δ? Κάλυψη ή Δόμηση?
  10. Ναι δεν βρίσκω κάτι. Αλλα το προφανώς και όχι που λες Παύλο απο που προκύπτει? Εφόσον έχω την εγκεκριμένη κάτοψη.... Επίσης έχω βεβαίωση από την πολεοδομία ότι ο φάκελος είναι ελλιπής
  11. Για αυτοεξυπηρετούμενα καταλύματα υπάρχει τελικά υποχρέωση για ναυαγοσώστη, ο υπεύθυνος πρέπει να είναι εκπαιδευμένος ?
  12. Για κατασκευή πισίνας με μικρής κλίμακας έχω μπερδευτεί λίγο με το βάθος της. Η επιφάνεια οκ είναι μέχρι 50 τ.μ. αλλά το βάθος μπορεί να είναι μέχρι 1,5 μέτρο? Μπορεί να γίνει υπερύψωση? Όσο αφορά το κομμάτι των μελετών χρειάζεται Η/Μ, μετράει στην κάλυψη?
  13. Στην Κατηγορία 2 αν το μόνο που υπάρχει στον φάκελο της οικοδομικής άδειας είναι η εγκεκριμένη κάτοψη, μπορώ να προχωρήσω σε υπαγωγή? (Δηλαδή δεν υπάρχει φύλλο άδειας και τοπογραφικό)
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.